Ադրբեջանը խախտում է միջազգային օրենքները և մարդու հիմնարար իրավունքները
Հոկտեմբերին կայանալիք ընտրություններին ընդառաջ Ադրբեջանի իշխանություններն ավելի վճռական քայլեր են ձեռնարկում՝ ինֆորմացիայի հասանելիությունը հասարակության առաջ սահմանափակելու համար` վերահսկելով երկրի լրատվական դաշտն ու ազատությունը համացանցում, ինչպես նաև՝ խիստ վերաբերմունք դրսևորելով այն լրագրողների նկատմամբ, ովքեր քննադատական մոտեցում են ցուցաբերում իշխանության գործունեության հանդեպ: Այս մասին ասված է ALJazeera կայքում Ռեբեկա Վինսենթի հոդվածում:
«Ադրբեջանցիների համար, կարծես, սահմանափակվել է նաև ինֆորմացիայի հասանելիությունը այն լրատվամիջոցներից, որոնք երկրից դուրս են գործում: Մի շարք օտարերկրյա հեռարձակողներ կանխամտածված միջամտություններ են նկատել իրենց թողարկումներում, ինչը խախտում է ինչպես հեռահաղորդակցության միջազգային կանոնակարգերը, այնպես էլ մարդու իրավունքների մասին օրենքը»,- ասված է հոդվածում:
Ըստ հեղինակի` Ադրբեջանի իշխանությունը մեծ գերակայություն ունի երկրի լրատվական դաշտում: Գործող 9 հեռուստաալիքներից 3-ը պետական են, իսկ մյուս 6 մասնավոր հեռուստաալիքները ենթարկվում են պետության վերահսկողության տակ գտնվող գովազդային եկամուտների ազդեցությանը: «Ազգային 12 ռադիոկայանները նույնպես չեն կարողանում ապահովել բազմակարծիք հաղորդումների հեռարձակումը»,- նշում է հոդվածի հեղինակը:
«Ադրբեջանցիներին մատուցվում է իրադարձությունների մեկնաբանման միայն իշխանության տարբերակը, որն էլ առաջնահերթությունը տալիս է Իլհամ Ալիևի և նրա կնոջ գործունեության լուսաբանմանը, ինչպես նաև Ալիևի հոր` Հեյդար Ալիևի իդելականացմանը` մասամբ անդրադառնալով կամ ընդհանրապես անտեսելով քաղաքական ենթատեքստ ունեցող իրադարձությունները, ինչպես օրինակ հակաիշխանական բողոքի ցույցերը կամ քաղբանտարկյալների դատավարությունները»:
Նման պայմաններում արբանյակային հեռարձակումը մեծ կարևորություն է ձեռք բերում, քանզի այն ապահովում է այլընտրանքային ինֆորմացիայի հասանելիությունը հասարակության համար: Սակայն մի շարք հեռարձակողներ, ինչպես «Ազատություն» ռադիոկոյանի ադրբեջանական ծառայությունը, «Մեյդան» հեռուստաընկերությունը և «Ադրբեջանի ժամը» արդեն իսկ նկատել են պետության միջամտության օրինակներ: Այս առիթով «Ազատություն» ռադիոկայանը հետևյալ հայտարարությունն է տարածել.
«Մենք կանխամտածված միջամտություն ենք նկատել մեր նորությունների հաղորդումների արբանյակային հեռարձակման մեջ և 10 շաբաթ անց, եկել ենք այն եզրակացության, որ դա կանխամտածված քայլ է: Հարձակումների բազմաթիվ այլ տեսակներ էլ են կիրառվել ուղղված մեր գործունեության դեմ, այդ թվում սպառնալիքներ, ֆիզիկական հարձակումներ և կառավարության 2009 թվականի արգելքը մեր FM հաճախականության վրա: Այսպիսի միջամտությունը խախտում է մեդիայի ազատությունը ապահովող միջազգային նորմերը և ստանդարտները: Ադրբեջանի քաղաքացիների տեղեկատվություն ստանալու հիմնարար ազատության սահմանափակումը պետք է դադարեցվի»,- ասված է ռադիոկայանի տարածած հայտարարությունում:
Մի շարք միջազգային կազմակերպություններ` Հեռահաղորդակցության միջազգային միությունը (որի անդամ է նաև Ադրբեջանը), Եվրոպական հեռարձակողների միությունը արգելում և քննադատում են լրատվամիջոցների գործունեությանը կանխամտածված միջամտելը: Այն նաև համարվում է խոսքի ազատության իրավունքի խախտում, որը Ադրբեջանը պարտավորվում է հարգել և պահպանել` համաձայն իր ստորագրած մի շարք միջազգային և տարածաշրջանային պայմանագրերի, որոնց թվում են Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիրը և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան:
«Բացի այն, որ արբանյակային հեռարձակման խոչընդոտումը խախտում է Հեռահաղորդակցության միջազգային միության կանոնները և Մարդու իրավունքների մասին միջազգային օրենքը, այն նաև բացասաբար է անդրադառնում հոկտեմբերին Ադրբեջանում ժաղովրդավարական ընտրություններ անցկացնելու հավանականության վրա: Եթե հասարակությանը հասանելի չէ պետությունում առկա իրական իրավիճակի մասին ինֆորմացիան և քաղաքական բազմակարծությունը, ապա ընտրական գործընթացը չի կարող ազատ և արդար լինել»,- եզրակացնում է հոդվածագիրը:

Al Jazeera: Азербайджан нарушает международные нормы телекоммуникаций
С приближением президентских выборов в октябре власти Азербайджана более чем когда-либо настроены на ограничение доступа граждан к информации, пишет британская правозащитница Ребекка Винсент в статье, опубликованной на сайте телеканала «Al Jazeera».
«А теперь еще и оказалось, что азербайджанцам ограничен доступ к телевизионным передачам из-за рубежа. Несколько иностранных телеканалов заметили преднамеренные помехи в вещании, известные как “джемминг” – действие, нарушающее международные нормы телекоммуникаций и права человека», - пишет автор.
Согласно статье, СМИ в Азербайджане находятся под государственным контролем. Так, из 9 телеканалов в стране 3 принадлежат государству, а 6 частных каналов находятся под сильным контролем властей. 12-и радиостанциям также не удается обеспечить плюрализм.
Отмечается, что с января 2009 года в Азербайджане был запрещен доступ иностранных вещающих компаний к национальным частотам: это ограничение распространилось на BBC, радиостанцию «Свобода» и «Голос Америки», которые лишились эфира.
«В итоге, азербайджанцы вынуждены видеть только государственную версию происходящих событий, в основном – деятельность президента Ильхама Алиева», - сказано в статье.
Автор также отмечает, что граждане Азербайджана по телевидению наблюдают процесс идолизации покойного президента и отца нынешнего главы государства Гейдара Алиева, а также сильно искаженную информацию важных событий с политическим подтекстом, таких как антиправительственные акции протеста и суды на политическими заключенными.
Согласно публикации, в ситуации, когда в Азербайджане отсутствует независимое теле- и радиовещание, спутниковое вещание из-за рубежа становится все более важным, обеспечивая граждан доступом к независимой информации и редким проблеском политических взглядов, отличающихся от позиции правящей партии.
Потеряв право на выход в эфир в Азербайджане на национальных частотах, «Радио Свобода» продолжает размещать онлайн-контент на азербайджанском языке и выпускает еженедельную программу по спутнику. Однако сейчас и этот метод донесения информации находится под угрозой. Так, 20 июня этого года радиостанция сообщила о нескольких случаях джемминга спутникового вещания с апреля 2013 года, сообщает «Al Jazeera».
В распространенном пресс-релизе «Радио Свобода» констатировалось: «Многим это напоминает умышленное вмешательство. Помехи появляются только во время передачи на азербайджанском языке. Сигнал помех не содержит контента, что означает, что их единственной целью является срыв программы».
Ребекка Винсент напоминает, что Международный вещательный союз (ITU), членом которого является Азербайджан, запрещает джемминг. Европейский вещательный союз (EBU) также неоднократно осуждал это явление в своих докладах. Ряд международных документов, таких как Всемирная декларация прав человека, Международный пакт о гражданских и политических правах и Европейская конвенция по правам человека констатируют, что джемминг является нарушением прав человека.
Кроме нарушения международных норм, по мнению автора статьи, ограничение вещания иностранных каналов существенно снижает шансы на проведение свободных и демократических выборов в Азербайджане в октябре этого года. «Если у граждан нет доступа к информации о реальном положении дел в стране и к плюрализму мнений, избирательный процесс не может считаться честным и справедливым», - пишет правозащитница.
Она отмечает, что международное сообщество пока не реагирует на новое нарушение прав человека со стороны Азербайджаном, однако возможно, что это новое попирание прав – всего лишь еще один пункт в списке нежелательных истин, намеренно игнорируемых из страха испортить отношения с репрессивным режимом Азербайджана.