ՀՀ Նախագահը ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի նախագահի տեղակալին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) նախագահի տեղակալ Սյաոյու Ժաոյին: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Նախագահի հասարակայնության հետ կապերի գրասենյակից:
Նախագահը կարևորել և բարձր է գնահատել ԱԶԲ-ի առաքելությունը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ասիական տարածաշրջանում: Բանկի նախագահի տեղակալի կանոնավոր բնույթ կրող այցելությունները Հայաստան, Սերժ Սարգսյանի խոսքով, վկայում են ԱԶԲ-ի հետ մեր երկրի ընդլայնվող հարաբերությունների մասին: Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ Սյաոյու Ժաոյի ներկայիս այցը, ինչպես և նախորդները, արդյունավետ կլինի և կխթանի բանկի հետ մեր երկրի արգասաբեր համագործակցության զարգացումը, որն ուղղված է Հայաստանի տնտեսական կայուն աճի ապահովմանն ու ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
ՀՀ Նախագահը և Ասիական զարգացման բանկի նախագահի տեղակալը երկուստեք ընդգծել են բանկի օժանդակությամբ մեր երկրում իրականացվող ներդրումային ծրագրերի կարևորությունը հեռանկարային մի շարք ոլորտներում, այդ թվում՝ ճանապարհաշինության և հատկապես Հայաստանի զարգացման համար առանցքային նշանակություն ունեցող «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհային միջանցքի ծրագիրը:
Սյաոյու Ժաոն նշել է, որ ԱԶԲ-ն շահագրգռված է խորացնելու հարաբերությունները Հայաստանի հետ և շարունակելու ջանքերը ներդրումների ներգրավման և Հայաստանի տնտեսական կայուն աճին նպաստելու ուղղությամբ:

Президент Армении принял заместителя председателя Азиатского банка развития
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня заместителя председателя Азиатского банка развития (АБР) Сяою Чжао. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Глава государства высоко оценил деятельность АБР как в Армении, так и во всем Азиатском регионе. По словам Сержа Саргсяна, регулярные визиты заместителя председателя АБР в республику свидетельствуют о расширяющихся отношениях Армении с банком. С.Саргсян выразил надежду, что визит Сяою Чжао будет эффективным и посодействует развитию плодотворного сотрудничества с АБР, направленного на обеспечение устойчивого экономического роста и развитие инфраструктур Армении.
Президент С.Саргсян и заместитель председателя АБР подчеркнули важность реализуемых в стране при содействии банка инвестиционных программ, в том числе программы транспортного коридора «Север – Юг», имеющей ключевое значение для развития Армении.
Сяою Чжао отметил, что АБР заинтересован в углублении отношений с Арменией и будет продолжать усилия в направлении привлечения инвестиций и содействия устойчивому экономическому росту страны.