Լ. Զուրաբյան. Նախագահը գերազանցել է լիազորությունները. Իմպիչմենթի հիմք է
Գործող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ըստ էության, հայտնի խորհրդակցության ժամանակ ցուցումներ տվեց դատախազությանը, թե որտեղ և ինչ քանակով է պետք հարուցել քրաեկան գործը՝ կանխատեսելով քննության արդյունքները: Ընթացող ասուլիսի ժամանակ, անդրադառնալով Վերահսկիչ պալատի աղմկահարույց զեկույցին և դրա հետ կապված հունիսի 29-ին նախագահական նստավայրում անցկացված հայտնի խորհրդակցությանը, նման դիտարկում արեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը:
«Ըստ էության, Սերժ Սարգսյանը հրապարակորեն ճնշում գործադրեց ՎՊ նախագահի և ողջ այդ կառույցի վրա: Այսկերպ՝ ՎՊ-ն հավասարեցրին հողին, և հավասարեցնողը ոչ այլ ոք էր, քան Սերժ Սարգսյանը»,- ասաց Լ. Զուրաբյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ Սերժ Սարգսյանը գերազանցել է իր լիազորությունները. «Եթե այլ երկրում ապրեինք, ապա նրա այդ գործողությունները կլիներ իմպիչմենթի ենթարկելու հիմք, սակայն մենք ապրում ենք Հայաստանում»:
Լ. Զուրաբյանի գնահատմամբ՝ ՎՊ-ն չարաշահումների նման զեկույցներ ներկայացրել է դեռ 2008-ին, սակայն, ինչպես ասաց նա, իր համար զարմանալի է, թե ինչո՞ւ է 2012-ի չարաշահումների զեկույցը նման մեծ աղմուկ բարձրացրել:

Левон Зурабян: Президент Армении превысил свои полномочия
«Действующий президент Армении Серж Саргсян, по сути, во время совещания 29 июня дал указания прокуратуре, где и в каком количестве нужно возбудить уголовные дела, прогнозируя результаты следствия», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами глава парламентской фракции «Армянского национального конгресса» Левон Зурабян.
Касаясь нашумевшего отчета Контрольной палаты Армении и последовавшего за этим совещания в резиденции президента Армении, депутат АНК отметил: «По сути, Серж Саргсян публично оказал давление на председателя Контрольной палаты и всю эту структуру. Контрольную палату сравняли с землей, и сделал это ни кто иной, как Серж Саргсян».
По словам депутата, президент Армении превысил свои полномочия. «Если бы мы жили в другой стране, его действия стали бы основанием для импичмента, однако мы живем в Армении», - заявил Л.Зурабян.
Левон Зурабян отметил, что Контрольная палата Армении представляла аналогичные отчеты еще в 2008 году, и удивительно, почему отчет о злоупотреблениях в сфере бюджетных средств в 2012 году вызвал такой шум.