Քաղաքագետ. Մինսկի խմբի վերջին հայտարարությունը ամենահաջողն է
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջին հայտարարությունում կար երանգների փոփոխություն: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Կառանձնացնեմ հատկապես մի քանի կետ, որոնց դեպքում այդ փոփոխություններն ակնհայտ են: Օրինակ` ռազմական գործողությունների չվերսկսման վերաբերյալ Մինսկի խումբն այս հայտարարությունում հատկապես ընդգծում է, որ հակամարտող կողմերի հասարակությունները պետք է պատրաստել ոչ թե պատերազմի, այլ` խաղաղության: Կարծում եմ՝ ակնհայտ է նաև, թե որ կողմին է ուղղված այս նախադասությունը»,- ասաց Սերգեյ Մինասյանը:
Քաղաքագետն առանձնացրեց նաև հայտարարության հետևյալ դրույթը` կողմերը պիտի արագացնեն հիմնարար սկզբունքների ընդունումն, ընդ որում, այդ սկզբունքները պիտի ընդունվեն մեկ ամբողջական փաթեթով և ոչ մի սկզբունք չպիտի ունենա գերակայություն. «Այստեղ նույնպես կա մեսիջ, ուղղված Ադրբեջանին: Այս կողմն է, որ ձգձգում է հիմնարար սկզբունքների ընդունումը ու միշտ փորձում է հենվել միայն մեկ` տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ սկզբունքի վրա»,- ասաց Սերգեյ Մինասյանը:
Քաղաքագետն ընդգծեց նաև այն, որ թե՛ Հայաստանից, թե՛ Լեռնային Ղարաբաղից միանգամից արձագանքեցին տվյալ հայտարարությանը, մինչդեռ ադրբեջանական հայտարարությունը ոչ միայն ուշացավ, այլև` եղավ բավականին կարճ`
«այս հայտարարության մեջ Ադրբեջանի տեսակետները հաշվի են առնվել» տեսքով:
«Ընդհանուր առմամբ, այս վերջին հայտարարությունով ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ևս մեկ անգամ շեշտում է, որ այս կառույցի ֆորմատն ու գործունեությունը հնարավոր չէ փոփոխել»,- ամփոփեց Սերգեյ Մինասյանը:
Քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանն Aysor.am- ի հետ զրույցում նշեց. «Վերջին հայտարարության նման հաջող հայտարարություն, կարելի է ասել, նախկինում չի եղել»:
Մելիք-Շահնազարյանն առանձնացրեց հատկապես այն, որ առաջին անգամ հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքները նշելիս` առանձնացվել է իրավահավասարության սկզբունքն ու ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը.
«Բանն այն է, որ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի մասին խոսվում էր, իսկ իրավահավասարության սկզբունքի մասին` ոչ»,- ասաց Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը:
Քաղաքագետն անդրադարձավ նաև հայտարարությանը հաջորդած՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ արձագանքին.
«Առաջին հայացքից այն բավականին մեղմ է: Մեղմ է ընտրված նաև դրա վերնագիրը, որում նշվում է` Մինսկի խումբը հաշվի է առել Ադրբեջանի տեսակետները: Մինչդեռ բուն տեքստում տեղ է գտել Մինսկի խմբի գործունեության քննադատություն, որն ուղղակի կոծկվել է առաջին հայացքի համար»,- ասաց Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը:

Последнее заявление глав стран-сопредседателей МГ ОБСЕ – самое удачное
В последнем заявлении руководителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по нагорно-карабахской проблеме 18 июня в Эннискиллине есть изменение оттенков. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Сергей Минасян.
«Хочу выделить особенно несколько пунктов, в случае которых изменения очевидны. Например, относительно не возобновления военных действий в этом заявлении глав стран-сопредседателей Минской группы особенно подчеркивается, что конфликтующие стороны должны готовить свои общества не к войне, а к миру. На мой взгляд, ясно также, какой стороне направлено это предложение», - сказал С.Минасян.
Политолог отметил в заявлении МГ ОБСЕ также положение о том, что стороны должны ускорить принятие основополагающих принципов, при этом эти принципы необходимо рассматривать как единое целое, так как любая попытка отдать предпочтение одним из них перед другими исключает возможность принятия сбалансированного решения. «Здесь также есть месседж, направленный Азербайджану. Именно эта сторона затягивает принятие основных принципов и постоянно пытается основываться лишь на одном – принципе территориальной целостности», - отметил политолог.
С.Минасян также отметил, что реакция на это заявление сразу поступила от Нагорно-Карабахской Республики, а не от Армении, в то время как азербайджанское заявление не только запоздало, но и было довольно коротким.
«В целом, этим последним заявлением главы стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в очередной раз отмечают, что формат и деятельной этой структуры нельзя менять», - резюмировал Сергей Минасян.
Политолог Левон Мелик-Шахназарян в беседе с корреспондентом Aysor.am заявил: «Такого удачного заявления, как последнее заявление руководителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, можно сказать, в прошлом не было».
Политолог отметил тот факт, что впервые при упоминании основополагающих принципов урегулирования, выделены принцип равноправия и права народов на самоопределение. «Дело в том, что о праве народов на самоопределение говорилось, а о принципе равноправия нет», - сказал Левон Мелик-Шахназарян.
Политолог обратился и к реакции МИД Азербайджана на заявление президентов стран-посредников Минской Группы ОБСЕ.
«На первый взгляд, заявление довольно мягкое. В нем отмечается, что заявление глав стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по нагорно-карабахскому конфликту отражает позицию Азербайджана по данному вопросу. В то время как в самом тексте содержится критика деятельности Минской группы ОБСЕ, которая просто скрыта на первый взгляд», - сказал политолог.