Սյունիքյան դեպքեր. Ի՞նչ զենք-զինամթերք են գտել իրավապահները
Նկատի ունենալով հանրային հետաքրքրությունը` Սյունիքի նախկին մարզպետի տան մոտ տեղի ունեցած դեպքի կապակցությամբ հարուցված քրեական գործի նկատմամբ, ՀՀ Զինվորական դատախազությունը ներկայացնում է քրեական գործով առգրավված զենքերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը.
1. ԴԵՊՔԻ ՎԱՅՐԻՑ ԱՌԳՐԱՎՎԱԾ ԶԵՆՔԵՐ
1. «Բերետտա» մակնիշի ատրճանակ, որը, ըստ գործով ձեռքբերված տվյալների, գտնվել է Ավետիք Բուդաղյանի մոտ – գրանցումը ճշտվում է,
2. Որսորդական հրացան «Բեկաս-Ավտո», N ԽԽ – 1201, գրանցված է Արտակ Բուդաղյանի անվամբ` պարգևատրվել է 28.12.2012թ. ՀՀ պաշտպանության նախարարի թիվ 0310 հրամանով` թույլտվություն N 1779/4, տրված 04.02.2013թ.
3. Ատրճանակ «Արմսքոր», N Ա-1094796, գրանցված է Ավետիք Բուդաղյանի անվամբ` պարգևատրվել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարարի 07.05.2008թ.թիվ 118 հրամանով՝ թույլտվություն N1315, տրված 20.112008թ.
2. ՄԱՆՎԵԼ ՄԱԼԻՆՑՅԱՆԻ ԿՈՂՄԻՑ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԱԾ ԶԵՆՔԵՐ
1. Որսորդական ակոսափող հրացան «Ռեմինգտոն 770» N 71598989, գրանցված է Սուրիկ Խաչատրյանի անվամբ` թույլտվություն N 1188/3, տրված է 10.01.2012թ.,
2. Որսորդական ակոսափող հրացան «ՄՌ 161 Կ» N 0716101922, գրանցված է Սուրիկ Խաչատրյանի անվամբ` թույլտվություն N 1188/2, տրվել է 03.06.2009թ.,
3. ՍՈՒՐԻԿ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆԻ ՏԱՆԻՑ ԽՈՒԶԱՐԿՈՒԹՅԱՄԲ ԱՌԳՐԱՎՎԱԾ ԶԵՆՔԵՐ
1.Որսորդական ողորկափող հրացան «Ալթայ», N Ա-84635, գրանցված է Սուրիկ Խաչատրյանի անվամբ` թույլտվություն N Խ-11, տրվել է 29.05.2009թ.,
2. Որսորդական ողորկափող հրացան ԻԺ-27Ե N9072267, գրանցված է Սուրիկ Խաչատրյանի անվամբ` թույլտվություն N Խ-6, տրվել է 01.03.2012թ. ,
3. Որսորդական ողորկափող հրացան ԻԺ-27ԵՄ N072735904, գրանցված է Սուրիկ Խաչատրյանի անվամբ` թույլտվություն N 907, տրվել է 03.12.2008թ. ,
4.Որսորդական ողորկափող հրացան Տոզ 8706 մակնիշի- գրանցումը ճշտվում է.
5. Ակոսափող հրացան «Բենելի Արգո» N ՎՎ 033586-ՍՎ 033586, գրանցված է Սուրիկ Խաչատրյանի անվամբ` թույլտվություն N 1188, տրված է 11.05.2005թ. ,
6. Կարճ ակոսափող հրազեն «Սմիթ Վեսոն» NԿ-768645, գրանցված է Սուրիկ Խաչատրյանի անվամբ` պարգևատրվել է 28.02.2007թ. ՀՀ պաշտպանության նախարարի թիվ 249 հրամանով` թույլտվություն N 1156/2, տրված 12..04.2007թ.
7. Կարճ ակոսափող հրազեն «Պիետրո Բերետտա» N 455565, գրանցված է Սուրիկ Խաչատրյանի անվամբ` պարգևատրվել է 22.06.2009թ. ՀՀ ոստիկանության պետի թիվ 1662-Ա հրամանով` թույլտվություն N 1156/3, տրված 22.06.2009թ.
8. Գազային ատրճանակ «Վալտրո Կոմբատ» N Ա-37384, գրանցված է Սուրիկ Խաչատրյանի անվամբ` լիցենզիա NԳ 1432 , տրված 22.03.2007թ.
9. Ատրճանակ «Բրաունինգ» N 3996, գրանցված է Սուրիկ Խաչատրյանի անվամբ` պարգևատրվել է 14.06.2006թ. ՀՀ վարչապետի N 424-Ա որոշմամբ`թույլտվություն N 1156, տրված 26.09.2006թ.
4. ԱՐԱ ԲՈՒԴԱՂՅԱՆԻ ՏԱՆԻՑ ԱՌԳՐԱՎՎԱԾ ԶԵՆՔ
1. Ատրճանակ «ՏՏ» N ՍՊ-1164, գրանցված է Արա Բուդաղյանի անվամբ`պարգևատրվել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարարի թիվ 27.05.2009թ. թիվ 248 հրամանով` թույլտվություն N Ն-1459:

Список конфискованного в связи с событиями в Горисе оружия
С учетом общественного интереса к событиям, имевшим место возле дома экс-губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна, военная прокуратура Армении представила сведения об изъятом в рамках уголовного дела оружии и боеприпасах.
1. Оружие, изъятое на месте преступления:
1.Пистолет марки “Беретта”, который согласно добытым сведениям, был у Аветика Будагян- регистрация уточняется.
2. Охотничье ружье “Бекас Авто” N ХХ– 1201, зарегистрировано на имя Артака Будагяна, награжден приказом министра обороны 0310 от 28.12.2012г., разрешение N 1779/4 выдано 04.02.2013г.
3. Пистолет “Армскор” N А-1094796 зарегистрировано на имя Артака Будагяна, награжден министра обороны НКР N118 от 07.05.2008г., разрешение N1315 выдано 20.11.2008г.
2.Оружие, представленное Манвелом Малинянцом:
1. Охотничье нарезное ружье “Ремингтон 770” N 71598989 зарегистрировано на имя Сурена Хачатряна, разрешение N 1188/3, выдано 10.01.2012г.
2. Охотничье нарезное ружье “МР 161К” N 0716101922, зарегистрировано на имя Сурена Хачатряна, разрешение N 1188/2, выдано 03.06.2009г.
3. Оружие, изъятое в ходе произведенного в доме Сурена Хачатряна обыска:
1. Охотничье гладкоствольное оружие ИЖ-27Е N9072267, зарегистрировано на имя Сурена Хачатряна, разрешение N Х -11, выдано 29.05.2009г.
2. Охотничье гладкоствольное оружие ИЖ-27Е N9072267, зарегистрировано на имя Сурена Хачатряна, разрешение N Х-6, выдано 01.03.2012г.
3. Охотничье гладкоствольное оружие ИЖ-27Е N072735904, зарегистрировано на имя Сурена Хачатряна, разрешение N 907, выдано 03.12.2008г.
4. Охотничье гладкоствольное оружие марки Тоз 87.06 – регистрация уточняется.
5. Нарезное ружье “Бенели Арго” N ВВ, 033586-СВ 033586, зарегистрировано на имя Сурена Хачатряна, разрешение N 1188, выдано 11.05.2005г.
6. Обрез “Смит-Вессон” NК-768645, зарегистрировано на имя Сурена Хачатряна, награжден приказом министра обороны РА N 249, разрешение N156/2 от 22.02.2007г., разрешение N 1156/2, выдано 12.04.2007г.
7. Обрез “Пиетро Беретта” N 455565, зарегистрировано на имя Сурена Хачатряна, награжден приказом начальника Полиции РА 1662-А от 22.06.2009г.
8. Газовый пистолет “Вальтро Комбат” N А-37384, зарегистрировано на имя Сурена Хачатряна, лицензия NГ 1432, выдано 22.03.2007г.
9. Пистолет “Браунинг” N3996, зарегистрировано имя Сурена Хачатряна, лицензия, награжден решением премьер-министра N 424-А от 14.06.2006г., разрешение N 1156, выдано 26.09.2006г.
4. Оружие, изъятое в доме Ара Будагяна:
1. Пистолет “ТТ”, N СП-1164,зарегистрировано на имя Ара Будагяна, награжден приказом министра обороны НКР 248 от 27.05.2009г., разрешение N Н-1459.