ՀԱՊԿ. Սիրիական ընդդիմության կազմում ահաբեկչական ինտերնացիոնալի անդամներն են
Ես ավելի քան ապշած եմ միջազգային հանրության մեղմ արձագանքից՝ մարդակերության այն կադրերի վերաբերյալ, որոնք տեսանյութերի միջոցով մեզ ցուցադրել են սիրիական ընդդիմության որոշ անդամներ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ` անդրադառնալով սիրիական հակամարտությանը, ասաց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
«Կարծում եմ, որ սիրիական հարցի զինված լուծում գոյություն չունի: Ես չափազանց մտահոգված եմ, որ որոշ պետություններ աջակցում են ընդիմության զինված ստորաբաժանումներին, որոնց կազմի մեջ են և՛ անջատողական, և՛ ահաբեկչական մի շարք կազմակերպություններ: Այսօր սիրիական ընդդիմության կազմում, ցավոք, գործում են ահաբեկչական ինտերնացիոնալի անդամները»,- ասաց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը:
Նիկոլայ Բորդյուժայի կարծիքով` այս փաստերը ստիպում են վերաարժեվորել այն իրադարձությունները, որոնք այսօր տեղի են ունենում Սիրիայում և այն աջակցությունը, որն ընդդիմությունն այսօր ստանում է որոշ պետություններից.
«Ես արդեն լռում եմ այն մասին, որ ուղղակի անթույլատրելի է զենք մատակարարել այն ընդդիմությանը, որի կազմի մեջ ահաբեկիչներն են մտնում»,- ասաց Նիկոլայ Բորդյուժան:

Bordyuzha: Representatives of terrorist international fight in Syria
“There is no military solution to the Syrian problem. At the same time I am perplexed by the fact that some states support the Syrian opposition’s armed detachments composed of representatives of the terrorist international. It is inadmissible to supply the opposition with weapons and defense products,” CSTO Secretary General Nikolai Bordyuzha told a press conference in Yerevan today.
According to Bordyuzha, he is “baffled by the lukewarm reaction of the international community to the facts of cannibalism in Syria”. He said that citizens of a number of CIS member states, particularly Russia and Central Asian countries, are fighting on the side of militants in Syria.
“These are militants of informal armed groups who fought in conflicts in the Caucasus. A lot of citizens from CIS countries were trained in Afghanistan’s camps. Some of them gain experience in fights against NATO troops,” Bordyuzha said.