Կ. Մանոյան. Աուրելիա Գրիգորիուն ընդամենը փաստեց առկա անդունդը
Աուրելիա Գրիգորիուն ընդամենը փաստեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա անդունդը: Անդրադառնալով Մոլդովայի օմբուդսմեն Աուրելիա Գրիգորիույի` ՀՀ ԱԺ-ում արված սկանդալային հայտարարություններին` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
«Եթե միմամիտ լինենք, կարող ենք ասել, որ Աուրելիա Գրիգորիուն լավ համոզված է եղել իր ասածի մեջ: Եթե իրատես լինենք, կասենք, որ իրեն մի լավ կաշառել են: Սակայն այս ամեն ինչ-որ առումով վկայում է այն մասին, որ եթե Հայաստանում նա նման բան կարողացել է ասել, ապա Ադրբեջանում հակառակի մասին խոսել չի համարձակվի: Այս առումով` կարևոր է, որ առնվազն այն շրջանակները, որը մասնակցում էր այդ հանդիպմանը, կամ առհասարակ Հայաստանում անցկացվող միջոցառումներին, իրականում տեսնեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա հիմնական տարբերությունը նման հարցերում: Չենք պնդում, որ Հայաստանում դրախտ է, և ամեն ինչ սքանչելի է, սակայն նման հարցերում տարբերությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև մեծ է»:
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանում միջազգային խորհրդաժողովի շրջանակներում հուլիսի 4-ին կայացած իր ելույթում Մոլդովայի օմբուդսմեն Աուրելիա Գրիգորիուն, անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը, հանդես էր եկել իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարությամբ և նշել, որ «Հայաստանը գրավել է Ադրբեջանի տարածքների 20 տոկոսը՝ ադրբեջանցիների նկատմամբ իրականացնելով ցեղասպանություն»։ Նաև ասել էր, որ «Խոջալուի ցեղասպանությունն իրականացրել են հայերը, ինչն այլևս միջազգայնորեն ճանաչված փաստ է»։ Հայաստանի խորհրդարանում մոլդովացի փաստաբանը Հայաստանին անվանել էր «ագրեսոր երկիր»։

“Aurelia Grigoriu only demonstrated the gulf between Armenia and Azerbaijan,” the representative of ARF-Dashnaktsutyun Party Kiro Manoyan stated, when commenting on the scandalous remarks of Moldovan Ombudswoman Aurelia Grigoriu.
“If we are naïve, we can say Aurelia Grigoriu was confident of her words. To be realistic, we can say that she was bribed. At the same time all this bears evidence to some extent of the fact that while she made such a statement in Armenia, she would not dare to state the opposite in Azerbaijan,” Manoyan noted.
In his words, it is important that at least the persons present at that meeting or events held in Armenia see the main difference between Armenia and Azerbaijan in such issues.
“We don’t claim that Armenia is a paradise, but the difference between Armenia and Azerbaijan in such issues is great,” Manoyan stressed.
Let us remind you that on July 4 Aurelia Grigoriu made a pro-Azerbaijani report “The Observance of Human Rights in Frozen Conflict Zones” in the Armenian parliament. In her report, she called Armenia an “aggressor country”, accusing it of occupying 20% of Azerbaijan’s territory.