ՎՊ զեկույցը վերաբերում է շինոլորտին, ոչ` քաղաքաշինության նախարարությանը
Վերասկիչ պալատի տարեկան հաշվետվության զեկույցը, պատգամավորների հնչեցրած հարցերի գերակշիռ մասը վերաբերում էին շինարարության ոլորտին, և ոչ թե` քաղաքաշինության նախարարությանը: Մինչդեռ նախորդ նիստի ելույթների տպավորությունն այնպիսին էր, թե արձանագրված խախտումներն ամբողջությամբ վերաբերում են քաղաքաշինության նախարարությանը: Այս մասին ԱԺ ամբիոնից արտահերթ ելույթի ժամանակ ասաց ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Սամվել Թադևոսյանը:
Վերահսկիչ պալատի արձանագրած խախտումներն ու բացթողումները, նախարարի պարզաբանմամբ, վերաբերում են պետական միջոցներով նախարարությունների և գերատեսչությունների պատվիրատվությամբ իրականցրած շինարարական աշխատանքներին:
«Սա մեզ չի ազատում պատասխանատվությունից: Քաղաքաշինության ոլորտի բարեփոխումների ուղղությամբ իրականացվում են կարճաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրեր, որոնց նախնական արդյունքներն արդեն ակնհայտ են և նպատակաուղղված են հիմնախնդիրների լուծմանը: Խախտումներ, որոնք քաղաքաշինության նախարարությունը արձանագրել էր իր իրավասությունների շրջանակներում իրականացրած պետական վերահսկողության ընթացքում, և որոնց մի մասը իր արտացոլումը գտավ ՎՊ հաշվետվությունում»,- ասաց նախարարը:
Տարբեր ոլորտներում առկա խախտումները, Ս. Թադևոսյանի խոսքով, բնորոշ են առհասարակ շինարարության ոլորտին՝ անկախ այն հանգմանքից, թե ճյուղային որ գերատեսչությունն է իրականացնում:
«Անվերջ խոսվում է ատկատների մասին, որպես գոյություն ունեցող հիմախնդիրների հիմք, այնինչ սա ընդամենը մակերեսն է: Թեպետ, չեմ կասկածում ՎՊ մասնագետների պրոֆեսիոնալ կարողություններին, սակայն պետք է փաստեմ, որ հաշվետվությունում խորքային վերլուծություններ և եզրահանգումներ չկան շինարարության ոլորտում առկա խախտումները ծնող հանգամանքների մասին»,- ասաց նախարարը:
Եզրափակելով խոսքը՝ նախարարը ողջունեց շինարարության ոլորտի նկատմամբ ՎՊ-ի ցուցաբերած հետևողական ուշադրությունը, սակայն նկատեց, որ ներկայացրելով խախտումները՝ ՎՊ-ն նունիսկ չի նշել Կառավարության հիմնավորումները՝ խախտումների առաջացման նախապայմանների մասին, որոնց մեջ քիչ չէ օրենսդրության բացին վերաբերվող մասը:

Отчет КП касается сферы строительства, а не министерства градостроительства
Годовой отчет Контрольной палаты Армении и большая часть озвученных депутатами парламента вопросов касались сферы строительства, а не министерства градостроительства. Об этом заявил сегодня во время внеочередного выступления в парламенте Армении министр градостроительства Армении Самвел Тадевосян.
По словам министра, зафиксированные Контрольной палатой нарушения и упущения касались строительных работ, осуществленных по заказу министерств и ведомств за счет средств государственного бюджета.
«Это не освобождает нас от ответственности. В направлении реформирования сферы градостроительства осуществляются краткосрочные и долгосрочные программы, первоначальные результаты которых уже очевидны и нацелены на решение проблем», - заявил министр.
Как отметил С.Тадевосян, нарушения в различных сферах характерны для сферы строительства, независимо от того обстоятельства, какое отраслевое ведомство осуществляет эти строительные работы.
«Постоянно говорится об откатах в качестве базы существующих проблем, в то время как это просто поверхностное восприятие. Хотя я и не сомневаюсь в профессиональных возможностях Контрольной палаты, однако должен констатировать, что в отчете нет глубокого анализа и выводов относительно обстоятельств, порождающих нарушения в сфере строительства», - отметил С.Тадевосян.
Резюмируя, министр приветствовал демонстрируемое Контрольной палатой последовательное внимание к сфере строительства, однако отметил, что при представлении нарушений, Контрольная палата даже не указала обоснования правительства относительно предусловий возникновения нарушений, в которых немалую долю составляют упоминания о законодательных пробелах.