Քաղաքագետ. Հայաստանը կարող է արագ չեզոքացնել Ադրբեջանից ուղղված վտանգը
Ադրբեջանը դեռ չի հասել սպառազինության այն մակարդակին, որ մենք նրանից օրինակ վերցնենք, դեռ նա է մեր ետևից գալիս: Ասուլիսի ժամանակ, խոսելով ՌԴ-ի կողմից Ադրբեջանին վաճառված նորագույն զինտենիկայի մասին, նման դիտարկում արեց քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը:
Նա նկատեց, որ պետք է արձագանքել ոչ միայն այն դեպքում, երբ ՌԴ-ն է Ադրբեջանին զենք վաճառում, այլև, երբ Ուկրաինան և Բելառուսն են զենք վաճառում:
«Հայաստանը հնարավորություն ունի արագ չեզոքացնելու Ադրբեջանից մեզ ուղղված վտանգը»,- ընդգծեց քաղաքագետը:
Խոսելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարության մասին, թե պատերազմը դեռ չի ավարտվել և սկսվում է երկրորդ փուլը, քաղաքագետը նկատեց, որ Ալիևը տարին տասն անգամ նման հայտարարություն է անում:
«Դե մարդը զորահանդես էր եկել, մի բան պետք է ասեր, թե չէ: Հատկանշական է` այդ զորահանդեսը համընկել էր Բաքվի անկման օրվա հետ, որը Ադրբեջանի պատմության ամենախայտառակ օրերից մեկն է»,- եզրափակեց խոսքը Մելիք-Շահնազարյանը:

Political scientist: Armenia can neutralize danger coming from Azerbaijan
Azerbaijan has not reached such a level in the arms race that Armenia would follow suit – Azerbaijan still follows us, the political scientist Levon Melik-Shahnazarian said at the meeting with reporters today, when commenting on the sale of Russian arms to Azerbaijan.
He underlined the necessity of reacting not only in cases of arms sale to Azerbaijan by Russia, but also when Belarus and Ukraine do that.
“Armenia has the opportunity to neutralize any danger coming from Azerbaijan,” Melik-Shahnazarian noted.
As regards Azerbaijani President Ilham Aliyev’s words that the war is not over yet and the second stage starts, the political scientist said that Alieyev makes such statements about ten times a year.
“The man attended a military parade … he was to say something. It is noteworthy that this time the parade coincided with the day of Baku’s fall, one of the most disgraceful days in Azerbaijan’s history,” Levon Melik-Shahnazarian said.