Հրանտ Մարգարյան․ Վարչապետը պատերազմ է հայտարարել Դաշնակցությանը
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը բացեիբաց ասել է, որ պատերազմ է հայտարարում Դաշնակցությանը, «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում փոխանցեց ՀՅ Դաշնակցության բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ պատերազմի շրջանակներում վարչապետը մամուլում Դաշնակցության մասին «կեղտոտ բամբասանքներ» է պատվիրում:
Նշենք, որ մամուլը գրել էր, թե Դաշնակցության ներսում լուրջ դժգոհություններ կան, մասնավորապես, որ փորձեր են արվում կուսակցության Բյուրոյի ղեկավարի պաշտոնից հեռացնել Հրանտ Մարգարյանին:
Պատասխանելով «Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին՝ արդյոք դաշնակցականները դժգոհում են իրենից, և իսկապե՞ս լուրջ խմորումներ են տեղի ունենում ավանդական կուսակցությունում, Հրանտ Մարգարյանն ասաց, որ իսկապես հարցեր եղել են, մասնավորապես՝ դժգոհություններ ընտրություններում Դաշնակցության գրանցած արդյունքներից, բայց դրանք արդեն լուծվել են, և այսօր որևէ խնդիր չունեն:
Այն, ինչ մամուլում գրվում է, որևէ առնչություն չունի իրականության հետ, դրանք դրսից գործադրվող ճիգեր են Դաշնակցության մեջ ճեղքեր գտնելու և խնդիրներ հարուցելու համար, վստահեցրեց Մարգարյանը՝ հավելելով, որ խոսքը տվյալ դեպքում վարչապետի մասին է:
«Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն իր տնտեսական ապիկար գործունեության պատճառով Դաշնակցության կողմից քննադատության ենթարկվելուց հետո բացեիբաց հայտարարել է, որ ինքը պատերազմ է հայտարարում Դաշնակցությանը, և այս տեսակ կեղտոտ լրատվություն, կեղտոտ բամբասանքանման լրատվությունը իր գործն է», - ասաց Դաշնակցության բյուրոյի ներկայացուցիչը և շարունակեց․ - «Մարդը, որ թույլ է, տկար է, այս միջոցներով է փորձում հարցեր լուծել»:
«Ուրիշ ոչինչ չկա՝ մենք ոչ սիրահարված ենք և ոչ էլ ատում ենք այդ վարչապետին, բայց ձախողակ վարչապետ է, և դրա համար այս մեթոդներն է օգտագործում իր հարցերը կարգավորելու համար», - հայտարարեց Հրանտ Մարգարյանը:
«Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին, թե որտե՞ղ է վարչապետը հայտարարել պատերազմի մասին, նա արձագանքեց․ «Իր շրջանակներում, ինքը գիտի՝ որտեղ է հայտարարել»: Նա ընդգծեց, որ հստակ տեղեկատվություն ունեն այդ մասին:
Թե ինչ մեթոդներով է դիմակայելու այդ պատերազմին Դաշնակցությունը՝ Հրանտ Մարգարյանն ասաց, թե այդ պատերազմը ավելի շատ Տիգրան Սարգսյանին է վնասելու՝ ոչ Դաշնակցությանը:
Ինչ վերաբերում է վարչապետի անվան հետ կապվող «օֆշորային» հայտի սկանդալին, Դաշնակցության բյուրոյի ներկայացուցիչն ասաց, թե գնահատական արդեն տրվել է, իսկ Տիգրան Սարգսյանն էլ իր բացատրություններով ինքն իրեն դրել է ծիծաղելի վիճակի մեջ:
«Այսինքն, չե՞ք հավատում վարչապետի այն բացատրություններին, որ տեղյակ չի եղել, թե ինչպես է իր անունը հայտնվել օֆշորային կազմակերպության բաժնետերերի ցանկում», - «Ազատություն» ռադիոկայանի այս հարցին Մարգարյանը պատասխանեց․ - «Եթե ինքն այդպես է ասում, ուրեմն ծիծաղելի է»:
Նա ևս մեկ անգամ համոզմունք հայտնեց, որ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պետք է պաշտոնանկ արվի, ինչի մասին Դաշնակցությունը բազմիցս ասել է․ - «Եթե երկրի մեջ վերջին հույսի նշույլը չենք ուզում սպանել, դա նվազագույն քայլն է, որ պետք է արվի, և ոչ միայն վարչապետը՝ բավականին մարդ կա, որ պետք է փոխվի»:
«Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին, թե նախագահի փոփոխությունն է՞լ են պահանջում, Հրանտ Մարգարյանն արձագանքեց․ - «Նախագահի փոխվելը ժողովրդի կամքից է կախված, նրան փոխում է ժողովուրդը»:
«Վարչապետը մեծ հարգանքով է վերաբերվում ավանդական կուսակցություններին»
«Ազատություն» ռադիոկայանի խնդրանքով մեկնաբանելով Դաշնակցության բյուրոյի ներկայացուցչի վերոհիշյալ հայտարարությունները՝ վարչապետի մամուլի քարտուղար Հարություն Բերբերյանը ասաց․ - «Նախ զարմացած ենք, թե ընդհանրապես ինչ պատերազմի մասին կարող է խոսք գնալ և ինչ ի նկատի ունի պարոն Մարգարյանը»:
«Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մշտապես մեծ հարգանքով է վերաբերվել և վերաբերվում ավանդական կուսակցություններին՝ շեշտելով, որ դրանք ազգային հարստություն են: Ինչ վերաբերում է ՀՅ Դաշնակցության ներքին զարգացումներին, ապա դրանք կուսակցության ներքին խնդիրներն են, և Տիգրան Սարգսյանը, հանդիսանալով Հայաստանի հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ, այլ կուսակցությունների խնդիրներով չի զբաղվում», - ընդգծեց Բերբերյանը:
«Տնտեսական քաղաքականության վերաբերյալ գնահատականների հետ համաձայն չենք, և եթե այդ գնահատականները ուշադրություն գրավելու նպատակ ունեն, ապա դա այլ խնդիր է», - «Ազատություն» ռադիոկայանին ասաց վարչապետի խոսնակը:

Prime Minister openly stated that he declares war on ARF-Dashnaktsutyun, representative of the Bureau of ARFD Party Hrant Margarian told Radio Free Europe/Radio Liberty Armenian service.
In his words, as part of that war, the prime minister orders ‘dirty gossip’ about ARFD in the press.
It should be mentioned that some media outlets wrote about serious discontent within ARFD party, in particular, about attempts to remove Hrant Margarian from his position as head of the ARFD Bureau.
Asked by RFE/RL if party members are displeased with him, Margarian replied that there were some problems, particularly the party members were displeased the ARFD results in the recent elections to Yerevan Council of Elders, but the problems have been solved.
“Such press reports have nothing to do with reality. Efforts are being made from outside to find a rift in ARFD and create problems,” Margarian noted, explaining that the matter concerns the prime minister.
“After the criticism (by ARFD) of incoherent economic activities, Prime Minister Tigran Sargsyan openly stated he declares war on Dashnaktsutyun and the dirty information resembling dirty gossip is his doing. A weak person is trying to solve issues by such means,” Hrant Margarian said.
In his words, ARFD neither is fond of the prime minister nor hates him, but he is a “failed” prime minister and for that reason he uses such methods to deal with his problems.
Asked by RFE/RL where the prime minister said that he would declare war, Margarian said: “In his circles, he knows where he declared that”. He stressed that they have reliable information about it.
In response to the question about what methods the ARFD will use to confront in that war, Margarian noted that the war will harm the prime minister, rather than ARFD.
As regards the offshore scandal linked to the prime minister’s name, Hrant Margarian said an assessment was already given, while Tigran Sargsyan’s explanations put the prime minister himself in a ridiculous position.
He expressed confidence that the prime minister should be dismissed, and ARFD has repeatedly said that.
‘If we don’t want to kill the last gleam of hope in the country, this is the minimum step to be taken. It is necessary to dismiss not only the premier, but also many others.”
When asked if they demand the president’s resignation as well, Margarian said: “The president’s change depends on popular will”.
The prime minister’s spokesman rejected those accusations against Tigran Sargsyan, saying that the head of the government didn’t declare any war on ARFD.
‘The prime minister greatly respects all the traditional parties”.
The prime minister’s spokesman Harutyun Berberian, commenting on the abovementioned statements of Hrant Margarian, said: “First of all, we wonder what war Mr. Margarian is talking about?”
“We don’t agree with the assessment of the economic policy. If such assessments aim to attract attention, it is another matter,” the spokesman said.