Ինչի՞ համար է Սևանի հանձնաժողովը, խորհուրդների՞
Վերջին 7 տարիներին Սևանա լիճ է բաց թողնվել 1,8 մլն մանրաձուկ` 425 մլն դրամ ընդհանուր արժողությամբ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Սևանի հիմնահարցերի հանձաժողովի նախագահ Վլադիմիր Մովսիսյանը:
Օմեգա և Լադոգա լճերից նախատեսվում է ներկրել սիգի մանրաձուկ` պաշարների համալրման համար, իսկ թե որքան գումար դա կսնտի բյուջեի վրա, դեռևս անհայտ է:
Նշենք, որ իշխան ձուկը` իր ենթատեսակներով, համարվում է էնդեմիկ տեսակ, այն դեպքում, երբ սիգը ներկրվել է Ռուսաստանից:
Սևանի կենսաբազմազանությունը համալրելու ճանապարհին, ըստ բանախոսի, կա երեք խնդիր` Սևան թափվող գետերի վրա կառուցված 8 ՀԷԿ-երը, գետերի մաքրությունը և հուների կարգավորումը, ձկնագողությունը:
Գետերի և հուների խնդիրը հարցերի հարցն է, ձկանգողության մասով կարգավորումը գտնվում է Սևան ազգայինն պարկի իրավասության շրջանակներում, նաև կա համայնքների սոցիալական խնդիրները:
Ինչ վերաբերում է ՀԷԿ-երի խնդրին, ապա Վ. Մովսիսյանը նշեց, որ այս պահին հինգ կառույցների ներկայացուցիչներ «նստած են» Սևանում և ուսումնասիրում են ՀԷԿ-երի ձկնանցարանների խնդիրը:
Aysor.am-ի այն հարցին, թե ավելի ճիշտ չէր լինի, որ 425 մլն դրամի իշխանի մանրաձուկ գնելու փոխարեն, ՀԷԿ-եր կառուցելու թույլտվություններ չտային, Վլադիմիր Մովսիսյանը պատասխանեց, որ «իրենք խորհրդակցական մարմին են, և Սևանի վերաբերյալ միայն առաջարկություններ են ներկայացնում ՀՀ Նախագահին»:
Ի գիտություն ընդունելով այն, որ Սևան թափվող գետերի վրա ՀԷԿ կառուցելու վերջին թույլտվությունը տրվել է 2012 թ.-ին, իսկ Սևանի Հանձնաժողովը գործում 2008 թ.-ի՝ ՀՀ Նախագահի հրամանագրով, հարց է առաջանում՝ Վլադիմիր Մովսիսյանը Սևան թափվող գետերի վրա ՀԷԿ-եր չկառուցելու առաջարկով ՀՀ Նախագահին չի՞ դիմել:
Նշենք, որ Սևան թափվող ՀԷԿ-երը չունենալով կամ չգործածելով ձկնուղիներրը, հնարավորություն չեն տալիս իշխանին վերարտադրվելու, քանի որ այս տեսակը ձվադրում է գետերի մաքուր ակունքներում, ոչ լճում:
Մասնագետները նշում են, որ իշխանը այնքան ժամանակ չի ինքնավերարտադրվի, քանի կարագվարոված չէ գետերի մաքրության և ՀԷԿ-երի խնդիրը. Այս պահին գետերը մաքուր չեն, իսկ ՀԷԿ-երը պակասելու փոխարեն ավելանում են. Սևան թափվող գետերի վրա ՓՀԷԿ-երի համար տրված է 13 թույլտվություն:

В.Мовсисян представил меры по сохранению биоразнообразия озера Севан
За последние семь лет в озеро Севан было выпущено 1,8 млн. мальков форели (ишхан), общей стоимостью 425 млн. драмов. Об этом сообщил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель комиссии по вопросам озера Севан Владимир Мовсисян.
Предусматривается импортировать из Онежского и Ладожского озера мальки сига для пополнения запасов озера, однако пока неизвестно, во сколько это обойдется бюджету.
Отметим, что севанская форель (ишхан) – это эндемический вид озера, в том случае, когда сиг был ввезен из России.
По словам В.Мовсисяна, пополнению биоразнообразия озера Севан препятствуют три фактора – загрязнение русла рек, впадающих в Севан, наличиее на приозерных территориях восьми ГЭС, пять из которых действуют на оросительных каналах, а также незаконный отлов рыбы.
Как отметил В.Мовсисян, загрязненность рек и их русел – важнейшая проблема, что касается браконьерства, то урегулирование этой проблемы находится в компетенции Национального парка Севан.
В.Мовсисян отметил, что необходимо запретить работу ГЭС с апреля по июнь, когда рыба идет на нерест. По его словам, представители пяти структур изучают в настоящее время вопрос работы ГЭС в режиме, способствующем нересту.
На вопрос корреспондента Aysor.am, не правильнее было бы вместо приобретения мальков форели на эти 425 млн. драмов, не давать разрешения на строительство ГЭС, В.Мовсисян ответил, что Комиссия является консультативным органом и «представляет президенту Армении лишь предложения по озеру Севан».
Отметим, что ГЭС, построенные на впадающих в озеро Севан реках, не имея или не используя рыбопропускные сооружения, не дают возможность размножаться севанской форели, поскольку ее нерест проходит в верховьях рек, а не в озере.
Специалисты отмечают, что вопрос естественного воспроизводства севанской форели невозможно урегулировать, пока не решен вопрос чистоты впадающих в озеро рек и ГЭС. Для строительства малых ГЭС на реках, впадающих в озеро Севан, выдано 13 разрешений.