Էթիկայի հանձնաժողովում Նաիրա Կարապետյանի դեմ դիմումի քննությունը կարճվեց
Ազգային ժողովի Էթիկայի հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողովը միաձայն որոշմամբ կարճեց ընդդեմ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Կարապետյանի Մոսկվայի տան տնօրեն Արմինե Թյությունջյանի դիմումի քննությունը: Այս մասին հաղորդում է «Փաստինֆոն»:
Ըստ հանձնաժողովի եզրակացության՝ Ն.Կարապետյանի կողմից ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով սահմանված էթիկայի կանոնները խախտելու փաստեր չկան. «Քանի որ կենցաղային բնույթի` միջանձնային հարաբերությունների հարթությունում գտնվող նման խնդիրները և դրանց ընթացքում պատգամավորների պահվածքը չեն կարող դիտարկվել որպես Ազգային ժողովի պատգամավորի նկատմամբ վստահության և հարգանքի ձևավորմանը չնպաստող կամ չեն կարող համարվել պատգամավորին վայել վարքագիծը խաթարող»:
Հանձնաժողովի 7 անդամներից նիստին ներկա էին 5-ը: Բացակայում էին ՀՅԴ և ՀԱԿ խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
Հիշեցնենք, որ Մոսկվայի տան տնօրեն Արմինե Թութունջյանի և ԱԺ ՀՀԿ պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցը տխուր ավարտ էր ունեցել, որից հետո ԱԺ Էթիկայի հանձնաժողովը տնօրենից դիմում էր ստացել, որով առաջարկում է շուտափույթ քննարկման առարկա դարձնել ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանի վարքը, որը հարիր չէ պատգամավորին:

Комиссия по вопросам этики прекратила производство в отношении Н.Карапетян
Временная комиссия по вопросам этики на состоявшемся сегодня заседании вынесла единогласное решение о прекращении производства по рассмотрению заявления директора МКДЦ «Дом Москвы» Армине Тутунджян против члена фракции Республиканской партии Армении Наиры Карапетян. Об этом сообщает агентство «ФактИнфо».
Заседание по инициативе депутата парламента проходило в открытом режиме. Из 7 членов Комиссии на заседании присутствовали 5. Отсутствовали представители парламентских фракций АРФ «Дашнакцутюн» и «Армянский национальный конгресс».
Комиссия констатировала, что факты, указывающие на нарушение депутатом Н.Карапетян установленных законом о регламенте НС правил этики отсутствуют, поскольку «подобные проблемы бытового характера, находящиеся в плоскости межличностных отношений, и поведение депутатов в ходе этих отношений не могут рассматриваться как не способствующие формированию доверия и уважения к депутату Национального Собрания или не могут считаться дискредитирующими подобающее поведение парламентария».
Напомним, после нашумевшего телефонного разговора между директором МКДЦ «Дом Москвы» Армине Тутунджян и членом Республиканской партии Армении Наирой Карапетян временная комиссия НС по вопросам этики получила заявление от директора «Дома Москвы» с просьбой рассмотреть поведение депутата Наиры Карапетян.