Թուրք-սիրիական սահմանին կստուգեն քիմիական զենքի կիրառման փաստերը
ՄԱԿ փորձագետները մեկնել են Թուրքիա, որտեղ տեղեկություններ են հավաքվելու և ուսումնասիրելու Սիրիայում քիմիական զենքի հավանական կիրառման վերբարյալ: Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը:
«Քանի որ խմբի ղեկավար Սելսթրոմը չի կարող մուտք գործել Սիրիա, նա այցելում է Թուրքիա, Ֆրանսիա և Մեծ Բրիտանիա՝ երկրներ, որոնք տեղեկություններ ունեն Սիրիայիում քիմիական զենքի հավանական կիրառման վերաբերյալ»,-ասել է թուրք պաշտոնյան՝ ավելացնելով, որ Սելսթրոմն այցելել է թուրք-սիրիական սահման և խոսել է պաշտոնյաների հետ, ովքեր նշել են քիմիական զենքի կիրառման օրերը:
Աղբյուրը նշել է, որ թեև Թուրքիայից փորձագետների խմբի համար անհնար կլինի հավաքել հողի նմուշներ կամ քիմիական զենքի կիրառման գիտական ապացույցներ, սակայն հնարավոր կլինի արյան անալիզներ և հարցազրույցներ վերցնել ականատեսներից կամ տուժածներից:
Սիրիայի կառավարությունը և ընդդիմությունը միմյանց բազմիցս մեղադրում են քիմիական զենք կիրառելու մեջ, սակայն պաշտոնական Դամասկոսը հերքում է բոլոր մեղադրանքները: Իրենց հերթին Սիրիայում կառավարական ուժերի կողմից քիմիական զենքի կիրառման մասին են հայտարարում ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան՝ նշելով, որ դրանց վերաբերյալ ապացույցներ ունեն:

Эксперты ООН собирают данные о применении химоружия в Сирии
Группа экспертов ООН находится в Турции, где они намерены собрать и изучить информацию об использовании в Сирии химического оружия. Об этом сообщает «Росбалт» со ссылкой на агентство Reuters.
Отметим, ранее сегодня агентство Ассошиэйтед Пресс со ссылкой на источник в дипломатических кругах сообщило, что США и Великобритания предоставили комиссии ООН доказательства, по меньшей мере, 10 случаев использования химоружия властями Сирии.
«Есть некоторое пересечение между британскими и американскими (доказательствами), но если их все сложить, можно говорить о десяти случаях использования химического оружия режимом (президента Башара Асада)», – приводит агентство слова дипломата.
Напомним, 15 марта исполнилось 2 года с момента начала сирийского конфликта: в 2011 году в Арабской Республике начались массовые антиправительственные демонстрации, впоследствии они переросли в столкновения между вооруженными отрядами оппозиции и армейскими подразделениями. За это время, по данным ООН, в стране погибли, по меньшей мере, 93 тысяч человек. За последние семь месяцев, с ноября 2012 года, в стране были убиты 30 000 человек.
Сирийское правительство и силы оппозиции неоднократно обвиняли друг друга в применении химоружия. Ранее представители США утверждали, что «с различной степенью уверенности можно говорить о применении правительством Сирии зарина». Уверенность в использовании химического оружия сторонниками Б.Асада выражал и Израиль. Официальный Дамаск отрицает все обвинения в свой адрес.