Արցախում զբոսաշրջիկներն օրական ծախսում են շուրջ 100 դոլար
Զբոսաշրջությունը տարեցտարի աշխուժանում է Արցախում: Այս մասին karabakh-open-ի հետ զրույցում ասել է ԼՂՀ ԿԱ զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչության Զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների, ծրագրերի և վերահսկողության բաժնի պետ Սերգեյ Սարգսյանը՝ մատնանշելով. «Անցած տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ այս տարի ունենք զբոսաշրջիկների 51,3% աճ, եթե մինչև 2004-2005 թ. մեր զբոսաշրջիկները հիմնականում Հայաստանից էին և սփյուռքահայեր, ապա հիմա Արցախում շատ հաճախ կարելի է տեսնել թե՛ զուտ ասիական արտաքինով զբոսաշրջիկներ, թե՛ ամերիկացիներ, թե՛ աֆրիկյան հանրապետություններից և այլն»։
Սերգեյ Սարգսյանի խոսքով՝ վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ զբոսաշրջության առումով Արցախի հանդեպ հետաքրքրություն ցուցաբերում են հիմնականում Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Իրանը և Ֆրանսիան, նոր են աֆրիկյան որոշ պետություններ։
Միջին հաշվարկներով՝ անցած տարիներին զբոսաշրջիկներն Արցախում մնում էին հիմնականում 2 օր, այժմ պատկերը փոխվել է՝ առնվազն 4 օր, որի ընթացքում յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկ Արցախում մեկ օրում ծախսում է շուրջ 100 դոլար։ Զբոսաշրջիկների նախընտրած վայրերը մնում են նույնը՝ Գանձասար, Ամարաս, Շուշի, Տիգրանակերտ։

В Арцахе туристы тратят ежедневно около 100 долларов
В Нагорно-Карабахской Республике туризм развивается из года в год. Об этом в беседе с корреспондентом karabakh-open начальник отдела управления инфраструктурами и программами Управления туризма и охраны окружающей среды при правительстве НКР Сергей Саркисян.
«По сравнению с первым кварталом прошлого года в этом году количество туристов выросло на 51.3%. Если до 2004-2005 годов к нам приезжали туристы из Армении и диаспоры, то теперь в Арцахе очень часто можно встретить туристов с чисто азиатской внешностью: американцев, африканцев и т.д.», - сказал С.Саркисян.
По словам Сергея Саркисяна, статистика показывает, что туристы гостили в Арцахе 2 дня, теперь иная картина: каждый турист гостит 4 дня, тратя ежедневно около 100 долларов. Туристы все также предпочитают посещать Гандзасар, Амарас, Шуши, Тигранакерт.
Как отметил С.Саркисян, в плане туризма интерес к НКР проявляют в основном такие страны как Россия, США, Иран и Франция, а также некоторые африканские государства.