Ջհանգիրյան. Հակառակ պարագայում` մենք էլ ենք դառնում թալանի պարտակողը
Վերջին երկու տարիներին Վերահսկիչ պալատի նախագահն ուսումնասիրությունների արդյունքները ՀՀ դատախազություն այլևս չի ուղարկում, որովհետև հիասթափված է այդ մարմնից: Այս մասին ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանը, ինչի մասին իմացել է ՎՊ նախագահի հետ խմբակցությունում հաշվետվությունը քննարկելիս:
«ՎՊ-ի մի քանի տարիների ուսումնասիրությունների ընթացքում արձանագրված բյուջեի անխնա մսխման ու թալանի հարյուրավոր փաստեր այդպես էլ քրեա-իրավական շարունակություն չեն ստանում, ինչի համար, ըստ էության, կարող է տրվել երկու բացատրություն:
Նախ՝ ՎՊ ամփոփագրերում արձանագրված փաստերը ինչ-ինչ պատճառներով միտումնավոր ուռճացվում և գույները խտացվում են, իսկ իրավապահ մարմիններն էլ դրանցում շարունակաբար հանցակազմ չեն տեսնում:
Երկրորդ՝ իրավապահ մարմինները, ինչ-ինչ շարժառիթներից ելնելով, անթաքույց հովանավորում են բյուջեից կատարվող այդ թալանը, կոծկում փաստերը կամ իրենք էլ են բյուջեում փայ մտնում»,- մանրամասնեց Գ. Ջհագիրյանը:
Եզրափակելով խոսքը՝ ՀԱԿ պատգամավորը նշեց, որ ԱԺ-ի Սահմանադրա-իրավական ստատուսը, նրա լիազորությունները լիովին բավարար են՝ լուծելու այս թնջուկը. «Որոշումն ԱԺ-ն է, հակառակ պարագայում մենք էլ ենք դառնում այս թալանի մասնակիցն ու պարտակողը»:

Jangirian comments on Control Chamber’s report
In the past two years the chairman of the Control Chamber has not sent the checks’ results to the prosecutor general’s office as he was disappointed with that institution, the deputy of Armenian National Congress (HAK) faction Gagik Jangirian said in the parliament today, adding that he learnt about that during the report’s discussion with the chairman of the Control Chamber in their faction.
“The continuous embezzlement of budget money and thousands of facts of misappropriation recorded by the Control Chamber for several years have no criminal legal continuation, which can have two explanations.
First, the facts recorded in the Control Chamber’s protocols are deliberately exaggerated and the law enforcement bodies see no corpus delicti in that.
The second explanation is that law enforcement bodies openly cover the embezzlement of budget money, conceal the facts and have their share in the process,” Jangirian said.
The HAK deputy noted that the constitutional legal status of Armenia’s National Assembly and its powers are sufficient to untwine the knot. “The decision should be taken by the parliament, otherwise we will become participants of the embezzlement and contribute to information hiding,” the deputy said.