ՎՊ. Արձանագրվել է ոչ միայն շինարարական, այլև քաղաքաշինական խախտումներ
Այսօր Վերահսկիչ պալատի բացահայտումներին անդրադարձել էր քաղաքաշինության նախարար Սամվել Թադևոսյանը. նախարարի պազաբանումներին հետևել է ՎՊ-ի պատասխանը: Նախ նախարարն անդրադարձել էր տերմինոլոգիային, նշելով, որ ՎՊ բացահայտումները թեև վերաբերում են շինարարության ոլորտին, բայց հաշվետվության մեջ նշված է` քաղաքաշինության ոլորտ: Սամվել Թադևոսյանն այն կարծիքին էր, որ ՎՊ-ն պետք է նշեր, ոչ թե «քաղաքաշինություն» բառը, այլ «շինարարություն»:
Վերահսկիչ պալատի հաղորդագրության մեջ նշվում է. «Քաղաքաշինության մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի համաձայն, քաղաքաշինությունը Հայաստանի Հանրապետությունում կենսագործունեության համար բարենպաստ տարածական միջավայրի ստեղծման կամ փոփոխման նպատակով պետության, ֆիզիկական, իրավաբանական անձանց և դրանց միավորումների գործողությունների համախումբ է, որն ընդգրկում է`
ա) Հայաստանի Հանրապետության, նրա վարչատարածքային միավորների եւ դրանց բաղկացուցիչ մասերի սոցիալ-տնտեսական զարգացման համալիր ծրագրերի, տարաբնակեցման համակարգերի ձևավորման, տարածքների կայուն զարգացման եւ դրանց նպատակային oգտագործման ուղղությունների և գերակայությունների, արտադրական կարողությունների տեղաբաշխման, ինժեներատրանսպորտային և այլ ենթակառուցվածքների կազմակերպման, կանխատեսման, ծրագրման և նախագծման բոլոր տեսակները.
բ) շենքերի, շինությունների նախագծման և շինարարության, վերակառուցման (ներառյալ` քանդման), վերականգնման, ուժեղացման, արդիականացման, ինչպես նաև տարածքների բարեկարգման բոլոր տեսակները.
գ) շենքերի, շինությունների շահագործումը` իրավական ակտերի, քաղաքաշինական և նորմատիվ-տեխնիկական փաստաթղթերի պահանջներին համապատասխան: Նշենք, որ ՀՀ Վերահսկիչ պալատի 2012 թվականի ընթացիկ հաշվետվություններում արձանագրվել են ոչ միայն շինարարության, այլև` քաղաքաշինական մյուս տարրերին վերաբերվող խախտումներ և թերություններ:
Ինչ վերաբերում է նախարարի հնչեցրած «հաշվետվությունում խորքային վերլուծություններ և եզրահանգումներ չկան շինարարության ոլորտում առկա խախտումների նախապայմանների, խախտումները ծնող հանգամանքների մասին» մտքին, ապա հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ արդեն երկրորդ տարին է ՎՊ-ն կառավարությանն առաջարկում է վերանայել «Գործող գներով շինարարական աշխատանքների արժեքի հաշվարկման կարգը», որը հաստատվել է 23.06.2011 թ 879-Ն ՀՀ կառավարության որոշմամբ:
Ավելին, ՀՀ վարչապետի հանձնարարությամբ ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովում այժմ քննարկվում է հենց ՎՊ մասնագետների կազմած բավականին խորքային և սկզբունքային նախագիծը»:

КП: Нарушения выявлены как в сфере строительства, так и градостроительства
Министр градостроительства Армении Самвел Тадевосян обратился сегодня к выявленным Контрольной палатой Армении нарушениям. По его словам, указанные в отчете Контрольной палаты за 2012г. нарушения и упущения касаются осуществленных на государственные средства строительных работ, а не министерства градостроительства.
Вместе с тем, С.Тадевосян не опроверг, что в сфере строительства есть нарушения и упущения, однако подчеркнул, что Контрольная палата должна была уточнить масштабы выявленных нарушений. «Я не сомневаюсь в профессионализме КП, однако считаю, что в отчете отсутствуют углубленный анализ и выводы касательно обстоятельств, порождающих нарушения в сфере строительства», - заявил министр градостроительства.
Контрольная палата отреагировала на высказывания министра градостроительства, распространив заявление, в котором отмечается: «Согласно статье 2 закона РА «О градостроительстве, градостроительство в Республике Армения – совокупность действий государства, физических, юридических лиц и их объединений в целях создания или преобразования благоприятной пространственной среды жизнедеятельности, которая включает:
а) все виды организации, прогнозирования, планирования и проектирования комплексных программ социально-экономического развития Республики Армения, ее административно-территориальных единиц и их составных частей, формирования систем расселения, направлений и приоритетов целевого использования территорий, размещения производственных мощностей, инженерно-транспортной и других инфраструктур;
б) все виды строительства, реконструкции, восстановления, усиления, модернизации и благоустройства (включая снос) зданий, строений (включая временные), изменений функционального назначения, вида, размеров и границ земельных участков, элементов природного ландшафта;
в) эксплуатацию зданий, строений в соответствии с требованиями правовых актов, градостроительной и нормативно-технической документации».
В заявлении Контрольной палаты также отмечается: «Что касается озвученных министром высказываний о том, что «в отчете отсутствуют углубленный анализ и выводы касательно обстоятельств, порождающих нарушения в сфере строительства», то считаем необходимым напомнить, что уже второй год КП предлагает правительству пересмотреть «Порядок расчета стоимости строительных работ по действующим ценам, утвержденный решением правительства № 879-Н от 23.06.2011 года.
Более того, сейчас в сформированной по распоряжению премьер-министра межведомственной комиссии обсуждается именно созданный специалистами Контрольной палаты довольно принципиальный проект».