Հարցում. Հայաստանցիների 61 %-ը դրական է վերաբերում «ԵվրԱզԵս»-ին
«ԵվրԱզԵս»-ի Մաքսային միությանը դրական է վերաբերում Հայաստանի բանկչության 61 տոկոսը, 4 տոկոսը դեմ է, 26 տոկոսը՝ անտարբեր։ Այսօր Եվրասիական զարգացման բանկի պատվերով անցկացված հետազոտության արդյունքները ներկայացրեց MPG ՍՊԸ տնօրեն Արամ Նավասարսյանը: Հայերի 61 տոկոս «դրական վերաբերմունքը» այս կառույցի նկատմամբ. ըստ նրա, միջին ցուցանիշ է:
Հարցումն անցկացվել է 2012 թ.-ի ապրիլ-մայիսի ամիսներին, հարցվել է նախկին ԽՍՀՄ 11 երկրներից 13 հազար մարդ:
Ի՞նչ տեղի կունենա, եթե Հայաստանը ԵՄ-ի հետ մոտ ապագայում կնքի Խոր և ազատ առևտրի համաձայնագիր և ի՞նչ կլինի Արցախի հետ: Հարցին բանախոս, քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը պատասխանեց. «Մեզ կարգելեն ԼՂՀ-ի հետ ազատ առևտուր անել. Եեթե Ռուսաստանի դեպքում կարելի է ասել` աչքաթող են անելու, Եվրամիության դեպքում դա չի անցնի»:
Ասուլիսի մյուս բանախոս, տնտեսագետ Սամվել Ավագյանը համաձյան չէր քաղաքագետի տեսակետի հետ. «Ազատ առևտրի համաձայնագիրը չի խոչընդոտում երրորդ երկրի հետ նույնպես ազատ առևտրի համաձայնագիր կնքմանը, իսկ մաքսային միության մեջ մտնելու դեպքում՝ զրկվում ենք երրորդ կողմի հետը առևտրի պայմաններ քննարկելուց»:
Քաղաքագետն իր հերթին համաձայն չէր տնտեսագետի հետ. ԼՂՀ-ի դեպքում գործ ունենք կարգավիճակը չճշտած երկրի հետ, որն առանձին ու համաձայնեցված բանակցությունների խնդիր է:
Տնտեսագետը կրկին մատնանշեց, որ Հայաստանի համար ձեռնտու է առևտուր անել թե՛ Եվրասիական, թե՛ ԵՄ երկրների հետ, իսկ քաղաքագետն այն կարծքին է, որ դեռ պետք է սպասել, ոչինչ չձեռնարկել ո՛չ ԵՄ-ի, ո՛չ ԵվրԱզԵս-ի հետ կապված, նշելով սակայն, որ այս իրավիճակը կարող է տևել ընդմանեը 1 տարի:

Survey: 61% of Armenians have favorable opinion of Customs Union
61% of Armenia’s population has a favorable opinion of the Custom Union of the EurAsEC, 4% of citizens are against it, and 26% are indifferent to it. This data wase announced today by the Director of Gallup International Association Armenia Office Aram Navasardian. The organization has conducted a survey at the request of Armenian Development Bank. 13,000 adults from 11 former republics of the USSR were surveyed in April and May of 2012.
In response to the question: If Armenia signs a Deep and Comprehensive Free Trade Agreement with the European Union in the near future, what will happen to Karabakh?, one of the event’s speakers, political scientist Sergei Shakariants said: “We will be forbidden to conduct free trade with the NKR. Russia may ignore it, but the same will not work in case of the European Union”.
Another speaker, economist Samvel Avagian did not share his opinion. “The free trade agreement does not prevent us from signing a free trade agreement with a third country, but if we join the Customs Union, we will have no right to discuss conditions of conducting trade with a third party”.
Shakariants disagreed with his opinion, noting that the NKR is a country whose status has not been specified yet and that a problem of separate and agreed talks arises.
The economist said that trade with both the EurAsEC and EU countries is advantageous to Armenia, while the political scientist expressed an opinion that we need to wait, without taking actions regarding the EurAsEC and the EU. He agrred, however, that this situation may last only one year.