Գ. Հարությունյան. Սիրիայում իրավիճակը դուրս է եկել վերահսկողությունից
«Պետք է փաստել, ամրագրել, որ Սիրիայում ընթանում է լայնածավալ պատերազմ` մի կողմից Սիրիայի իշխանությունների, կառավարական զորքերի, որոնց աջակցում են Իրանը, Ռուսաստանը, մասամբ` Չինաստանը, մյուս կողմից` արաբական աշխարհը ներկայացնող վարձկանների, ԱՊՀ երկրներից եկած վարձկանների, Թուրքիայի կանոնավոր բանակի զինյալների միջև, և նրանց բոլորին աջակցում է արևմուտքը` ի դեմս ՆԱՏՕ-ի»,- անդրադառնալով Սիրիայում ընթացող զարգացումներին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Նորավանք» գիտակրթական կենտրոնի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը:
«Սիրիայում ընթացող պատերազմը կապված է Իրանի հետ` Միացյալ Նահանգներ-Իրան, Իսրայել-Իրան հակամարտության շարունակությունն է: Ռեգիոնալ հարթությունում դա արաբական աշխարհի կազմալուծումն է, որովհետև Սիրիան պետք է դիտարկել արաբական հեղափոխությունների շարքում: Իսկ գլոբալ առումով պետք է դիտարկել, որ տարածաշրջանում ստեղծվող քաոսը ռիսկեր է առաջացնում Ռուսաստանի և Չինաստանի համար»,- նշեց բանախոսը` անդրադառնալով Սիրիական պատերազմի պատճառներին ու մոտիվացիայի խնդրին, ապա հավելեց, որ Արևմտյան աշխարհն այսօր մտահոգված է, քանի որ այդ ռիսկերը սպառնում են նաև Արևմտյան աշխարհին:
Գ. Հարությունյանը մեջբերեց Ֆրանսիայում պատրաստված մի զեկույցից հատված, որտեղ նշվում էր, որ Սիրիայում ավելի շատ իսլամիստներ են կռվում, քան Աֆղանստանում թալիբների կողմից: Նա նշեց, որ կան նմանատիպ մի շարք ուսումնասիրություններ, որոնք ցույց են տալիս, որ իրավիճակը դուրս է եկել վերահսկողությունից:
Բանախոսը ընդգծեց նաև այն փաստը, որ Արաբական գարնան սկզբից տարածաշրջանում կա 1.5 մլն զոհ և 4.5 մլն փախստական, իսկ միայն Սիրիայում փախստականների թիվը հասնում է 1.5 միլիոնի:
«Նորավանքի» տնօրենն անդրադարձավ նաև հայության հետ կապված խնդիրներին ու ասաց. «Մեզ համար Սիրիայի հետ կապված երկու ռիսկ կա: Պետք է իմանանք, որ Մերձավոր Արևելքում մեզ համար եղած համայնքները արևմտահայ մշակութային կոդի կրողներն են, որոնք այսօր զանգվածաբար լքում են իրենց բնակավայրերը: Այդ երկրի ոչ ստաբիլությունը որոշակի սպառնալիք է նաև Հայաստանի համար` հաշվի առնելով այն աջակցությունը, որը ցույց են տալիս զինյալներին Ադրբեջանն ու Թուրքիան»:

Г.Арутюнян: Ситуация в Сирии выходит из-под контроля
Проходящие в Сирии события связаны с Ираном и являются продолжением противостояния США-Иран, Израиль-Иран. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами директор научно-образовательного фонда «Нораванк» Гагик Арутюнян.
«В региональном контексте – это операция по разрушению арабского мира, поскольку гражданскую войну в Сирии следует рассматривать как звено в цепи арабских революций. А в глобальном смысле – состояние хаоса в регионе создает риски для России и Китая», - сказал Г.Арутюнян, касаясь причин и мотивации сирийского конфликта. Он отметил, что Запад сегодня обеспокоен, поскольку эти риски угрожают также ему.
По словам Г.Арутюняна, есть ряд исследований о происходящих в Сирии событиях, которые демонстрируют, что ситуация в этой стране выходит из-под контроля. Согласно подготовленному во Франции исследованию, в Сирии воюет больше исламистов, чем в Афганистане на стороне талибов.
Г.Арутюнян также подчеркнул тот факт, что с начала арабской весны в регионе зафиксировано 1.5 млн. жертв и 4.5 млн. беженцев, только в Сирии число беженцев доходит до 1.5 млн.
Обратившись к проблеме сирийских армян, директор фонда «Нораванк» заявил: «Для нас есть два риска. Мы должны знать, что для нас армянские общины на Ближнем Востоке – это носители западно-армянского культурного кода, которые массово покидают сегодня свое место жительства. Нестабильность в этой стране является также определенной угрозой для Армении, с учетом содействия, оказываемого Азербайджаном и Турцией вооруженным группировкам».