ԻԻՀ-ՀՀ հարաբերությունների շնորհիվ ԼՂ հակամարտությունը կրոնականի չի վերածվել
«Եթե կարծում եք, որ Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունների խզմամբ Հայաստանի վիճակը տնտեսապես կվատանա և այդ հանգամանքը կնպաստի ԼՂ հակամարտության լուծմանը, սխալվում եք»: Այս մասին, Ադրբեջանում Իրանի դեպանության պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ, հայտարարել Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպան Մոհսեն Փաք Այինը:
Իրանի դեսպանը ադրբեջանական կայքերից մեկին տված հարցազրույցում՝ այն դիտարկմանը, թե Իրանի և Հայաստանի բարեկամական հարաբերությունների և տնտեսական կապերի շնորհիվ Հայաստանը ուժեղանում է, ինչն էլ հարուցում է Ադրբեջանի ժողովրդի զայրույթը, մասնավորապես պատասխանել է. «Եթե դուք կարծում եք, որ Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունների խզմամբ Հայաստանի վիճակը տնտեսապես կվատանա և այդ հանգամանքը կնպաստի ԼՂ հակամարտության լուծմանը, սխալվում եք»:
Շարունակելով թեման՝ դեսպան Փաք Այինը հավելել է. «Միացյալ Նահանգներն Ադրբեջանի բարեկամ երկրներից են, սակայն ԱՄՆ-ի մի քանի նահանգներ արդեն պաշտոնապես ճանաչել են Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Ուստի մենք այն կարծիքին ենք, որ եթե Հայաստանի հետ մեր հարաբերությունները լավացնենք, ապա ինչ-որ ժամանակի կարող ենք նպաստել հակամարտության կարգավորմանը: Ավելին, Իրանի և Հայաստանի լավ հարաբերությունները թույլ են տվել, որպեսզի ղարաբաղյան հակամարտությունը կրոնականի չվերածվի, ուստի Հայաստանի հետ մեր հարաբերությունները ցույց են տալիս, որ ԼՂ հակամարտությունը կրոնական չէ»:
Այն հարցին, թե ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Իրանը մարդասիրական օգնություն է ցուցաբերել ադրբեջանցիներին, եթե պատերազմ լինի, արդյո՞ք Իրանը կրկին կօգնի Ադրբեջանին, Իրանի դեսպանը պատասխանել է. «Հուսով ենք, որ ԼՂ հակամարտությունը կլուծվի խաղաղ ճանապարհով»:

Посол Мохсен Пак Айин: Карабахский конфликт не имеет религиозного характера
«Если вы полагаете, что с замораживанием армяно-иранских отношений экономическая ситуация в Армении ухудшится и эта ситуация будет способствовать решению карабахского конфликта, то вы ошибаетесь», - об этом заявил посол Ирана в Азербайджане Мохсен Пак Айин.
Как передает официальный сайт посольства Ирана в Азербайджане, в интервью одному из азербайджанских сайтов, иранский дипломат ответил на замечание о том, что благодаря дружественным отношениям и экономическим связям между Ереваном и Тегераном Армения становится сильнее, а это якобы вызывает недовольство азербайджанского народа.
Посол Ирана, продолжая тему, добавил: «США входят в число дружественных для Азербайджана государств, однако несколько американских штатов уже официально признали независимость Нагорно-Карабахской Республики. Посему мы придерживаемся того мнения, что если мы улучшим отношения с Арменией, то в свое время сможем поспособствовать урегулированию конфликта. Более того, хорошие отношения Ирана и Армении не допустили превращения карабахского конфликта в религиозный. Посему наши отношения с Арменией свидетельствуют о том, что карабахский конфликт не имеет религиозного характера».
На вопрос, окажет ли Иран в случае новых военных действий гуманитарную помощь Азербайджану, как это уже было во время минувшей войны, посол ИРИ ответил: «Мы надеемся, что карабахский конфликт будет решен мирным путем».