Ա. Բուդաղյանի զենքը տեխնիկապես ոչ պատրաստ վիճակում և առանց փամփուշտի է եղել
Արտակ Բուդաղյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը «Փաստինֆոի» հետ զրույցում հաստատել է, որ Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ N զորամասի հրամանատար, գնդապետ Արտակ Բուդաղյանի մոտ գտնված զենքում փամփուշտներ չեն եղել։
Ըստ փաստաբանի, Արտակ Բուդաղյանի մոտ ևս փամփուշտներ չեն հայտնաբերվել, «հետևաբար նա չէր կարող կրակել»:
Վերջինս նաև տեղեկացրեց, որ բացի վերընշվածից գնդապետի զենքն այդ օրը ամբողջությամբ հավաքված չի էլ եղել, այս ամենի վերաբերյալ փաստերը, Հայկ Ալումյանի խոսքով, քրեական գործի նյութերում առկա են:
«ԳԱԼԱ» հեռուստաընկերության հետ զրույցում Հ. Ալումյանը նշել է, որ Ա. Բուդաղյանի հրացանը միջադեպի օրը չի եղել տեխնիկապես պատրաստի վիճակում, որով հնարավոր լիներ կրակել:

There were no bullets in the gun of military unit commander, Colonel Artak Budaghian during the June 1 incident near the house of the then governor of Syunik province Suren Khachatrian in Goris, Artak Budaghian’s lawyer Hayk Alumian told Pastinfo news agency.
In the lawyer’s words, the police did not find cartridges on Artak Budaghian either, therefore he could not fire shots.
The lawyer added that in addition, the colonel’s gun was not assembled on that day and those facts were included in the materials of the criminal case.
In an interview with GALA Television Company, Hayk Alumian said that on the day of the Goris incident, Artak Budaghian’s gun was unusable so the colonel could not fire from it.