Հրանտ Մարգարյան․ Վարչապետը պատերազմ է հայտարարել Դաշնակցությանը
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը բացեիբաց ասել է, որ պատերազմ է հայտարարում Դաշնակցությանը, «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում փոխանցեց ՀՅ Դաշնակցության բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ պատերազմի շրջանակներում վարչապետը մամուլում Դաշնակցության մասին «կեղտոտ բամբասանքներ» է պատվիրում:
Նշենք, որ մամուլը գրել էր, թե Դաշնակցության ներսում լուրջ դժգոհություններ կան, մասնավորապես, որ փորձեր են արվում կուսակցության Բյուրոյի ղեկավարի պաշտոնից հեռացնել Հրանտ Մարգարյանին:
Պատասխանելով «Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին՝ արդյոք դաշնակցականները դժգոհում են իրենից, և իսկապե՞ս լուրջ խմորումներ են տեղի ունենում ավանդական կուսակցությունում, Հրանտ Մարգարյանն ասաց, որ իսկապես հարցեր եղել են, մասնավորապես՝ դժգոհություններ ընտրություններում Դաշնակցության գրանցած արդյունքներից, բայց դրանք արդեն լուծվել են, և այսօր որևէ խնդիր չունեն:
Այն, ինչ մամուլում գրվում է, որևէ առնչություն չունի իրականության հետ, դրանք դրսից գործադրվող ճիգեր են Դաշնակցության մեջ ճեղքեր գտնելու և խնդիրներ հարուցելու համար, վստահեցրեց Մարգարյանը՝ հավելելով, որ խոսքը տվյալ դեպքում վարչապետի մասին է:
«Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն իր տնտեսական ապիկար գործունեության պատճառով Դաշնակցության կողմից քննադատության ենթարկվելուց հետո բացեիբաց հայտարարել է, որ ինքը պատերազմ է հայտարարում Դաշնակցությանը, և այս տեսակ կեղտոտ լրատվություն, կեղտոտ բամբասանքանման լրատվությունը իր գործն է», - ասաց Դաշնակցության բյուրոյի ներկայացուցիչը և շարունակեց․ - «Մարդը, որ թույլ է, տկար է, այս միջոցներով է փորձում հարցեր լուծել»:
«Ուրիշ ոչինչ չկա՝ մենք ոչ սիրահարված ենք և ոչ էլ ատում ենք այդ վարչապետին, բայց ձախողակ վարչապետ է, և դրա համար այս մեթոդներն է օգտագործում իր հարցերը կարգավորելու համար», - հայտարարեց Հրանտ Մարգարյանը:
«Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին, թե որտե՞ղ է վարչապետը հայտարարել պատերազմի մասին, նա արձագանքեց․ «Իր շրջանակներում, ինքը գիտի՝ որտեղ է հայտարարել»: Նա ընդգծեց, որ հստակ տեղեկատվություն ունեն այդ մասին:
Թե ինչ մեթոդներով է դիմակայելու այդ պատերազմին Դաշնակցությունը՝ Հրանտ Մարգարյանն ասաց, թե այդ պատերազմը ավելի շատ Տիգրան Սարգսյանին է վնասելու՝ ոչ Դաշնակցությանը:
Ինչ վերաբերում է վարչապետի անվան հետ կապվող «օֆշորային» հայտի սկանդալին, Դաշնակցության բյուրոյի ներկայացուցիչն ասաց, թե գնահատական արդեն տրվել է, իսկ Տիգրան Սարգսյանն էլ իր բացատրություններով ինքն իրեն դրել է ծիծաղելի վիճակի մեջ:
«Այսինքն, չե՞ք հավատում վարչապետի այն բացատրություններին, որ տեղյակ չի եղել, թե ինչպես է իր անունը հայտնվել օֆշորային կազմակերպության բաժնետերերի ցանկում», - «Ազատություն» ռադիոկայանի այս հարցին Մարգարյանը պատասխանեց․ - «Եթե ինքն այդպես է ասում, ուրեմն ծիծաղելի է»:
Նա ևս մեկ անգամ համոզմունք հայտնեց, որ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պետք է պաշտոնանկ արվի, ինչի մասին Դաշնակցությունը բազմիցս ասել է․ - «Եթե երկրի մեջ վերջին հույսի նշույլը չենք ուզում սպանել, դա նվազագույն քայլն է, որ պետք է արվի, և ոչ միայն վարչապետը՝ բավականին մարդ կա, որ պետք է փոխվի»:
«Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին, թե նախագահի փոփոխությունն է՞լ են պահանջում, Հրանտ Մարգարյանն արձագանքեց․ - «Նախագահի փոխվելը ժողովրդի կամքից է կախված, նրան փոխում է ժողովուրդը»:
«Վարչապետը մեծ հարգանքով է վերաբերվում ավանդական կուսակցություններին»
«Ազատություն» ռադիոկայանի խնդրանքով մեկնաբանելով Դաշնակցության բյուրոյի ներկայացուցչի վերոհիշյալ հայտարարությունները՝ վարչապետի մամուլի քարտուղար Հարություն Բերբերյանը ասաց․ - «Նախ զարմացած ենք, թե ընդհանրապես ինչ պատերազմի մասին կարող է խոսք գնալ և ինչ ի նկատի ունի պարոն Մարգարյանը»:
«Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մշտապես մեծ հարգանքով է վերաբերվել և վերաբերվում ավանդական կուսակցություններին՝ շեշտելով, որ դրանք ազգային հարստություն են: Ինչ վերաբերում է ՀՅ Դաշնակցության ներքին զարգացումներին, ապա դրանք կուսակցության ներքին խնդիրներն են, և Տիգրան Սարգսյանը, հանդիսանալով Հայաստանի հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ, այլ կուսակցությունների խնդիրներով չի զբաղվում», - ընդգծեց Բերբերյանը:
«Տնտեսական քաղաքականության վերաբերյալ գնահատականների հետ համաձայն չենք, և եթե այդ գնահատականները ուշադրություն գրավելու նպատակ ունեն, ապա դա այլ խնդիր է», - «Ազատություն» ռադիոկայանին ասաց վարչապետի խոսնակը:

Грант Маркарян: Премьер объявил войну «Дашнакцутюн»
Премьер-министр Тигран Саргсян открыто заявил, что объявляет войну «Дашнакцутюн». Об этом в интервью Радио Свобода заявил представитель бюро Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» Грант Маркарян.
По его словам, в рамках этой войны премьер заказывает в прессе «грязные сплетни» о «Дашнакцутюн».
Отметим, что некоторые СМИ писали о серьезных недовольствах внутри «Дашнакцутюн», в частности, о том, что делаются попытки устранить Гранта Маргаряна с должности руководителя Бюро партии.
На вопрос Радио Свобода, недовольны ли ими члены партии и правда ли, что в партии происходят серьезные брожения, Грант Маркарян ответил, что проблемы действительно были, в частности, недовольства результатами, зафиксированными «Дашнакцутюн» на выборах в Совет старейшин Еревана, но они уже решены, и на сегодняшний день никаких проблем нет.
«То, что пишется в прессе, не имеет никакого отношения к реальности, эти старания прилагаются извне для того, чтобы найти трещины в «Дашнакцутюн» и создать проблемы», – заверил Маркарян, пояснив, что в данном случае речь идет о премьере.
«После критики [со стороны «Дашнакцутюн»] из-за бестолковой экономической деятельности премьер-министра Тиграна Саргсяна он открыто заявил, что объявляет войну «Дашнакцутюн», и эта грязная информация, напоминающая грязные сплетни, – его рук дело. Человек слабый пытается решать вопросы такими методами», – сказал представитель Бюро АРФД.
Маркарян отметил, что «Дашнакцутюн» ни влюблена, ни ненавидит премьера, но он – «провальный премьер», и поэтому прибегает к подобным методам для решения своих проблем.
На вопрос Радио Свобода, где премьер заявил о войне, Маркарян ответил: «В своих кругах, он знает, где заявил». Член АРФД подчеркнул, что они владеют точной информацией об этом.
Отвечая на вопрос о том, какими методами «Дашнакцутюн» будет противостоять в этой войне, он отметил, что объявленная война больше навредит самому Саргсяну, а не «Дашнакцутюн».
По поводу оффшорного скандала, который связывают с именем главы правительства, представитель Бюро «Дашнакцутюн» заявил, что оценка уже была дана, а Тигран Саргсян своими же объяснениями поставил себя в смешное положение.
На вопрос, означает ли это, что они не верят объяснениям премьера о том, что он не был осведомлен о том, что его имя оказалось в списке акционеров оффшорной компании, Маркарян сказал: «Если он так говорит, значит это смешно».
Он выразил уверенность, что премьер должен быть уволен, о чем неоднократно заявляла «Дашнакцутюн».
«Если мы не хотим убить в стране последние проблески надежды, то это минимальный шаг, который нужно сделать, и не только премьера, многих людей следует заменить».
На вопрос, требуют ли они и отставки президента страны, Грант Маркарян заявил: «Смена президента зависит от воли народа, его сменяет народ».
Между тем, пресс-секретарь премьер-министра Армении отверг данные обвинения в адрес Тиграна Саргсяна, заявив, что глава правительства не объявлял никакой войны «Дашнакцутюн».
«Премьер-министр с большим уважением относится к традиционным партиям»
Пресс-секретарь премьер-министра Арутюн Берберян, комментируя вышеизложенные заявления представителя Бюро АРФД, сказал: «Во-первых, мы удивлены, о какой вообще войне может идти речь и что имеет в виду господин Маркарян».
«Премьер-министр Тигран Саргсян всегда с большим уважением относился и относится к традиционным партиям, подчеркивая, что они являются национальным богатством. Что касается внутренних процессов в АРФ «Дашнакцутюн», то это внутреннее дело партии, и Тигран Саргсян, являясь заместителем председателя Республиканской партии Армении, не занимается вопросами других партий», - подчеркнул Берберян.
«С оценками относительно экономической политики мы не согласны, и если эти оценки преследуют цель привлечь внимание, то это другой вопрос», - сказал пресс-секретарь премьера.