Ջհանգիրյան. Հակառակ պարագայում` մենք էլ ենք դառնում թալանի պարտակողը
Վերջին երկու տարիներին Վերահսկիչ պալատի նախագահն ուսումնասիրությունների արդյունքները ՀՀ դատախազություն այլևս չի ուղարկում, որովհետև հիասթափված է այդ մարմնից: Այս մասին ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանը, ինչի մասին իմացել է ՎՊ նախագահի հետ խմբակցությունում հաշվետվությունը քննարկելիս:
«ՎՊ-ի մի քանի տարիների ուսումնասիրությունների ընթացքում արձանագրված բյուջեի անխնա մսխման ու թալանի հարյուրավոր փաստեր այդպես էլ քրեա-իրավական շարունակություն չեն ստանում, ինչի համար, ըստ էության, կարող է տրվել երկու բացատրություն:
Նախ՝ ՎՊ ամփոփագրերում արձանագրված փաստերը ինչ-ինչ պատճառներով միտումնավոր ուռճացվում և գույները խտացվում են, իսկ իրավապահ մարմիններն էլ դրանցում շարունակաբար հանցակազմ չեն տեսնում:
Երկրորդ՝ իրավապահ մարմինները, ինչ-ինչ շարժառիթներից ելնելով, անթաքույց հովանավորում են բյուջեից կատարվող այդ թալանը, կոծկում փաստերը կամ իրենք էլ են բյուջեում փայ մտնում»,- մանրամասնեց Գ. Ջհագիրյանը:
Եզրափակելով խոսքը՝ ՀԱԿ պատգամավորը նշեց, որ ԱԺ-ի Սահմանադրա-իրավական ստատուսը, նրա լիազորությունները լիովին բավարար են՝ լուծելու այս թնջուկը. «Որոշումն ԱԺ-ն է, հակառակ պարագայում մենք էլ ենք դառնում այս թալանի մասնակիցն ու պարտակողը»:

Гагик Джангирян об отчете КП: Решение должен принять парламент
В последние два года председатель Контрольной палаты не направляет результаты проверок в Генпрокуратуру Армении, поскольку разочарован данной структурой. Об этом заявил сегодня в парламенте Армении депутат от фракции «Армянского национального конгресса» Гагик Джангирян. По его словам, об этом он узнал во время обсуждения отчета с председателем Контрольной палаты Армении во фракции.
«Зафиксированные Контрольной палатой в течение нескольких лет во время проверок непрекращающиеся хищения бюджетных денег и тысячи фактов грабежа так и не имеют уголовно-правового продолжения, чему, по сути, можно дать два объяснения.
Во-первых, в протоколах Контрольной палаты зафиксированные факты умышленно раздуты и краски сгущены, и правоохранительные органы не видят в этом состава преступления.
Во-вторых, правоохранительные органы открыто прикрывают эти бюджетные хищения, утаивают факты или сами имеют долю в этом процессе», - уточнил Г.Джангирян.
Депутат АНК отметил, что конституционно-правовой статус Национального Собрания Армении, его полномочия вполне достаточны для того, чтобы распутать этот узел. «Решение должен принять парламент, в противном случае мы становимся участниками этого грабежа и способствуем сокрытию информации», - заявил депутат.