Արտահանողները իջեցրել են ծիրանի գինը. Գյուղացիները բողոքում են
Այսօր առավոտյան Արմավիրի մարզի մի քանի համայնքների բնակիչներ փակել են դեպի Երևան տանող ճանապահը, այս անգամ պատճառը մթերվող ծիրանի ցածր գինն է:
Aysor.am-ի հետ զրույցում Արմավիրի մարզի Խանջյան համայնքի ղեկավար Սամվել Ավագյանը նշեց, որ համայնքում մոտ 2000 տոննա ծիրանի բերք կա, և այսպիսի բերք իրենք ունեցել են միայն 1991թ.-ին:
Ըստ նրա՝ համայնքը մայիսի 12-ի մարզին պատուհասած կարկուտից չի տուժել, սակայն բերքի առատության պատճառով պտուղները թեև բարձրորակ են, սակայն` մանր: Բերքը շատ է, դրան է նպաստել նաև համայնքի ծիրանենիների այգիների տարածքների ավելացումը, Խանջյան համայնքի բնակիչները ծիրանենիներ են տնկել նաև եկամուտի հույսով, քանի որ նախորդ տարիներին ծիրանը արտահանվել է և դժգոհություն չի եղել:
Համայնքի գյուղացիները միացել են մարզի մյուս համայնքների բնակիչներին, ովքեր դժգոհում են մթերման ցածր գներից, այսօր ծիրանի 12 կգ կշռող մեկ արկղը մասնավոր արտահանողները ցանկացել են գնել 2000 դրամով:
Նա նաև նշեց, որ մոտ 500 տոննա բերք ունեն, որ կհանձնեն վերամշակող ձեռնարկություններին:
Սամվել Ավագյանը փոխանցեց, որ այսօր համայնք են եկել «Սպայկա» ընկերության ներկայացուցիչները, ովքեր դաշտերը նայելուց, ծիրանի որակը գնահատելուց հետո գյուղացներին գին կառաջարկեն:
Նշենք, որ ՀՀ գյուղատնտետսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանն այս պահին Արմավիրի մարզում է, մարզպետարանում քննարկվելու են ստեղծված իրավիճակը:

Residents of several rural communities of Armavir province in Armenia blocked the highway to Yerevan this morning, protesting low purchase prices of apricots.
The head of Khanjian community Samvel Avagian told Aysor.am that the apricot harvest amounted to 2,000 tons in the village, adding that their farmers last reaped such a rich harvest in 1991.
In his words, their community was not hit by the May 12 hailstorm in Armavir province. The bumper harvest this year is due to the increased areas planted with apricot trees. Farmers planted more apricot trees in the hope of making money because apricots were exported in the previous years and there was no discontent.
Avagian said that today some private exporters wanted to pay 2,000 AMD for a 12-kg box of apricots. He told Aysor.am that representatives of Spayka Company also came to their village and they will tell their price after they examine the quality of apricots.
Deputy Minister of Agriculture Robert Makarian also visited the Armavir regional administration today to discuss the situation.