«Առաջընթացի համար պարտադիր է բանակցություններին ԼՂՀ մասնակցությունը»
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանի մեկնաբանությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարության վերաբերյալ.
«Ողջունում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի ղեկավարների շահագրգռվածությունն ուղղված Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև հակամարտության կայուն և խաղաղ կարգավորմանը, որն արտահայտվել է ս.թ. հունիսի 18-ի՝ համատեղ հայտարարությամբ:
Տվյալ հայտարարությունը հերթական անգամ հաստատում է համանախագահող երկրների վճռական դիրքորոշումը՝ բացառել ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորությունը և նպաստել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Միևնույն ժամանակ, անհրաժեշտ ենք համարում ևս մեկ անգամ հաստատել մեր դիրքորոշումն առ այն, որ կարգավորման գործընթացում իրական առաջընթացի հասնելու համար պարտադիր պայման է հանդիսանում բանակցությունների լիարժեք ձևաչափի վերականգնումը՝ նրա բոլոր փուլերին ԼՂՀ անմիջական և ուղղակի մասնակցությամբ, որին Ադրբեջանն ամեն կերպ խոչընդոտում է:
Մենք հույս ունենք, որ խաղաղ կարգավորման ջանքերի ակտիվացմանն ուղղված կոչը լսելի կլինի Ադրբեջանում և նրա ղեկավարությունը կհրաժարվի միջազգային իրավունքի նորմերը և սկզբունքներն ընտրովի մեկնաբանելու փորձերից, տարածաշրջանում լարվածության և անվստահության մթնոլորտը խորացնելուց, ինչպես նաև ստեղծված իրողություններն անտեսելուց:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, հանդիսանալով բանակցությունների գործընթացում ստեղծված իրավիճակից ելք գտնելու և երկրի ու ժողովրդի ապագային անմիջականորեն վերաբերող որոշումներ կայացնելու մեջ ամենաշահագրգիռ կողմը, պատրաստ է շարունակել ջանքեր գործադրել երկարատև խաղաղության և կայունության հաստատման համար:

'NKR's participation in negotiations is sin qua non for progress'
Below are the comments by NKR Minister of Foreign Affairs Karen Mirzoyan on the Joint Statement on Nagorno-Karabakh by the Heads of the OSCE Minsk Group Co-Chair States:
"We welcome the interest of the heads of the OSCE Minsk Group co-chair states, reflected in their June 18 Joint Statement, in achieving a sustainable and peaceful settlement of the conflict between Azerbaijan and Nagorno Karabakh.
This statement is another proof that the co-chairs are determined to exclude the possibility of resumption of hostilities and to contribute to the peaceful settlement of the conflict.
At the same time, we consider it necessary to reiterate our position that the restoration of full-fledged negotiations with the immediate and direct participation of the Nagorno Karabakh Republic in all its stages is a sin qua non for achieving real progress in the settlement process, which is strongly hampered by Azerbaijan.
We hope that the call to intensify the efforts for a peaceful settlement will be heard in Azerbaijan and its leadership will refrain from attempts of a selective interpretation of the norms and principles of international law, escalation of tension and mistrust, as well as ignoring the existing realities.
Since the Nagorno Karabakh Republic is the most interested party in finding a way out of the current situation in the negotiation process and reaching decisions on the issues directly related to the future of the country and its people, it is ready to further exert efforts to establish lasting peace and stability, " the statement reads, according to the press service of the Ministry of Foreign Affairs of the NKR.