ՎՊ զեկույցը վերաբերում է շինոլորտին, ոչ` քաղաքաշինության նախարարությանը
Վերասկիչ պալատի տարեկան հաշվետվության զեկույցը, պատգամավորների հնչեցրած հարցերի գերակշիռ մասը վերաբերում էին շինարարության ոլորտին, և ոչ թե` քաղաքաշինության նախարարությանը: Մինչդեռ նախորդ նիստի ելույթների տպավորությունն այնպիսին էր, թե արձանագրված խախտումներն ամբողջությամբ վերաբերում են քաղաքաշինության նախարարությանը: Այս մասին ԱԺ ամբիոնից արտահերթ ելույթի ժամանակ ասաց ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Սամվել Թադևոսյանը:
Վերահսկիչ պալատի արձանագրած խախտումներն ու բացթողումները, նախարարի պարզաբանմամբ, վերաբերում են պետական միջոցներով նախարարությունների և գերատեսչությունների պատվիրատվությամբ իրականցրած շինարարական աշխատանքներին:
«Սա մեզ չի ազատում պատասխանատվությունից: Քաղաքաշինության ոլորտի բարեփոխումների ուղղությամբ իրականացվում են կարճաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրեր, որոնց նախնական արդյունքներն արդեն ակնհայտ են և նպատակաուղղված են հիմնախնդիրների լուծմանը: Խախտումներ, որոնք քաղաքաշինության նախարարությունը արձանագրել էր իր իրավասությունների շրջանակներում իրականացրած պետական վերահսկողության ընթացքում, և որոնց մի մասը իր արտացոլումը գտավ ՎՊ հաշվետվությունում»,- ասաց նախարարը:
Տարբեր ոլորտներում առկա խախտումները, Ս. Թադևոսյանի խոսքով, բնորոշ են առհասարակ շինարարության ոլորտին՝ անկախ այն հանգմանքից, թե ճյուղային որ գերատեսչությունն է իրականացնում:
«Անվերջ խոսվում է ատկատների մասին, որպես գոյություն ունեցող հիմախնդիրների հիմք, այնինչ սա ընդամենը մակերեսն է: Թեպետ, չեմ կասկածում ՎՊ մասնագետների պրոֆեսիոնալ կարողություններին, սակայն պետք է փաստեմ, որ հաշվետվությունում խորքային վերլուծություններ և եզրահանգումներ չկան շինարարության ոլորտում առկա խախտումները ծնող հանգամանքների մասին»,- ասաց նախարարը:
Եզրափակելով խոսքը՝ նախարարը ողջունեց շինարարության ոլորտի նկատմամբ ՎՊ-ի ցուցաբերած հետևողական ուշադրությունը, սակայն նկատեց, որ ներկայացրելով խախտումները՝ ՎՊ-ն նունիսկ չի նշել Կառավարության հիմնավորումները՝ խախտումների առաջացման նախապայմանների մասին, որոնց մեջ քիչ չէ օրենսդրության բացին վերաբերվող մասը:

‘Report related to construction sector, not urban development ministry’
The annual report of the Control Chamber of Armenia and the majority of the questions asked by parliamentary deputies were related to construction sector and not to the Urban Development Ministry, Armenia’s Minister of Urban Development Samvel Tadevosian stated at the special sitting of the parliament today.
In his words, the violations and omissions recorded by the Control Chamber were related to construction work done on orders of ministries and departments, at the expense of state budget resources.
“This fact does not exempt us from liability. Short-term and long-term projects are being implemented to reform the urban development sphere and the first results are already obvious and aimed at solution of problems,” the minister said. According to him, violations are typical of the construction sector, regardless of which department implements the construction work.
“Kickbacks are mentioned as the basis of existing problems, but it is a superficial idea. I don’t doubt professionalism of the Control Chamber, but their report lacks a deep analysis and conclusions regarding the circumstances that cause violations in construction sector,” Tadevosian stressed.
In conclusion, the minister welcomed the Control Chamber’s consistent attention to construction sector, but he noted that the Control Chamber did not even mention the government’s arguments about the preconditions for violations, including legislative gaps.