«Սպայկայի» ներկայացուցիչ. 3 հազար տոննա ծիրան է արտահանվել
«Սպայկա» կազմակերպությունը սկսել է ծիրանի արտահաման գործընթացը, ֆերմերներից ծիրանն ընդունում են 400-500 դրամով: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց նախագծերի կառավարման բաժնի ղեկավար Կարեն Բաղդասարյանը:
Նա նաև նշեց, որ գինը թելադրված է ապրանքի որակի, նաև ծավալների կտրվածքով: Մինչև այժմ արտահանվել է երեք հազար տոննա ծիրան, հիմնականում ԱՊՀ երկրներ:
Բանախոսը նշեց, որ փորձեր են արվում արտահանել Եվրոպական երկրներ, սակայն կա որակի սերտիֆիկացման խնդիր, որ նաև կապված է արտադրողի հետ:
Արտրերկրյա շուկաներում, ըստ Կարեն Բաղդասարյանի, ծիրանի մեկ կգ-ի մեծածախ գինը կազմում է մոտ 700 դրամ:
«Սպայկայի» ներկայացուցիչը շեշտեց, որ գյուղացիներին կանխիկ վճարվում է. «Մենք չենք ստիպում, առաջարկում ենք»:

«Спайка» экспортировала в страны СНГ три тысячи тонн абрикосов
Компания «Спайка» на данный момент уже экспортировала в страны СНГ три тысячи тонн абрикосов, заявил сегодня журналистам представитель компании Карен Багдасарян.
По его словам, «Спайка» закупает у фермеров абрикосы за 400-500 драмов за кг. Он отметил, что ведутся работы в направлении экспорта абрикосов в страны ЕС, однако существует проблема сертификации качества, что также связано с производителем продукции. К.Багдасарян проинформировал, что оптовая цена на кг абрикосов на ностранных рынках составляет 700 драмов.