Արտեմ Ասատրյան. Ընդունում եմ Վերահսկիչ պալատի արձանագրած թերացումները
«Ես ընդունում եմ Վերահսկիչ պալատի արձանագրած թերացումները, որոշ մասի վերաբերյալ ներկայացրել ենք մեր դիտարկումները: Թերացումները ընթացակարգային են, ինչը նշվել է հաշվետվության մեջ»,- այսօր լրագրողներին ասաց Աշխատանքի և սոցիալակն հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը` պատասխանելով ՎՊ-ի կողմիչ հնչեցրած թերացումներին:
Նա հավելեց՝ արդյոք այդ «ընթացակարգային թերացմումները» խախտումներ են, սա այլ հարց է:
Նախարարն ընդունեց, որ ոլորտում կան շատ խնդիրները, որոնք պետք է լուծել:
Հարցին, թե արդյոք գտնում է, որ պետական միջոցները թալանվել են, նախարարն ասաց, որ համաձայն չէ այդ ձևակերպման հետ. «Միայն սոցիալական պաշտպանության ոլորտին ուղղված ծախսերը պետական բյուջեում կազմում են 280 մլրդ դրամ, իսկ պետական ծառայողների աշխատավարձերը պետական բյուջեում կազմում են 300 մլրդ դրամ, թոշակների և նպաստների մասով խախտումներ չեն արձանագրվել, և դա նշանակում է, որ արդեն չեմ կարող համաձայնել դրա հետ»:
Ընթացակարգային խախտումներ թույլ տված անձինք, ըստ Արտեմ Ասատրյանի, ենթարկվել են կարգապահական պատասխանատվության:

Министр труда Армении признает ряд упущений в сфере
«Я признаю упущения, которые были выявлены Контрольной палатой Армении. По некоторым из них мы представили свои замечания. Упущения носили процедурный характер, о чем было указано в отчете палаты», - заявил сегодня журналистам министр труда и по социальным вопросам Артем Асатрян.
По его словам, другой вопрос, являются ли эти «процедурные упущения» нарушением. Министр признал, что в сфере существует ряд проблем, требующих решения.
А.Асатрян не согласился с мнением о том, что государственные средства разграблены. «Затраты государства лишь на сферу социальной защиты составляют 280 млрд. драмов, а зарплаты госслужащих – 300 млрд. По линии пенсий и пособий нарушений не выявлено, что означает о моем несогласии с данной формулировкой», - сказал министр.
По его словам, лица, допустившие нарушения и упущения, наказаны. В результате «процедурных упущений» государству финансового ущерба не нанесено.