Սոցիալապես անապահով ուսանողները կստանան ուսման վճարի մասնակի փոխհատուցում
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Ա.Աշոտյանը ստորագրել է հրաման «Պետության կողմից ուսանողական նպաստի ձևով ուսման վճարի մասնակի փոխհատուցում տրամադրելու նպատակով բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսումնառող ուսանողների միջին որակական գնահատականի նվազագույն շեմը հաստատելու մասին»:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունից, ուսանողական նպաստի ձևով ուսման վճարի մասնակի փոխհատուցում կտրամադրվի ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում հաշվառված` ՀՀ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված անապահովության սահմանային միավորից բարձր միավորներ ունեցող ուսանողներին, ովքեր հաղթահարել են հաստատված նվազագույն շեմը՝ բակալավրի կրթական ծրագրի համար` 85 % /ՄՈԳ/, մագիստրոսի կրթական ծրագրի համար` 90% /ՄՈԳ/:

Государство частично оплатит учебу студентов из необеспеченных семей
В Армении социально необеспеченные студенты с высокой успеваемостью получат частичную компенсацию платы за обучение. Министр образования и науки Армении Армен Ашотян подписал приказ «Об утверждении минимального порога среднего качества оценки студентов высших учебных заведений с целью предоставления государством частичной компенсации платы за обучение в виде студенческого пособия». Об этом сообщает пресс-служба министерства образования и науки Армении.
Частичная компенсация платы за обучение в виде студенческого пособия будет предоставляться студентам, семьи которых учтены в системе оценки обеспеченности, имеющим един6ицы, и преодолевшим минимальный порог для образовательных программ бакалавриата – 85% и магистра – 90%.