Փորձագետի բլոգ. Ինչո՞ւ է շահարկվում Սարսանգի ջրամբարի թեման
Վերջին շրջանում, Ադրբեջանը տարբեր ձևաչափերով հանդիպումներում փորձում է առաջ մղել Արցախի հյուսիսային հատվածում գտնվող Սարսանգի ջրամբարի անվտանգության հարցը՝ այն անվանելով պոտենցիալ աղետ ադրբեջանական 6 շրջանների համար: Ավելին, «Եվրանեսթի» Խորհրդարանական Վեհաժողովի վերջին նստաշրջանում ադրբեջանական պատվիրակությունը փորձել է նույնիսկ այս հարցով բանաձև մտցնել օրակարգ ու քվեարկության դնել, ինչը չի հաջողվել` հայկական պատվիրակության ջանքերով:
Ի՞նչն է պատճառը, որ Ադրբեջանը նման հետևողական ձևով փորձում է տարբեր ձևաչափերով հանդիպումների կամ քաղաքագետ-վերլուծաբանների միջոցով ակտիվացնել Սարսանգի ջրամբարի թեման:
Առաջին, 2011 թվականին Կազանում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո, երբ ադրբեջանական կողմը, հանդես գալով 10 նոր առաջարկություններով, ձախողեց հիմնարար սկզբունքների փաստաթղթի ընդունման գործընթացը, վերջինս միջազգային հանրության կողմից ճնշումների ենթարկեց: Արդյունքում` պաշտոնական Բաքվի ապակառուցողականությունն ընդգծվեց:
Ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու նպատակով` Ադրբեջանը սկսեց նախաձեռնողական կողմի իմիտացիա ստեղծել, ինչը արտահայտվում էր տարբեր առաջարկներով: Մասնավորապես, Կազանի հանդիպումից անմիջապես հետո, Ադրբեջանը հանդես եկավ Հիմնարար սկզբունքների փաստաթուղթը շրջանցելու ու միանգամից Խաղաղության մեծ պայմանագրի մշակման աշխատանքներին անցնելու նախաձեռնությամբ, այնուհետև` Ադրբեջանի նավթային ընկերության ղեկավարը սկսեց խոսել դեպի Հայաստան գազ արտահանելու մասին, իսկ ավելի ուշ, ադրբեջանական կողմը բավականին ակտիվ սկսեց բարձրաձայնել Սարսանգի ջրամբարի անվտանգության հարցը:
Երկրորդ, եթե «Եվրանեսթում» բարձրացված բանաձևը իսկապես հումանիտար բնույթ էր կրում ու Ադրբեջանն իսկապես ցանկություն ունի նման հարցերում համագործակցել ղարաբաղյան կողմի հետ, ապա բանաձևում շեշտը չէր դնի «օկուպացված տարածքներ», «հայկական զորքերի դուրս բերում» հասկացությունների վրա:
Ակնհայտ է, որ նշյալ բանաձևում «հումանիտար» բառն ուղղակի շահարկման է ենթարկվում: Ավելին, տարիներ առաջ ղարաբաղյան կողմն առաջարկել էր ջրային ռեսուրսների համատեղ օգտագործման շուրջ համագործակցություն, ինչը ենթադրում էր, որ Արցախը Սարսանգի ջրամբարից ջուր կհատկացնի Արցախի հյուսիս-արևելյան հատվածի սահմանամերձ ադրբեջանական շրջաններին, իսկ Ադրբեջանը կբացի այն գետերի հունը, որոնք ժամանակին հոսել են դեպի Արցախ, սակայն 90-ականների սկզբին, Ադրբեջանը փոխել էր դրանց ուղղությունը՝ զրկելով հայկական գյուղերին ոռոգման հնարավորություններից:
Նույն բանաձևում, Ադրբեջանը փորձում էր ցույց տալ, թե մտահոգ է Արցախի սահմանամերձ ադրբեջանական տարածքների բնակիչների անվտանգությամբ, սակայն, երբ հաշվի ենք առնում այն հանգամանքը, որ այդ նույն տարածքի բնակիչները 2 տասնամյակ զրկված են ոռոգման ջրից, իսկ Ադրբեջանը չընդունեց Արցախի համագործակցության առաջարկը՝ ոռոգման ջուր տրամադրել այդ շրջաններին, միանգամից ամեն ինչ իր տեղն է ընկնում:
Երրորդ, Ադրբեջանը բանակցությունների հետ չառնչվող խնդիրները բարձրաձայնելով ու «կենտրոնական հարց» դարձնելով` փորձում է հեռանալ բուն գործընթացից: Ճիշտ է՝ դրանով տպավորություն է ստեղծում, թե Ադրբեջանը փորձում է լուծումներ գտնել ու իրենից կախված ամեն ինչ անել խնդրի կարգավորման ուղղությամբ, սակայն ստացվում է, որ Ադրբեջանը, հիմնական, առաջնային հարցերը մի կողմ թողնելով, առաջ է քաշում բանակցություններին շատ քիչ առնչվող հարցեր: Իսկ դա նշանակում է, որ Ադրբեջանի ակտիվ ջանքերով կողմերը ավելի են հեռանում համաձայնության եզրեր գտնելու հնարավորությունից:

Для чего Азербайджан спекулирует темой Сарсангского водохранилища?
В последнее время Азербайджан на различных встречах пытается придать актуальность вопросу безопасности расположенного на севере Арцаха Сарсангского водохранилища, называя его потенциальной угрозой шести азербайджанских районов. На последнем заседании ПА «Евронест» азербайджанская делегация попыталась внести в повестку резолюцию по данному вопросу и поставить на голосование, что не удалось, благодаря усилиям армянских делегатов.
В чем же причина такой активности?
Во-первых, после встречи в Казани в 2011 году, когда Азербайджан выступил с 10 новыми предложениями, провалил процесс принятия документа по основополагающим принципам, был подвергнут давлению со стороны международного сообщества, в результате чего была проявлена деструктивная позиция этой страны.
С целью выхода из сложившейся ситуации Азербайджан создал имитацию инициативной стороны, что выражалось различными предложениями. В частности, сразу после Казанской встречи Азербайджан выступил с инициативой обхода работ по разработке документа по основополагающим принципам и начала разработки Большого мирного соглашения. Далее руководитель Нефтяной компании Азербайджана стал говорить об экспорте природного газа в Армению, а в дальнейшем азербайджанская сторона стала активно говорить о безопасности Сарсангского водохранилища.
Во-вторых, если заявленная на заседании «Евронест» резолюция, действительно, носила гуманитарный характер и Азербайджан на самом деле желает сотрудничать по этим вопросам с Нагорным Карабахом, то не акцентировал бы внимание в резолюции на такие выражения, как «оккупированные территории», «вывод армянских войск».
Очевидно, что в данной резолюции происходит спекуляция словом «гуманитарный». Еще годы назад карабахская сторона предложила сотрудничать по вопросу совместного использования водных ресурсов, что предполагало, что Арцах предоставит воду из Сарсангского водохранилища приграничным с северо-восточной частью Арцаха азербайджанским районам. Между тем, Азербайджан должен был открыть русла рек, которые в свое время текли в Карабах, однако в начале 90-ых Азербайджан изменил направления течения, лишив армянские села оросительной воды.
В той же резолюции Азербайджан пытается показать, что обеспокоен безопасностью жителей приграничных с Арцахом азербайджанских сел. Однако, если учесть, что жители этой территории уже два десятилетия лишены оросительной воды, а Азербайджан не принял предложение Арцаха о сотрудничестве и предоставлении этим районам оросительной воды, то все становится понятным.
В-третьих, превращая не имеющие с процессом переговоров вопросы в важные и центральные, Азербайджан пытается отдалиться от сути процесса. Правда, таким образом создается впечатление, что Азербайджан пытается найти решения и сделать все от себя зависящее для урегулирования проблемы, однако получается, что эта страна, оставляя без внимания приоритетные вопросы, акцентирует внимание на вопросы, которые не имеют почти ничего общего с переговорами. А это означает, что, благодаря активным усилиям Азербайджана, стороны еще более отдаляются от возможности найти точки соприкосновения по вопросу достижения согласия.