Բացվել է Բեյրութ-Երևան-Բեյրութ ավիաչվերթը
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունել է «Middle East Airlines» ավիաընկերության կողմից Բեյրութ-Երևան-Բեյրութ ավիաչվերթի բացման կապակցությամբ Հայաստան ժամանած Լիբանանի պատվիրակությանը:
Նախարարությունից հայտնում են, որ սփյուռքի նախարարն իր խոսքում նշել է, որ այս չվերթի բացումը պատմական քայլ է հայ-լիբանանյան հարաբերություններում:
«Կարծում եմ, այսօր երկու կողմի համար էլ չափազանց կարևոր է տրանսպորտային միջոցների մատչելիությունը: Հաշվի պետք է առնենք, որ տարածաշրջանային խնդիրների պատճառով լիբանանյան «Middle East Airlines»-ի այս որոշումը անհրաժեշտություն էր Լիբանանում և Սիրիայում ապրող մեր հայրենակիցների համար: Նման չվերթի շահագործումը կօգնի նաև երկու երկրների տնտեսության, մասնավորապես տուրիզմի զարգացմանը»:
Ներկաներին ողջունել է նաև «Middle East Airlines» ընկերության նախագահ Մոհամմադ Էլ Հութը, ով մասնավորապես նշել է. «Լիբանանի կառավարությունը մեզ հնարավորություն է ընձեռել 12 ուղղություններով չվերթներ իրականացնել, դրանց թվում է նաև Հայաստանը: Պատասխանատվությունը մեծ է և մենք պետք է աշխատենք այնպես, որ բոլորը գոհ լինեն: Այս չվերթով մենք կօգնենք այն ուղևորներին, ովքեր դժվարությամբ էին հասնում Հայաստան: Հենց առաջին չվերթի ժամանակ բոլոր ուղևորները հայեր էին, որն ինձ համար շատ ուրախալի էր, վայրէջք կատարելիս նրանք երգում էին Հայաստանի հիմնը: Հասկանալի է, որ այս որոշումը շատ ավելին էր, քան ես սպասում էի»:

Открытие прямого рейса Бейрут-Ереван поможет развитию экономики двух стран
Министр Диаспоры Армении Грануш Акопян приняла делегацию из Ливана, прибывшую в Ереван в связи с открытием авиакомпанией «Middle East Airlines» рейса Бейрут-Ереван-Бейрут. Об этом сообщает пресс-служба министерства Диаспоры Армении.
Министр Грануш Акопян отметила, что открытие рейса является историческим шагом в армяно-ливанских отношениях.
«Я считаю, что для обеих сторон является чрезвычайно важным доступность транспортных средств. Нужно учесть, что из-за региональных проблем подобное решение „Middle East Airlines” было необходимостью для наших соотечественников, проживающих в Ливане и Сирии. Этот рейс поможет развитию экономики двух стран, в частности туризма», - сказала Г.Акопян.
Присутствующих поприветствовал и глава авиакомпании «Middle East Airlines» Мохамед Аль-Хути, который, в частности, отметил: «Правительство Ливана выдало компании разрешение на полеты в 12 направлениях, в том числе в Армению. Ответственность велика, и мы должны работать так, чтобы все были довольны. Этим рейсом мы поможем пассажирам, которые добираются в Армению с трудом. Все пассажиры первого же рейса были армянами, что меня очень порадовало. При посадке самолета они пели гимн Армении. Это превзошло мои ожидания».
Отметим, первый прямой рейс Бейрут-Ереван авиакомпании «Middle East Airlines» состоялся накануне, 5 июля. Авиакомпания «Middle East Airlines» будет выполнять рейс по маршруту Бейрут-Ереван два раза в неделю, в понедельник и пятницу.