Անվանի մանկաբույժ Լեոնիդ Ռոշալը Հայաստանում է. Նրան ընդունել է ՀՀ Նախագահը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության ազգային բժշկական պալատի նախագահ, անվանի մանկաբույժ, պրոֆեսոր Լեոնիդ Ռոշալին, ով Հայաստան է ժամանել Հայաստանի ուրոլոգների ասոցիացիայի հրավերով՝ բնակչությանը ցուցաբերվող բժշկական օգնության որակի բարելավման ուղղությամբ քաղաքացիական հասարակության դերի բարձրացման գործում փորձի փոխանակման և ՀՀ հանրային խորհրդի առողջապահության և սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի ու ՌԴ ազգային բժշկական պալատի միջև համագործակցության զարգացման վերաբերյա հարցերի քննարկման նպատակով: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակից:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Հայաստանում միշտ ուրախ են հյուրընկալելու հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ Լեոնիդ Ռոշալին, ում սրտացավ վերաբերմունքը երեխաների նկատմամբ և մարդկային ու մասնագիտական բարձր հատկանիշները մեր ժողովուրդը տեսել է դեռևս 1988թ. Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից հետո: Ընդգծելով, որ բժիշկ Ռոշալն ամբողջ աշխարհում հայտնի է իր մարդասիրական և բարեգործական գործունեությամբ՝ հատկապես արտակարգ իրավիճակներում երեխաներին ցուցաբերվող բժշկական օգնության և, ընդհանուր առմամբ, մանկաբուժության ոլորտի զարգացման գործում իր հետևողականությամբ, Սերժ Սարգսյանն անվանի մանկաբույժի այցը կարևորել է հայ գործընկերների հետ փոխգործակցության խորացման տեսանկյունից:
Լեոնիդ Ռոշալը նշել է, որ Հայաստանում եղել է 1988-ի երկրաշարժի, այնուհետ 90-ական թթ. պատերազմի տարիներին և դրանից հետո ու մինչ այժմ սերտ կապեր է պահպանում Հայաստանի և իր հայ գործընկերների հետ, հիացած է բարդ աշխարհաքաղաքական պայմաններում ապրող և ստեղծագործող հայ ժողովրդի տոկունությամբ, աշխատասիրությամբ ու մտավոր մեծ ներուժով:
Ընդգծելով, որ Ռուսաստանում և Հայաստանում առողջապահության բնագավառի այսօրվա խնդիրները գրեթե նույնն են, ՌԴ ազգային բժշկական պալատի նախագահը ՀՀ Նախագահի հետ կիսվել է ոլորտի զարգացման հեռանկարի վերաբերյալ իր մտորումներով:

Президент Армении принял известного детского хирурга Леонида Рошаля
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня президента Национальной медицинской палаты РФ, известного детского хирурга, профессора Леонида Рошаля. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Леонид Рашаль находится в Армении по приглашению Армянской ассоциации урологов для обмена опытом в деле повышения роли гражданского общества в улучшении качества оказываемой населению медицинской помощи, обсуждения вопросов сотрудничества между комиссией по здравоохранению и социальным вопросам Общественного совета Армении и Национальной медицинской палатой РФ.
Глава государства отметил, что в Армении всегда готовы принять большого друга армянского народа Леонида Рошаля, чьи сердобольное отношение к детям, высокие человеческие и профессиональные качества народ Армении видел после разрушительного спитакского землетрясения 1988г.
Серж Саргсян, отметив, что доктор Рошаль известен во всем мире своей благотворительной деятельностью, особенно оказываемой детям медицинской помощью в чрезвычайных ситуациях, и в целом, последовательностью в деле развития педиатрии, подчеркнул важность визита известного педиатра с точки зрения углубления взаимодействия с армянскими коллегами.
Леонид Рошаль отметил, что посещал Армению во время землетрясения 1988г., затем во время войны в 90-х, и с тех пор сохраняет тесные связи с Арменией и армянскими коллегами. Он отметил, что восхищен стойкостью и интеллектуальным потенциалом армянского народа, живущего и созидающего в сложных геополитических условиях.
Подчеркнув, что сегодня проблемы в сфере здравоохранения России и Армении практически одинаковые, президент Национальной медицинской палаты РФ поделился с главой армянского государства своими мыслями о перспективах развития сферы.