Փոխադրող կազմակերպությունները պատրաստվում են գործադուլի
Հասարակական տրանսպորտի սպասարկող ընկերությունները պատրաստվում են գործադուլ անել, եթե մոտակա մեկ, երկու ամիսներին չլուծվեն գազի և դիզվառելիքի թանկացման հետ կապված խնդիրները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասացին Հայաստանի փոխադրող կազմակերպությունների միության համանախագահ Վարդան Փանոսյանը և Հանրային խորհրդի տրանսպորտի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը:
«Հասարակությունն առաջին հերթին պետք է տեղեկանա, որ մենք չենք ուզում տրանսպորտի գինը բարձրացնել: Մենք ուղղակի եկել ենք ասելու, որ գնում ենք լուծարման, եթե մեկ ամսում կառավարությունն ու տրանսպորտի նախարարությունը իրավիճակը չշտկեն: Քննարկումներից հետո մենք, ամենայն հավանականությամբ, նաև գործադուլի մասին որոշում կկայացնենք»,- ասաց Տիգրան Հովհաննիսյանը` ընդգծելով, որ իրենց գլխավոր պահանջը հարկերի նվազեցումն է:
«Մեր վարորդներն օրական աշխատում են 14-15 ժամ ու անգամ այս պարագայում չեն կարողանում սոցիալական խնդիրները լուծել: Միևնույն ժամանակ, ամեն բան մնում է այսօր վարորդի վրա: Էլի եմ ասում` վարորդն այսօր չի պահանջում, որ տրանսպորտը թանկանա, առաջին հերթին պահանջում է վերանայել գործող հարկային քաղաքականությունը»,- ավելացրեց ասուլիսի մյուս բանախոս Վարդան Փանոսյանն ու նշեց` փոխադրողների մեծ մասն այսօր վնասով է աշխատում ու իրավիճակը վաղ թե ուշ ստիպելու է, որ դրանք լուծարվեն:

Транспортные компании Армении могут объявить забастовку
Обслуживающие общественный транспорт компании проведут забастовку, если в течение двух месяцев не будут решены возникшие вследствие повышения цен на газ и дизтопливо проблемы. Об этом заявили сегодня журналистам сопредседатель Союза компаний, занимающихся пассажироперевозками Вардан Паносян и председатель комиссии по транспорту Общественного совета Армении Тигран Ованнисян.
«Мы не желаем повышения цен на проезд в общественном транспорте. Мы пришли сказать, что желаем решения проблемы. После соответствующих обсуждений мы, вероятно, примем решение о проведении забастовки», - сказал Т.Ованнисян. Он также отметил, что основным требованием является снижение размера налогов.
«Наши водители работают ежедневно по 14-15 часов, и даже в этом случае не могут решить социальных проблем. Большинство перевозчиков сегодня работают с убытками», - отметил В.Паносян.