Պ. Հայրիկյանը միջնորդեց ամբաստանյալներից բռնագանձել 42 մլն. 524 հազար դրամ
ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու, ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանի մահափորձի գործով այսօրվա դատական նիստում տուժողը ճանաչվեց նաև քաղհայցվոր, իսկ ամբաստանյալներ, ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Վարդան Սեդրակյանը, Խաչատուր Պողոսյանն ու Սամվել Հարությունյանը՝ քաղպատասխանողներ:
«Փաստինֆոյի» փոխանցմամբ` Պ.Հարիկյանն այսօր ներկայացրեց քաղհայց՝ 42 մլն. 524 հազար դրամի չափով ամբաստնյալներից գումար բռնագանձելու մասին: Ինչպես «Փաստինֆոի» թղթակցին հայտնեց Պ.Հայրիկյանը, հայցապահանջի գումարի չափը որոշվել է՝ հիմնվելով մահափորձի հետևանքով բուժման ծախսերի՝ ներառյալ վիրահատությունների, կառավարության հաշվարկի վրա: Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, մերժեց 2013թ. հունվարի 31-ին, ժամը 23.20-ի սահմաններում տեղի ունեցած մահափորձի քննչական փորձարարություն նշանակելու մասին սպանության փորձը կատարելու մեջ մեղադրվող Խաչատուր Ավետիսյանի պաշտպան Լյուդվիգ Ավետիսյանի միջնորդությունը:
Դատարանը գտավ, որ դեպքի մասին կան ապացույցներ, այդ թվում՝ տուժողի ու ամբաստանյալի նախաքննական ու դատաքննական ցուցմուքները, որոնց արժանահավատության վերաբերյալ դատարանը գնահատականներ կտա խորհրդակցական սենյակում: Իսկ ամբաստանյալ Վ.Սեդրակյանից ամբաստանյալ Խ.Պողոսյանի կողմից գնված «Վոլվո» մակնիշի մեքենայի ապրանքագիտական փորձաքննություն նշանակելու մասին պաշտպանի միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ:
Պաշտպանական կողմը գտնում էր, որ միջնորդությունը կարևոր է, որպեսզի որևէ կասկածներ չլինեն, թե մեքենան նախնական վարձատրություն է եղել՝ ապագային միտված: Ամբաստանյալ Վարդան Սեդրակյանն առարկեց միջնորդության դեմ՝ հայտարարելով, որ մեքենան վաճառվել է անցյալ տարվա հունիսին, երբ ոչ ինքը, ոչ Պ.Հայրիկյանը չէին առաջադրվել որպես ՀՀ նախագահի թեկնածուներ: Միջնորդության դեմ առարկեց նաև մեղադրող կողմը՝ մեքենայի հանգամանքը մեղադրանքի ծավալի մաս չի կազմում, իսկ դատարանը հորդորեց պաշտպանին ու իր պաշտպանյալին հայտնել, եթե իրենց հայտնի է ավելին, քան կա գործի նյութերում:

Айрикян ходатайствует о взыскании с подсудимых более 42 млн. драмов
На сегодняшнем заседании по делу о покушении на экс-кандидата в президенты Армении Паруйра Айрикяна потерпевший был признан также гражданским истцом, а подсудимые, бывший кандидат в президенты Вардан Седракяна, Хачатур Погосян и Самвел Арутюнян – гражданскими ответчиками. Об этом сообщает "Пастинфо".
П. Айрикян сегодня представил гражданский иск о взыскании с подсудимых суммы в размере 42 млн. 542 тыс. драмов. Как сообщил корреспонденту "Пастинфо" П.Айрикян, размер суммы, требуемой по иску, был определен на основании расчетов правительства: с учетом расходов на лечение, включая операции.
Суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Гагика Погосяна отклонил ходатайство защитника Хачатура Погосяна, обвиняемого в попытке убийства, Людвига Аветисяна о назначении следственного эксперимента покушения на П.Айрикяна, имевшего место 31 января 2013г. в районе 23.20. Суд счел, что наличествуют доказательства касательно инцидента, включая показания потерпевшего и подсудимого, данные ими в ходе предварительного следствия и в суде. Суд даст оценку их достоверности в совещательной комнате.
Суд удалился в совещательную комнату также для вынесения решения по ходатайству адвоката о назначении товароведческой экспертизы автомашины марки “Вольво”, купленной подсудимым Х. Погосяном у подсудимого В. Седракяна. Подсудимый В. Седракян возражал против ходатайства, заявив, что автомобиль был продан в июне прошлого года, когда ни он, ни Паруйр Айрикян не выдвинули еще свои кандидатуры на пост президента. Против ходатайства возражала также сторона обвинения, заявив, что это обстоятельство не составляет части объема обвинения, а суд призвал защитника и его подзащитного сообщить, если им известно больше сведений, нежели указывается в материалах дела. Л. Аветисян, однако, заверил, что они не располагают большей информацией.