Դե Վաալ. ԼՂ հակամարտությունը ոչ միայն չի լուծվում, այլև` ավելի է բարդանում
ԼՂ հակամարտության մեջ կա որոշակի օրգանականություն, որը հիմնախնդրի ծագումը դարձում էր անխուսափելի: Այս մասին «Սև այգի. Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության և պատերազմի միջով» գրքի վերախմբագրված հրատարակման վերաբերյալ քննարկման ժամանակ ասաց «Կարնեգի» հիմնադրամի ավագ վերլուծաբան Թոմաս դե Վաալը:
Հիմնախնդրի անխուսափելիության հիմքը, ըստ նրա, Խորհրդային միության թողած ժառանգությունն էր:
«ԼՂ հակամարտությունը ոչ միայն շարունակում է մնալ չլուծված, այլև` գնալով ավելի է բարդանում. Կողմերի միջև վստահության պակասը գնալով էլ ավելի է խորանում»,- ասաց վերլուծաբանը` հավելելով, թե շատ բան տեղի է ունենում հիմնախնդրի շուրջ, սակայն բուն հիմնախնդրում ոչինչ չի փոխվում:
Ինչ վերաբերում է պատերազմական գործողությունների հնարավոր վերսկսմանը, ապա Թոմաս դե Վաալը կարծում է, որ պատերազմի ռիսկը թեկուզ ոչ ընդգծված, սակայն առկա է:
Վերլուծաբանի կարծիքով` երկու կողմերն էլ ագրեսիվ են, սակայն հայկական կողմը պակաս չափով է ագրեսիվ: Երբ հայերը կարդում են Ալիևի հայտարարությունները, բնականաբար, անվստահություն ու վախ է առաջանում, բայց ադրբեջանական հասարակությունը, Թոմաս դե Վաալի գնահատմամբ, նոր պատերազմ չի ուզում` չնայած Ադրբեջանում նոր սերունդն ավելի ագրեսիվ է, քան նրանց հայրերն ու պապերը:
«Ադրբեջանն ավելի շահագրգռված է փոխելու ստատուս քվոն, բայց պատերազմի վերսկսման դեպքում չի բացառվում, որ Ադրբեջանը կարող է ամեն ինչ կորցնել»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով Ռամիլ Սաֆարովի խնդրին` բանախոսը նշեց, որ նա ոչ բոլոր ադրբեջանցիների համար է հերոս. «Շատերը նույնիսկ սարսափած էին կատարվածից։ Նույնիսկ իշխանությունն ուշացումով հասկացավ, որ դա սխալ քայլ էր, պարզապես ճիշտ հաշվարկ չէր»:
Խոսելով իր հեղինակած գրքի վերահրատարակման մասին` նա հայտնեց, որ այնտեղ տեղ է գտել մի գլուխ, որում խոսքը վերաբերում է վերջին տասը տարիներին ադրբեջանական նավթային բումին, այդ երկրում Իլհամ Ալիևի իշխանության գալուն, Հայաստանում Սերժ Սարգսյանի նախագահ ընտրվելուն:
«Գիրքը հակամարտության լուծմանը որևէ կերպ չի օգնել, սակայն դրանում շատ են դրվագները, որոնք նորություն են ընթերցողների համար: Գրքի վերախմբագրումը չի նշանակում, որ իր հայացքներն ու դիրքորոշումը փոխվել են, թեև գրքի առաջին հրատարակումից հետո կոնֆլիկտը դեռևս չի լուծվել, բայց շատ բան, այնուամենայնիվ, փոխվել է»,- եզրափակեց խոսքը Թոմաս դե Վաալը։

Томас де Ваал: Карабахский конфликт с каждым днем все больше осложняется
Карабахский конфликт не только продолжает оставаться нерешенным, но и его урегулирование становится с каждым днем все сложнее. Об этом заявил сегодня журналистам старший аналитик программ России и Евразии фонда «Карнеги» Томас де Ваал во время презентации своей книги «Черный сад: Армения и Азербайджана между миром и войной – 10 лет спустя».
«Нагорно-карабахский конфликта не только остается неурегулированным, но и с каждым днем все больше осложняется. Дефицит доверия у сторон конфликта друг к другу углубляется», - сказал Томас де Ваал.
Что касается возможного возобновления военных действий, то Томас де Ваал считает, что вероятность военных действий растет.
По мнению эксперта, обе стороны агрессивны, однако Армения проявляет агрессивность в меньшей степени. Когда армяне читают заявления Алиева, естественно, возникает недоверие и страх, однако азербайджанское общество, по оценке Томаса де Ваала, не хочет новой войны, несмотря на то, что агрессивность новое поколение Азербайджана агрессивнее, чем их отцы и деды.
«Азербайджан больше заинтересован в изменении статус-кво, однако при возобновлении войны не исключается, что Азербайджан может потерять все», - сказал он.
Касаясь героизации Рамиля Сафарова, Томас де Ваал отметил, что Азербайджане не все воспринимают его как национального героя. «Многие были потрясены случившимся. Даже власти Азербайджана с опозданием поняли, что это был неправильный шаг, просто неправильный расчет», - заявил Томас де Ваал.
Обратившись к переизданию книги, автор отметил, его новая работа является обновленной версией книги, опубликованной еще в 2003 году. По его словам, в книге есть глава, в которой речь идет об азербайджанском нефтяном буме за последние десять лет, о приходе к власти в этой стране Ильхама Алиева, об избрании Сержа Саргсяна президентом Армении.
«Книга никоим образом не помогла решению конфликта, однако в ней есть много эпизодов, которые являются для читателя новостью. Переиздание книги не значит, что моя позиция и взгляды изменились, хотя и после первого издания книги конфликт еще не решен, однако в карабахском процессе многое изменилось», - резюмировал Томас де Ваал.