Փորձագետի բլոգ. Այլընտրանք չկա. Հայաստանը պետք է վճռական քայլ անի
Հայաստանում ՌԴ նախկին դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն ծավալուն հարցազրույց է տվել EvrazesNews.ru լրատվականին, որտեղ, ըստ էության, ներկայացրել է ՌԴ վերաբերմունքն ու դիրքորոշումը Հայաստանի ինտեգրացիոն պրոցեսների առնչությամբ:
Հարցազրույցում վերջինս կիսասպառնալից տոնով նշում է, թե ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումից հետո, Հայաստանն ու Ռուսաստանը առավելապես կառաջնորդվեն սեփական շահերով:
Եթե Ռուսաստանում կարծում են, թե այդ դեպքում Հայաստանում խորը ցնցումներ կլինեն, չարաչար սխալվում են: Ու խնդիրը ոչ թե նրանում է, որ Հայաստանը չի ցանկանում ռազմավարական-դաշնակցային հարաբերություններ պահպանել ՌԴ-ի հետ, այլ այն, որ Ռուսաստանն ի սկզբանե հենց այդ սկզբունքով էլ առաջնորդվում էր` ցանկացած հարցում առաջնորդվելով սեփական շահերով: Ցավալիորեն պետք է փաստել, որ այս հարցում համոզվելու համար բազում օրինակներ կան:
Երկրորդ, մեկընդմիշտ պետք է գիտակցել, որ ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը Հայաստանի համար հսկայական կարևորություն ունի առաջին հերթին նրանով, որ Հայաստանը որպես սկզբունքային, ինքնուրույն և կայացած պետություն, պետք է ապացուցի, որ նույնիսկ նման լրջագույն իրավիճակներում առաջնորդվում է սեփական հետաքրքրություններով: Ավելին` Հայաստանը մեծ ջանքեր է գործադրել ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրման փուլին հասնելու համար, և այս իրավիճակում, Հայաստանը պետք է գործի այնպես, կարծես հետդարձի ճանապարհ չկա:
Ռուս դիվանագետը նույն հարցազրույցում խոսում է Հայաստանի և Ռուսաստանի դարավոր բարեկամության ու կապի մասին, մեջբերում հայ մտավորականներին` հիմնավորելու Հայաստանի ու Ռուսաստանի անխզելի կապը, սակայն մոռանում է այն կարևոր դրվագների մասին, երբ մեզ համար կարևորագույն պահերին Ռուսաստանը մեր հանդեպ, մեղմ ասած, ճիշտ չվարվեց:
Հենց միայն պատմական այն դրվագը, երբ 1921 թվականին հուլիսի 5-ին հրավիրվեց Կովբյուրոյի արտահերթ նիստ, որտեղ Ստալինի ճնշմամբ որոշվեց Լեռնային Ղարաբաղը թողնել Ադրբեջանական ԽՍՀ սահմաններում` անտեսելով մեկ օր առաջ կայացված որոշումը, այն է` Ղարաբաղը մտցնել Հայկական ԽՍՀ կազմի մեջ, ցույց է տալիս, որ ռուս դիվանագետը, մեղմ ասած, չափազանցնում կամ անտեսում է շատ կարևոր իրողությունները:
Սա նաև շատ կարևոր դրվագ է` ֆիքսելու, որ Ռուսաստանն իր քաղաքականությունն իրականացնելիս միշտ էլ առաջնորդվում է բացառապես սեփական շահերով` անտեսելով դաշնակիցների շահերը, այն էլ` նման կարևորագույն պահերին:
Դեսպանն իր հարցազրույցում շատ կարևոր հարց է բարձրացնում. խորհուրդներից բացի, ի՞նչ իրական օգնություն է ցուցաբերել ԵՄ-ն Հայաստանին վերջին տարիներին: ԵՄ-ի ու ՌԴ-ի օժանդակությանը կարելի է առանձին անդրադառնալ, սակայն այս դեպքում փորձենք հարցին հարցով պատասխանել. Ի՞նչ ջանքեր է Ռուսաստանը վերջին 2 տասնամյակների ընթացքում գործադրել, որպեսզի ինտեգրացիոն պրոցեսների համատեքստում, Հայաստանն ուղղություն վերցնի դեպի Եվրասիական տարածություն: Միգուցե հենց այդ համատեքստում է ՌԴ-ն այս տարիների ընթացքում հետևողականորեն զենք մատակարարում մի երկրի, ով անընդհատ սպառում է պատերազմը վերսկսել, ներում մեծ թվով երկրների միլիարդների հասնող արտաքին պարտքը, իսկ ռազմավարական դաշնակցի 100 միլիոնի հասնող պարքտի դիմաց ռազմավարական ձեռնարկություններն իրենով անում, ավելին` դրանց ճնշող մեծամասնությունը կա’մ չի գործում, կա’մ գործում է չնչին հզորության սահմաններում:
Եվ վերջինը, ՌԴ-ն մեկընդմիշտ պետք է գիտակցի, որ ինքը որպես տարածաշրջանային գերտերություն մեզ համար ունի այնքան կարևոր նշանակություն, որքան Հայաստանն իր համար:
Այն, որ Հարավային Կովկասում ՌԴ միակ ռազմաբազան Հայաստանում է (Ադրբեջանում տեղակայված Գաբալայի ռադիոլոկացիոն կայանի շահագործման դադարեցումից հետո Հայաստանի դերակատարությունը այս համատեքստում էականորեն աճեց) խոսում է այն մասին, որ ռազմավարական-դաշնակցային հարաբերությունները շատ կարևոր են ոչ միայն Հայաստանի, այլև Ռուաստանի համար:

Блог эксперта. Армения должна предпринять решительный шаг
Бывший посол России в Армении Вячеслав Коваленко в пространном интервью EvrazesNews.ru, по сути, представил отношение и позицию РФ к интеграционным процессам Армении. В.Коваленко, в частности, отметил, что после парафирования Арменией Ассоциативного соглашения с ЕС Россия и Армения будут руководствоваться собственными интересами.
Если в России считают, что в этом случае в Армении грядут серьезные потрясения, то глубоко ошибаются. И вопрос не в том, что Армения не желает сохранить стратегические и союзнические отношения с Россией, а в том, что Россия в любом вопросе изначально руководствовалась лишь собственными интересами. С сожалением следует констатировать, что примеров тому предостаточно.
Раз и навсегда следует осознать, что парафирование Ассоциативного соглашения с ЕС имеет для Армении огромное значение. В первую очередь, таким образом, Армения покажет, что в качестве принципиальной, самостоятельной и состоявшейся страны даже в подобной серьезной ситуации руководствуется собственными интересами. Более того, Армения приложила немало усилий для достижения этапа парафирования соглашения, и в данном случае Армения должна действовать с осознанием отсутствия обратного пути.
Российский дипломат в своем интервью говорит о вековой дружбе Армении и России, цитирует армянских классиков, обосновывая нерушимую связь между двумя странами, однако забывает об эпизодах, когда в важнейшие для Армении моменты Россия, мягко говоря, поступала неверно.
Взять бы в пример хотя бы историческое событие – внеочередное заседание Кавбюро 5 июля 1921 года, на котором под давлением Сталина было принято решение о том, что Нагорный Карабах остается в границах Азербайджанской ССР. Это при том, что за день до этого было принято решение о том, что Нагорный Карабах должен находиться в границах Армянской ССР. Все это показывает, что В.Коваленко преувеличивает либо игнорирует очень важные события.
При осуществлении своей политики Россия всегда руководствуется исключительно собственными интересами, игнорируя интересы союзников.
Бывший посол затрагивает также очень важный вопрос – какую реальную помощь предоставил Евросоюз Армении, кроме советов? Содействие ЕС и РФ – тема отдельного разговора. Но ответим на вопрос вопросом. Какие усилия приложила Россия за последние 20 лет, чтобы Армения, в контексте интеграционных процессов, взяла бы курс на Евразийское пространство?
Может именно в данном контексте Россия на протяжении лет последовательно поставляет оружие стране, которая постоянно угрожает возобновлением войны, прощает многомиллиардные долги ряду стран, а взамен долга в размере $100 млн. отбирает у стратегического союзника стратегические объекты, большинство которых сейчас либо не действуют, либо работают на ничтожно малых мощностях.
Россия должна понять, что в качестве региональной сверхдержавы представляет для Армении такое же большое значение, какое Армения для России.
Единственная российская военная база на Южном Кавказе находится на территории Армении. После приостановления Габалинской РЛС в Азербайджане роль Армении в данном контексте существенно возросла. Все это говорит о том, что стратегические и союзнические отношения особо важны не только для Армении, но и России.