Է. Հովհաննիսյան. ՀՀ ՃՈ-ն միայն վիճակագրություն է տալիս, բայց չի մեկնաբանում
Հայաստանի Ճանապարհային ոստիկանությունը միայն ներկայացնում է ՃՏՊ-ների վիճակագրությունը, սակայն չի ներկայացնում, թե ինչն է եղել դրա պատճառը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց «Աքիլես» ՀԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով` դա կկանխարգելեր հետագա վթարների ստեղծումը:
«Մենք պետք է ծանոթանանք ճանապարհային ոստիկանության վերլուծությանը: Օրինակ, հետիոտնի նկատմամբ վրաերթները կազմում են ողջ ՃՏՊ-ների 30-31%-ը, բայց ինչու է այդքան շատ, հայտնի չէ»,-ասաց Է. Հովհաննսիյանը:
Է. Հովհաննիսյանի խոսքով` խախտումները կարող են կապված լինել կոնկրետ վայրի հետ, օրինակ մի վայրում լինի արագաչափ և մարդիկ ուշադիր վարեն, իսկ մյուսում չլինի և վթարները ավելի շատ լինեն:

Эдвард Ованнисян: Дорожная полиция представляет только статистику ДТП
Дорожная полиция Армении представляет только статистику дорожно-транспортных происшествий, однако не уточняет причины этих аварий. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами руководитель общественной организации по защите прав водителей «Ахиллес» Эдвард Ованнисян.
Как отметил Э.Ованнисян, предоставление информации о причинах ДТП может предотвратить аварии в будущем.
«Мы должны знакомиться с проводимым Дорожной полицией анализом. К примеру, случаи наезда на пешеходов составляют 30-31% от всего количества ДТП, однако неизвестно, чем обусловлен столь высокий показатель», - сказал Э.Ованнисян.
По его словам, нарушения могут быть связаны с конкретным местом, в частности, где-то установлен измеритель скорости и люди водят внимательно, а в другом месте этих датчиков нет, и аварии чаще происходят.