Ա. Բուդաղյանի զենքը տեխնիկապես ոչ պատրաստ վիճակում և առանց փամփուշտի է եղել
Արտակ Բուդաղյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը «Փաստինֆոի» հետ զրույցում հաստատել է, որ Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ N զորամասի հրամանատար, գնդապետ Արտակ Բուդաղյանի մոտ գտնված զենքում փամփուշտներ չեն եղել։
Ըստ փաստաբանի, Արտակ Բուդաղյանի մոտ ևս փամփուշտներ չեն հայտնաբերվել, «հետևաբար նա չէր կարող կրակել»:
Վերջինս նաև տեղեկացրեց, որ բացի վերընշվածից գնդապետի զենքն այդ օրը ամբողջությամբ հավաքված չի էլ եղել, այս ամենի վերաբերյալ փաստերը, Հայկ Ալումյանի խոսքով, քրեական գործի նյութերում առկա են:
«ԳԱԼԱ» հեռուստաընկերության հետ զրույցում Հ. Ալումյանը նշել է, որ Ա. Բուդաղյանի հրացանը միջադեպի օրը չի եղել տեխնիկապես պատրաստի վիճակում, որով հնարավոր լիներ կրակել:

В день инцидента в Горисе в оружии Артака Будагяна не было патронов
В оружии командира N-ской воинской части НКР, полковника А.Будагяна в день инцидента у особняка экс-губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна не было патронов. Об этом заявил в беседе с корреспондентом «ФактИнфо» адвокат Артака Будагяна – Айк Алумян.
По словам адвоката, у Артака Будагяна также не обнаружили патронов, следовательно, «он не мог выстрелить».
А.Алумян также сообщил, что помимо отмеченного, оружие полковника в тот день не было полностью собрано. Он подчеркнул, что факты об этом содержатся в материалах уголовного дела.
В беседе с корреспондентом телекомпании «ГАЛА» Айк Алумян отметил, что пистолет Артака Будагяна в день инцидента был в состоянии технически непригодном для стрельбы.