«Անհնար է օֆշորային ընկերության բաժնետեր գրանցել առանց անձի թույլտվության»
Հայաստանում վերջին շրջանում ծավալված «օֆշորային» սկանդալի առնչությամբ «Ազատություն» ռադիոկայանը Կիպրոսի գլխավոր դատախազ Պետրոս Կլերիդեսից փորձել է պարզել՝ հնարավո՞ր է արդյոք իր երկրում օֆշորային ընկերություն գրանցել, առանց տվյալ անձի իմացության:
Հիշեցնենք, «Հետք» պարբերականի հայտնի հրապարակումից հետո, (ըստ որի` գործարար Աշոտ Սուքիասյանը «Հայաստան» հանրախանութի սեփականատեր Փայլակ Հայրապետյանի միջոցները յուրացրել է կիպրոսյան օֆշորային մի ընկերության միջոցով, որի հիմնադիրներից են նաև Հայաստանի վարչապետն ու Արարատյան թեմի առաջնորդական փոխանորդ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը), վարչապետը հանդես եկավ հայտարարությամբ, հերքելով, թե որևէ առնչություն ունի այդ ընկերության հետ:
Մեկնաբանելով այս առնչությամբ «Ազատություն» ռադիոկայանի հարցը, Կլերիդեսը նշել է․ «Ես խոսել եմ Հայաստանի գլխավոր դատախազի հետ: Մի քանի րոպե առաջ ինքը ինձ պատմել է այդ պատմության մասին: Առաջին անգամ եմ լսում այս մասին, նա խոստացավ ինձ տալ բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը մինչև իմ մեկնելը և ես պատասխանատվություն եմ վերցրել անմիջապես քայլեր ձեռնարկել և պատասխանել»:
Հարցին՝ հնարավո՞ր է արդյոք որևը մեկին օֆշորային ընկերության բաժնետեր գրանցել առանց տվյալ անձի թույլտվության, Կիպրոսի գլխավոր դատախազը պատասխանել է․ «Ոչ: Բայց ես չեմ ուզում մտնել մանրամասների մեջ մինչև չնայեմ գործի ողջ պատմությունը, փաստաթղթերը, որոնք անհրաժեշտ են այդ իրադարձությունները հետաքննելու համար»: Հարցին՝ «այսինքն հնարավոր չէ՞ գրանցել առանց իր թույլտվության», Կլերիդեսը պատասխանել է․ «Անհնար է, եթե իհարկե, նա չի գործել իր լիազորված անձի կամ նմանատիպ մի այլ ձևով»:

Генпрокурор Кипра: Без разрешения регистрация в оффшоре невозможна
В связи с возникшим недавно в Армении «оффшорным» скандалом армянская служба радиостанции «Свобода» попыталась выяснить у генерального прокурора Кипра Петроса Клеридеса, можно ли в его стране зарегистрировать акционера оффшорной компании без ведома лица, которое является этим акционером.
Напомним, что после нашумевшей публикации интернет-издания «Hetq», согласно которому бизнесмен Ашот Сукиасян присвоил средства владельца универмага «Айастан» Пайлака Айрапетяна посредством одной оффшорной кипрской компании, учредителями которой также являются премьер-министр Армении и предводитель Араратской епархии Армянской апостольской церкви архиепископ Навасард Кчоян, премьер-министр Армении Тигран Саргсян выступил с заявлением, отрицая, что он имеет какое-либо отношение к этой компании.
Отвечая на вопрос радиостанции «Свобода», Клеридес сказал: «Я разговаривал с генеральным прокурором Армении. Нескольких минут назад он мне рассказал об этой истории. Я впервые слышу об этом, он обещал предоставить мне все необходимые документы до того, как я отбуду, и я обязался немедленно предпринять шаги и ответить».
На вопрос, возможно ли кого-либо зарегистрировать в качестве акционера оффшорной компании без разрешения данного лица, генеральный прокурор Кипра ответил: «Нет. Но я не хочу вдаваться в подробности до того, как ознакомлюсь со всей историей, документами, которые необходимы для расследования данных событий».
На уточняющий вопрос, значит ли его ответ, что без разрешения регистрация определенно невозможна, Клеридес ответил: «Невозможно, если, конечно, он не действовал через уполномоченного или в другой аналогичной форме».