Ս. Կարապետյան. Ծիրանը թափված է, հիսուն դրամով չեն կարողանում իրացնել
Այսօր մինչև կառավարոթյնա նիստի սկսելը ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը ներկայացրեց ծիրանի մթերման գործընթացը:
Ներկայումս 16 վերամշակող կազմակերպություններ մթերում են ծիրան, որից 5-ը խոշոր ձեռնարկություններ են: Արդեն մթերվել է շուրջ հինգ հազար տոննա ծիրան:
Նախարարը հերքեց այն մտավախությունը, որ Արմավիրի մարզի կարկտահարության հետ կապված, հնարավոր է ծիրանի բերք չլինի, կամ քիչ կլինի: «Ծիրանը թափված է, հիսուն դրամով չեն կարողանում իրացնել»,-ասաց նախարարը:
Արտահանումների մասով ևս աճ է արձանագրվել, այս տարի արդեն արտահանվել է շուրջ 12. 000 տոննա ծիրան, նախորդ տարի գրեթե նույնքան էր արտահանվել ողջ տարվա ընթացքում:
Ս. Կարապետյանը փոխանցեց, որ մնացած պտղատեսակների բերքը աննախադեպ է, մթերումների գործըթնացը շարունակվում է:

Серго Карапетян: Из Армении уже экспортировано 12.000 тонн абрикоса
Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян представил сегодня до начала заседания правительства ситуацию с процессом заготовки абрикосов.
С.Карапетян сообщил, что 16 перерабатывающих компаний закупают урожай абрикоса, из них 5 – крупные предприятия. По словам министра, уже заготовлено порядка пяти тысяч тонн абрикоса.
Министр сельского хозяйства опроверг информацию о том, что в результате сильного града в Армавирской области может не быть урожая абрикосов. «Собран большой урожай, абрикосы не могут сбыть за 50 драмов», - сказал он.
С.Карапетян отметил, что в сфере экспорта также зафиксирован рост, уже экспортировано 12.000 тонн абрикоса, в прошлом году такое количество было экспортировано в течение всего года.
Министр сельского хозяйства сообщил, что по другим плодовым культурам также получен беспрецедентный урожай, процесс заготовки продолжается.