Ս. Օհանյան. Հայաստանը կուրորեն չի ներքաշվում սպառազինության մրցավազքի մեջ
Ադրբեջանի սպառազինումը Հայաստանին չմտահոգել չի կարող: «ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի ձևավորման քաղաքական-անվտանգային ուղենիշները» երկրորդ ռազմավարական քաղաքական ֆորումի ընդմիջմանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Միաժամանակ մենք գիտենք, որ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը մեր ռազմավարական գործընկեր ՌԴ-ի հետ բավականին բարձր մակարդակի վրա է, բայց մենք անում ենք ամեն բան, որ կարողանանք պահպանել ուժերի հավասարակշռությունը ոչ միայն քանականական, այլև` որակական առումներով»,- ասաց նախարարը:
Անդրադառնալով Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին ռազմական տեխնիկայի վաճառին` Ս. Օհանյանն ասաց, որ վաճառքի այդ թափանցիկությունը բերում է նրան, որ ռազմական տեխնիկայի յուրաքանչյուր մատակարարում և բալանսի յուրաքանչյուր խախտում տարածաշրջանում լինի վերահսկելի, այդ թվում և ռազմավարական գործընկերոջ դեպքում:
«Այս ամենը որոշակի պարտադրանքի տակ է դնում տարածաշրջանի երկրներին, որ նրանք չօգտագործեն այդ ռազմական տեխնիկան: Էլի եմ ուզում կրկնել, որ Ռուսատանի հետ մենք սերտ հարաբերությունների մեջ ենք»,- ասաց նախարարը` հավելելով, որ օրինակ նախօրեին ավելի սերտ ռազմատեխնիկական համագործակցության վերաբերյալ ՀՀ-ն և ՌԴ-ն նոր փաստաթուղթ են ստորագրել:
Այդ փաստաթուղթը, նախարարի խոսքով, հնարավորություն է տալիս, որ մենք ավելի բարձր միջպետական մակադակի վրա դնենք մեր ռազմատեխնիկական համագործացությունը: «Այս մակարդակը թույլ է տալիս, որ ՀՀ ռազմարադյունաբերական ընկերությունները ՌԴ-ի նույն տեսակ ընկերությունների հետ անմիջական պայմանագրեր կնքեն: Այնպես որ իրավիճակը վերահսկելի է»,- ասաց նախարարը:
Ս. Օհանյանն անդրադարձավ նաև տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքին` նշելով, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն այսօր որդեգրել է հնարավորինս շատ սպառազինություն ձեռք բերելու քաղաքականություն. «Բայց պետք է ասեմ, որ Հայաստանն ուղղակի կուրորեն չի ներքաշվում այդ մրցավազքի մեջ: Մեզ համար կարևոր է որակը»:

S. Ohanian: Armenia will not be blindly drawn into arms race
Azerbaijan’s armament cannot but worry Armenia, Defense Minister of Armenia Seyran Ohanian told reporters today during a break at the second strategic political forum entitled “Political and Security Guidelines for the Formation of the Military Component of the CSTO”.
“But we know that military technical cooperation with our strategic partner Russia is at a high level, and we do our best to maintain the balance of forces not only in a quantitative, but also a qualitative sense,” the minister stated.
As for the sale of arms by Russia to Azerbaijan, Ohanian noted that the transparency of that sale makes each delivery of military equipment and each violation of the balance in the region controllable.
“All this imposes some obligations on regional countries so that they will not use that military equipment. I want to repeat that we have close relations with Russia,” the minister said, adding that for example, yesterday a new document on closer military technical cooperation was signed between Armenia and Russia.
In his words, the document will allow Armenia to raise military technical cooperation to a higher interstate level, thanks to which “Armenia’s military industrial companies will have the opportunity to sign direct contracts with such companies of Russia. So the situation is under control,” the minister said.
He also spoke about the arms race in the region, saying that Azerbaijani leadership has adopted a policy of purchasing as many weapons as possible. “I should say Armenia will not be blindly drawn into that arms race. We attach importance to quality,” Ohanian said.