Այսօր ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ծննդյան օրն է
Սեյրան Մուշեղի Օհանյան ծնվել է 1962թ. հուլիսի 1-ին` Շուշիում: 2008թ. ապրիլի 14-ից նա ՀՀ պաշտպանության նախարարն է:
Ավարտել է Բաքվի բարձրագույն զինվորական համազորային հրամանատարական ուսումնարանը:
1983 թ. ծառայության է մեկնել Գերմանիայում տեղակայված խորհրդային զորքերի զորախումբ:
1988 թ. հուլիսին տեղափոխվել է Անդրկովկասյան զինվորական օկրուգ և նշանակվել Ստեփանակերտ քաղաքում տեղակայված 366-րդ գվարդիական մոտոհրաձգային գնդի մոտոհրաձգային վաշտի հրամանատարի պաշտոնին:
1989 թ. օգոստոսին նշանակվել է նույն գնդի մոտոհրաձգային գումարտակի հրամանատարի տեղակալի,
1990 թ. սեպտեմբերին` մոտոհրաձգային գումարտակի հրամանատարի պաշտոնին:
1992 թ. ապրիլին` մոտոհրաձգային գունդը Ստեփանակերտից դուրս բերելուց հետո, ծառայությունը շարունակել է ԼՂՀ պաշտպանության բանակում: Մասնակցել է բոլոր ռազմաճակատներում մղվող մարտական գործողություններին:
1992 թ. դեկտեմբերին նշանակվել է ԼՂՀ ինքնապաշտպանական կոմիտեի շտաբի պետի պաշտոնին:
1994 թ. սեպտեմբերից մինչև 1998 թ. հոկտեմբերը զբաղեցրել է պաշտպանության բանակի հրամանատարի առաջին տեղակալի պաշտոնը:
1998 թ. հոկտեմբերին ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով նշանակվել է 5-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար:
2000 թ. հունվարին` ԼՂՀ պաշտպանության նախարար-պաշտպանության բանակի հրամանատար:
ՀՀ նախագահի 2007 թ. մայիսի 11-ի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ -պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ:
2008 թ. ապրիլի 14-ին նշանակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարար:
2013 թ. ապրիլի 9-ից 20-ը` ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար:
2013 թ. ապրիլի 20-ին վերանշանակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարար:
1995 թ.-ին Սեյրան Օհանյանին շնորհվել է գեներալ-մայորի, 2000 թ.` գեներալ-լեյտենանտի, 2007 թ. մայիսին` գեներալ-գնդապետի զինվորական կոչում:

Seyran Ohanian was born in the town of Shushi on July 1, 1962.
He attended the Baku Higher Joint Command College and completed his studies there in 1983. He served as the Second Battalion commander in the 366th Motor Rifle Regiment of Soviet Ground Forces's 23rd Motor Rifle Division with the rank of a major before joining Nagorno-Karabakh's newly formed army in 1991 and playing a major role in the Nagorno-Karabakh war againstAzerbaijan. He was seriously wounded in action in 1992.
In the government of Nagorno-Karabakh, Ohanian served as Minister of Defense. Subsequently, he was appointed as chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces and First Deputy Minister of Defense of Armenia in 2007. Ohanian was appointed as Minister of Defense of Armenia on April 14, 2008.
Ohanian is married and has three sons and one daughter.
He has been awarded with the medals and decorations of the USSR, Republic of Armenia and Nagorno Karabakh Republic.