Իրանագետ. Ընտրությունների նախնական արդյունքերն անակնկալ չեն
Երեկ` հունիսի 15-ին, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում տեղի են ունեցել նախագահական ընտրություններ: Արդեն հայտնի են դարձել ընտրությունների նախնական արդյունքները, որոնց վերաբերյալ Aysor.am-ի թղթակիցը զրուցել է իրանագետ Ռուդիկ Յարալյանի հետ:
- Ինչպիսի՞ն են ընտրությունների նախնական արդյունքները, և գրանցվել են արդյոք անակնկալներ:
- Նախնական արդյունքների համաձայն` առաջատարը միակ բարեփոխական թեկնածու Հասան Ռուհանին է, որի օգտին ամենավերջին տվյալներով քվեարկել է շուրջ 6.049.655 ընտրող: Երկրորդ տեղում է Թեհրանի գործող քաղաքապետ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը, որը հավաքել է 1.844.463 ձայն: Վերջինիս մի փոքր զիջում է, Վարչակարգի նպատակահարմարությունը որոշող խորհրդի քարտուղար Մոհսեն Ռեզային` հավաքելով 1.518.964 ձայն: Բայց սրանք դեռևս միայն նախնական արդյունքներ են, որոնք բնականաբար, փոփոխության են ենթարկվելու: Հասան Ռուհանիի առաջատարությունը որևէ կերպ անակնկալ չի կարելի համարել, քանի որ բարեփոխական ճամբարի ներկայացուցիչները բավական կազմակերպված և համախմբված են գործել ողջ նախընտրական շրջանում` հակառակ պահպանողականների, որոնք ընտրություններին մասնակցեցին չորս թեկնածուով:
- Ընդդիմադիր թեկնածուի հաղթանակը կարո՞ղ է նշանակել, որ իրանական հասարակությունը դժգոհ է բարձրաստիճան հոգևոր վերնախավից:
- Դիտարկելով Իրանի ներքաղաքական գործընթացների դինամիկայից` ընտրությունների նախնական արդյունքները դառնում են խիստ տրամաբանական: Նախ վերհիշենք Մ. Ահմադինեժադի նախագահության երկրորդ շրջանը, որի ընթացքում նշանակալի պառակտում գրանցվեց պահպանողականների ճամբարում: Տարաձայնություններից չկարողացան խուսափել նույնիսկ անձամբ գերագույն հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեին և նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը: Սակայն հիմք ընդունելով այն փաստը, որ Մ. Ահմադինեժադը երրորդ անգամ այլևս չի կարող առաջադրել իր թեկնածությունը, վերջինիցս դժգոհ պահպանողական թևի ներկայացուցիչները համբերատար սպասեցին մինչև նախագահական նոր ընտրությունները` հուսալով, որ Մ. Ահմադինեժադի` քաղաքական ասպարեզից հեռանալուց հետո վերջապես պահպանողական ճամբարը կարող է համախմբվել: Դա տեղի չունեցավ, քանի որ ինչպես ականատես եղանք, նախագահական ընտրությունների նախաշեմին պահպանողականներն այդպես էլ չկարողացան համախմբել իրենց ռեսուրսները, որպեսզի ընտրություններին ներկայանան մեկ միասնական թեկնածուով: Արդյունքում, մինչ այս պահը գրանցված ցուցանիշները վկայում են այն մասին, որ բարեփոխականների գործելաոճն առավել ընդունելի և ընկալելի է իրանական հասարակության կողմից: Դա, միաժամանակ, չի նշանակում, որ տվյալ ընտրությամբ իրանական հասարակությունն իր ըմբոստությունն է արտահայտում երկրում գործող իսլամական կառավարման համակարգի կամ բարձրաստիճան հոգևոր վերնախավի հանդեպ: Չմոռանանք, որ 1997-2005 թթ. բարեփոխականների ներկայացուցիչն արդեն երկու անգամ ընտրվել է երկրի նախագահի պաշտոնում, և իրանական հասարակությունը ծանոթ է այդ քաղաքական ուժի գործելաոճին և հստակ պատկերացնում է նրա հնարավորությունների շրջանակը ներքին և արտաքին քաղաքական հարցերում:

Эксперт: Предварительные результаты выборов в Иране не были неожиданными
Накануне, 15 июня в Иране состоялись президентские выборы. Уже известны предварительные результаты голосования на президентских выборах. Корреспондент Aysor.am провел беседу на эту тему с ирановедом Рудиком Яраляном.
- Каковы предварительные результаты голосования и были ли они неожиданными?
- Согласно предварительным результатам, лидером является представитель духовного лидера в Высшем совете национальной безопасности Хассан Рохани. За него проголосовали около 6.049.655 избирателей. На втором месте мэр Тегерана Мохаммад Багер Калибаф, набравший 1.844.463 голосов, а на третьем – бывший командующий Корпусом стражей исламской революции Мохсен Резаи (1.518.964). Однако это всего лишь предварительные результаты, которые, естественно, еще будут изменяться. Лидерство Хассана Рохани никоим образом нельзя считать неожиданностью, поскольку представители реформаторского лагеря действовали довольно организовано и сплоченно в весь предвыборный период, в противовес консерваторам, которые участвовали на выборах с четырьмя кандидатами.
- Победа кандидата от оппозиции может значить, что иранское общество недовольно высшей религиозной элитой?
- При рассматривании динамики внутриполитических процессов Ирана, предварительные результаты выборов становятся крайне логичными. Вспомним второй период президентства Махмуда Ахмадинежада, во время которого в лагере консерваторов произошел существенный раскол. Избежать разногласий не удалось даже духовному лидеру Ирана Аятолла Хомейни и президенту Махмуду Ахмадинежаду. Однако, считаясь с тем фактом, что М.Ахмадинежад не может выдвигаться в третий раз, представители консервативного лагеря решили дождаться новых президентских выборов, в надежде, что после ухода с политической арены Ахмадинежада, консервативный лагерь сможет объединиться. Этого, однако, не произошло, поскольку как мы видели, в преддверии президентских выборов консерваторы так и не смогли объединить свои ресурсы и выступить с единым кандидатом.
В результате, зафиксированные показатели свидетельствуют о том, что стиль реформаторов более приемлем и воспринимаем иранским обществом. Это, однако, не значит, что иранское общество своим выбором выражает протест против действующей в стране системы исламского правления или верховного духовного руководства.