Վրաստանում քննարկվել է Հայաստանի ՊՆ-ի հետ համագործակցության հարցը
Հայաստանի պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը՝ ՀՀ ՊՆ առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանի և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի առաջին տեղակալ գեներալ-լեյտենանտ Է.Ապրիամովի գլխավորությամբ հունիսի 27-ից 29-ը մասնակցել է Բաթում քաղաքում Վրաստանի պաշտպանության նախարարության կողմից կազմակերպված պաշտպանության և անվտանգության խնդիրներին նվիրված միջազգային համաժողովին: Այս մասին հայտնում են ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Երկօրյա համաժողովի ընթացքում քննարկվել են Վրաստանի պաշտպանական քաղաքականության ու բարեփոխումների, միջազգային խաղաղարար առաքելությունների նրա մասնակցության, ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման հեռանկաներների, Եվրատլանտյան անվտանգության, Հարավային Կովկասի և Սևծովյան տարածաշրջանում սպառնալիքների և մարտահրավերների հետ կապված հարցեր:
Համաժողովի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը աշխատանքային երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել նաև ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ, դոկտոր Էվելին Ֆարկասի և Մեծ Բրիտանյանի պառլամենտի անդամ, Միջազգային անվտանգային ռազմավարության նախարար, դոկտոր Անդրյու Մերիսոնի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են համագործակցության ընթացիկ ծրագրեր և նոր հեռանկարներ, մասնավորապես՝ միջազգային խաղաղապահ առաքելության, ռազմական կրթության և վարժանքի, պաշտպանական բարեփոխումների, հումանիտար ականազերծման ոլորտներում, և կարծիքներ են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ:

Делегация Минобороны участвовала в конференции по вопросам обороны в Грузии
Делегация министерства обороны Армении во главе с первым заместителем министра обороны РА Давидом Тонояном и первым заместителем начальника Генштаба ВС Армении, генерал-лейтенантом Энрико Априамовым участвовала в международной конференции по вопросам обороны и безопасности, организованном оборонным ведомством Грузии в Батуми 27-29 июня.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, в ходе двухдневной конференции обсуждались вопросы, связанные с оборонной политикой Грузии и реформами, ее участием в международных миротворческих миссиях, перспективами расширения НАТо, угрозами и вызовами в Черноморском регионе и на Южном Кавказе.
В рамках мероприятия, Давид Тоноян провел рабочие встречи в двустороннем формате с заместителем министра обороны США по вопросам России, Украины и Евразии, доктором Эвелин Фаркас и министром по стратегии международной безопасности Великобритании, депутатом британского парламента Эндрю Мерисоном.
В ходе встреч обсуждались текущие программы и новые перспективы сотрудничества, в частности, в сфере международных миротворческих миссиях, военного образования, оборонных реформ, стороны обменялись мнениями также вокруг региональных развитий.