«Եգիպտոսի անվտանգության ուժերը պետք է պաշտպանեն բոլոր քաղաքացիներին»
Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունը Եգիպտոսի անվտանգության ուժերին, այդ թվում և բանակին կոչ է արել պաշտպանել բոլոր քաղաքացիներին: Այս մասին հայտնում է France Presse-ն:
«Բանակը իր իշխանության սահմաններում պետք է անի ամեն ինչ՝ մարդու իրավունքները և Եգիպտոսում բոլորի անվտանգությունը պաշտպանելու համար՝ անկախ քաղաքական կողմնորոշման»,-ասված է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Սալիլ Շեթին ընդգծել է, որ զինվորականների համար այժմ, ավելի քան երբևէ կարևոր է կյանքի կոչել մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրենքները:
«Եղել են խոսքի ազատության վրա ճնշումներ, նախագահին աջակցող մի շարք հեռուստաընկրությունները լուռ էին, երբ տապալվեց Մուրսին և ձերբակալվեցին նրա կողմնակիցները: Ոչ ոք չի պատժվելու ազատ արտահայտվելու իրավունքի համար»,-ավելացրել է Շեթին:
Միջազգային իրավապաշտպան մեկ այլ կազմակերպություն՝ Human Rights Watch-ը, նույնպես անդրադարձել է Եգիպտոսում մարդու իրավունքերի ոտնահարմանը՝ իր մտահոգությունն արտահայտելով հատկապես կանանց նկատմամբ սեռական բռնությունների աճի հետ կապված: Ըստ կազմակերպության տվյալների՝ չորս օրում Թահրիր հրապարակում սեռական բռնության զոհ է դարձել մոտ 100 կին:
HRW-ը եգիպտացի քաղաքական գործիչներին ու պաշտոնյաներին կոչ է արել «դատապարտել կատարվածը և անհապաղ քայլեր ձեռնարկել խորհրդանշական հրապարակում սեռական բռնությունները կանխելու համար»:

В Каире жертвами сексуальных домогательств стали 100 женщин
Международная правозащитная организация Human Rights Watch собрала свидетельства того, что за последнюю неделю во время митингов и демонстраций на площади Тахрир в Каире произошли, как минимум, 100 случаев сексуальных домогательств, часть их закончилась изнасилованиями. Об этом сообщает «Росбалт».
Как передает 9tv.co.il, в отчете правозащитников говорится, что женщин избивали железными цепями и наносили им удары ножами, принуждая к совершению сексуальных актов.
Во вторник, 2 июля, стало известно, что неизвестные изнасиловали в Каире гражданку Нидерландов, которая освещала антиправительственные выступления на площади Тахрир. По предварительным данным, на женщину, имя которой не раскрывается, около закусочной напали «революционеры». Как сообщают СМИ, над 22-летней девушкой надругались до 8 мужчин.
Состояние репортера тяжелое, она была госпитализирована. На сайте посольства Нидерландов в Египте подтверждается факт нападения, пишет «Росбалт».
Напомним, вечером 3 июля глава Минобороны Египта Абдель-Фаттах аль-Сиси объявил об отстранении от власти президента Мохаммеда Мурси. Такое решение было принято после того, как в стране несколько дней проходили массовые акции протеста, участники которых требовали от Мурси подать в отставку, обвиняя его в неспособности решить экономические проблемы, авторитарном стиле правления и исламизации страны. Военные потребовали от Мурси и оппозиции до 3 июля представить им совместный план выхода из политического кризиса, однако стороны договориться не смогли.