Սերժ Սարգսյան. Չկա դատապարտում առանց կանխարգելման և հակառակը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Լեհաստանի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում այսօր այցելել է Լյուբելեցկի մարզ՝ Լյուբլին քաղաքի հարևանությամբ գտնվող Մայդանեկ նախկին համակենտրոնացման ճամբար, որն այժմ վերածվել է թանգարանային համալիրի: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Պատվո պահակախմբի ուղեկցությամբ Հանրապետության Նախագահը համալիրի դամբարանում ծաղկեպսակ է դրել հուշարձանին, հարգանքի տուրք մատուցել համակենտրոնացման ճամբարում նացիստների կողմից վայրագաբար ոչնչացված տասնյակ հազարավոր զոհերի հիշատակին և գրառում կատարել պատվավոր հյուրերի գրքում: Համալիրի համաժողովների կենտրոնում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել:
Նախագահն այնուհետև մեկնել է Զամոսչ քաղաք, շրջայց կատարել քաղաքի կենտրոնում, այցելել քաղաքի թանգարան և Զամոսչի «Հայկական փողոցում» դիտել հայերի կողմից կառուցված շենքերը: Ավելի ուշ քաղաքապետարանի «Կոնսուլատ» դահլիճում Սերժ Սարգսյանը հանդիպում կունենա լեհահայ համայնքի պատվիրակների հետ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Մայդանեկի նախկին համակենտրոնացման ճամբարի թանգարանային համալիրում
Մայդանեկի հուշահամալիրում այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում տասնյակ հազարավոր անմեղ նահատակների հիշատակի առջև: Նահատակներ, որոնց մեծամասնությունը նույնիսկ շիրիմ չունեցավ:
Այցելելով Մայդանեկ, դժվար է անվրդով մնալ` խեղդելով փոթորկված զգացմունքներն ու հույզերը: Սակայն, Մայդանեկի և մարդկային տանջանք պարփակող նմանօրինակ վայրերի յուրահատկությունը, հավանաբար, հենց նրանում է, որ առաջին հայացքից համր ու անխոս այս կոթողները աշխարհասփյուռ ճիչ են` դժոխային անողոքություններ ծնած մարդկային խեղված բանականության մասին:
Համոզված եմ, որ ինչպես ինձ, այնպես էլ յուրաքանչյուրի մոտ Մայդանեկ այցելելիս առաջանում է պարզագույն մի հարց. այն է` «ինչպե՞ս»: Ինչպե՞ս կարող է մարդ արարածն իր տեսակի նկատմամբ նման դաժանություն իրագործել` իրեն համարելով վերադաս դիմացինի և ամենակարող` մարդկության հանդեպ:
Միգուցե սրանք պարզամիտ հարցեր են` իրենցից բխող պարզունակ պատասխաններով, թեև, հավատացած եմ՝ նման սոսկալի ոճիրի կանխարգելման լավագույն ձևերից մեկն էլ ժամանակ առ ժամանակ այդ հարցն ինքներս մեզ ուղղելն է: Սա կարևոր քայլ է ոչ միայն հետադարձ հայացք դարձնելու և պատմական փաստերին հերթական անգամ գնահատական տալու տեսանկյունից, այլև այս կերպ կարելի է գտնել նմանօրինակ ոճրագործության սանձազերծումը մեկընդմիշտ կանխող և դատապարտող համընդհանուր բանաձևը:
Իրողության կոծկումից ու ժխտումից մինչև հանցավոր լռություն և անտարբեր հանդուրժողականություն` ահա այսպիսի պայմաններում են տեղի ունենում մարդկության պատմության ծանրագույն ոճիրները: Մայդանեկը կարող էր և գոյություն չունենալ, եթե ժամանակին հայերի դեմ իրականացված XX-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն արժանանար համընդհանուր դատապարտման, իսկ մեղավորները կրեին իրենց հասանելիք պատիժը:
Ինչպես կարող եմ չհիշել համամարդկային արժեքների և ժողովուրդների միջև համերաշխության անմնացորդ նվիրյալ, լեհ ժողովրդի մեծագույն զավակներից Հովհաննես Պողոս II Պապի խոսքերը` «Հայոց ցեղասպանությունը հանդիսացավ այն սարսափի նախերգանքը, որ պիտի տեղի ունենար երկու աշխարհամարտերի, բնաջնջման կազմակերպված ճամբարներում և անհամար տարածաշրջանային հակամարտություններում` խլելով միլիոնավոր կյանքեր»:
Չկա դատապարտում առանց կանխարգելման և չկա կանխարգելում առանց դատապարտման: Ես հավատում եմ, որ ճակատագիրը ցեղասպանության վերապրածներին և նրանց սերունդներին ստիպելով հանդերձ անցնել եղեռնի բովով` մարդկությանը պատգամ է թողել դասեր քաղել անցյալից և հետևողականորեն պայքարել` Ցեղասպանության անթույլատրելիության մասին բացարձակ գիտակցություն արմատավորելու և հետագա սերունդներին նմանօրինակ խեղումներից պաշտպանելու համար:
Այսօր ինձ հետ այստեղ է Մայդանեկի բազմաթիվ հայազգի գերիներից և զոհերից մեկի` Լևոն Մադոյանի որդին: Նա բնակվում է Հայաստանում, Վանաձորում: Մենք առաջարկեցինք նրան ընկերակցել մեր պատվիրակությանն այս այցելության ընթացքում, քանզի ամենակենդանի պատմությունը սերունդների մեջ ապրող պատմությունն է:
Իրոք, հիշատակի վայրերի վերածված նախկին համակենտրոնացման ճամբարներ Մայդանեկը, Օսվենցիմը, Տրեբլինկան, ինչպես նաև Յադ Վաշեմը, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրն ու թանգարանը լոկ պատմական փաստերը վավերագրող կոթողներ չեն, դրանք մարդկությանն ուղղված հզոր և ազդեցիկ ուղերձ են` ժողովուրդների միջև հանդուրժողականության խրախուսման, այլատյացության դատապարտման և կանխարգելման համար: Ազդեցիկ ուղերձ են հարյուր հազարավոր փշրված մանկությունների հուշարձան հանդիսացող հետպատերազմյան մանկատները, ինչպես Հայոց Ցեղասպանությունից հետո աշխարհով մեկ կառուցված հայկական որբանոցներն էին: Մենք, որպես այդ ամենը վերապրած ժողովուրդներ պարտավոր ենք անել նույնիսկ անհնարինը` այդ ողբերգությունների կրկնությունը բացառելու համար:
Բարեկամնե՛ր,
Անկախությունը վերստին նվաճած Հայաստանն այսօր հանձնառու է միջազգային հանրության մշտական ուշադրության կենտրոնում պահել ցեղասպանություն հանցագործությունները կանխարգելելու և պատժելու համար պետությունների համատեղ ջանքեր կիրառելու անհրաժեշտությունը: Այս տարվա մայիսից Հայաստանի կողմից առաջին անգամ ստանձնած Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի նախագահության գերակայություններից է անհանդուրժողականության, խտրականության և ատելություն սերմանող քարոզչության դեմ պայքարը: Հենց դա է պատճառը, որ Լեհաստան իմ այցի շրջանակներում ցանկացա այցելել հրեշավոր հանցագործության այս լուռ և տխուր հուշարձանը:
Նույն համատեքստում Երևանում պատրաստվում ենք անցկացնել անհանդուրժողականության և խտրականության դեմ պայքարին նվիրված միջազգային գիտաժողով: Հայաստանը հյուրընկալելու է Եվրոպայի խորհրդի Միջմշակութային երկխոսության կրոնական հարթության 2013 թվականի հանդիպումը, որը վերջին տարիներին մեծ հնչեղություն է ձեռք բերել` հաշվի առնելով այդ նախաձեռնության նպատակների կարևորությունը: Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդում իր նախագահության շրջանակում աջակցելու է նաև «Ո՛չ ատելության խոսքին» շարժմանը` կարևորելով առցանց երիտասարդական արշավը` ուղղված ատելության հռետորաբանության դեմ պայքարին:
Ավարտելով խոսքս` ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ խոնարհվել անմեղ զոհերի հիշատակի առջև և վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության վճռական հանձնառությունը` պայքարելու, դատապարտելու և չհանդուրժելու այլատյացության, ռասիզմի և անհանդուրժողականության ցանկացած դրսևորում: Մենք պայքարել և պայքարելու ենք աշխարհի որևէ անկյունում մարդկության դեմ ուղղված ամենադաժան հանցագործության՝ ցեղասպանության բոլոր դրսևորումների դեմ:
2015թ. լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի և Ողջակիզման ավարտի 70-ամյակը: Համոզված եմ, որ այս կարևոր տարելիցները համամարդկային ջանքերը կրկնապատկելու պատգամ են հանդիսանում` ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ի նպաստ հստակ դիրքորոշում արտահայտելու համար: Այլևս երբեք ցեղասպանության որևէ արարք կամ դրսևորում չպետք է դառնա սպառնալիք և կործանարար գործիք՝ ընդդեմ մարդու գոյության և արժանապատվության գերակայության:

Президент Армении: Нет осуждения без предотвращения и наоборот
Находящийся с официальным визитом в Польше президент Армении Серж Саргсян сегодня посетил находящийся по соседству с городом Люблин мемориальный музей на территории бывшего концентрационного лагеря Майданек. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
В сопровождении почетного караула президент Серж Саргсян возложил венок к памятнику, почтив память десятков тысяч жертв нацистов, и оставил запись в Книге почетных гостей музея. Президент Армении выступил в конференц-зале комплекса с речью, в частности отметив:
«В мемориальном комплексе Майданека мы сегодня преклоняем голову перед памятью десятков тысяч невинных жертв. Жертв, у большинства которых нет даже могилы.
Посетив Майданек, трудно остаться невозмущенным, удушая бушующие чувства и эмоции. Однако особенность Майданека и других подобных мест, охватывающих человеческие муки, вероятно, именно в том, что с первого взгляда эти немые и безмолвные памятники являются общемировым криком, говорящим об извращенном человеческом разуме, породившем адскую беспощадность.
Уверен, что как у меня, так и у всех во время посещения Майданека появляется один простейший вопрос – „Как?” Как могло человеческое существо осуществить подобную жестокость по отношению к своему виду, считая себя превосходящим перед другим, и всемогущим перед человечеством?
Может быть это наивные вопросы с исходящими из себя простыми ответами, однако я убежден, что наилучший способ предотвращения похожих ужасных преступлений – это время от времени адресовать данный вопрос самим себе. Это важный шаг не только с точки зрения того, чтобы бросить взгляд назад и в очередной раз оценить исторические факты, таким образом также можно найти всеобщую формулу, навсегда предотвращающую и осуждающую совершение аналогичных преступлений.
От утаивания и отрицания действительности до преступного молчания и безразличной толерантности – вот в таких условиях и происходят тяжелейшие преступления истории человечества. Майданека могло и не быть, если бы первый геноцид XX века, осуществленный против армян, в свое время удостоился всеобщего осуждения, а виновные понесли должное наказание.
Не могу не вспомнить слова истинного приверженца солидарности между общечеловеческими ценностями и народами, одного из великих сынов польского народа Папы Иоанна Павла II: „Геноцид армян стал прелюдией того ужаса, который должен был произойти во время двух мировых войн, преднамеренно организованных кампаний по истреблению людей и бесчисленных региональных конфликтов, лишив жизни миллионы”.
Нет осуждения без предотвращения и нет предотвращения без осуждения. Я верю, что судьба, заставив переживших геноцид и их поколениям пройти через горнило геноцида, оставила человечеству завет – извлекать уроки из прошлого и последовательно бороться для укоренения абсолютного сознания о недопустимости Геноцида и защиты дальнейших поколений от подобных извращений.
Сегодня здесь рядом со мной находится сын Левона Мадояна – одного из многочисленных армянских пленных и жертв Майданека. Он проживает в Армении – в Ванадзоре. Мы предложили ему сопутствовать нашей делегации в ходе этого визита, поскольку самая живая история – это история, живущая в поколениях.
Действительно, превращенные в места памяти бывшие концлагеря Майданек, Освенцим, Треблинка, а также Яд ва-Шем, мемориальный комплекс и музей Цицернакаберда являются не только памятниками, скрепившими исторические факты, это направленные человечеству сильные и внушительные послания для поощрения толерантности между народами, осуждения и предотвращения ксенофобии. Внушительными посланиями являются послевоенные детские дома, являющиеся памятниками сотен тысяч разрушенных детств, какими были армянские детские дома, построенные по всему миру после Геноцида армян. Мы, как народы, пережившие все это, обязаны сделать даже невозможное для исключения повторения этих трагедий.
Вновь добившаяся независимости Армения сегодня обязана держать в центре постоянного внимания международного сообщества необходимость приложения совместных усилий государств для предотвращения преступлений геноцида и наказания за них.
Одним из приоритетов впервые принятого с мая этого года председательства Армении в Комитете министров Совета Европы является борьба против нетерпимости, дискриминации и сеющей ненависть пропаганды. Именно в этом причина, что в рамках моего визита в Польшу я захотел посетить этот безмолвный и грустный памятник чудовищного преступления.
В том же контексте мы в Ереване готовимся провести международную конференцию, посвященную борьбе с нетерпимостью и дискриминацией. В Армении в 2013 году пройдет встреча по религиозному измерению межкультурного диалога Совета Европы, который в последние годы получил большое звучание, учитывая важность целей этой инициативы. Армения в период своего председательства в Совете Европы будет также содействовать движению „Нет слову ненависти”, придавая важность молодежной кампании во всемирной сети, направленной против риторики ненависти.
Завершая свою речь, хочу еще раз преклонить голову перед памятью невинных жертв и подтвердить твердую решимость Республики Армения бороться, осуждать и выступать против любого проявления ксенофобии, расизма и нетерпимости. Мы боролись и будем бороться против всех проявлений направленного против человечества самого жестокого преступления – геноцида во всех уголках мира.
В 2015 году исполняется 100-летие Геноцида армян, 70-летие завершения Второй мировой войны и конца Жертвоприношения. Убежден, что эти важные годовщины являются заветом для удвоения общечеловеческих сил, способствующих предотвращению геноцидов. Отныне ни один акт или проявление геноцида не должны становиться угрозой и губительным инструментом против верховенства существования и достоинства человека».