Քամբեք. Միանալով Ասոցացման համաձայնագրին Հայաստանը կշտկի իր տնտեսությունը
ԵՄ Ասոցացման ու Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրերին միանալը Հայաստանի համար լավ բանալի է` Ադրբեջանի առաջադրած մրցավազքին դիմակայելու առումով: Այս մասին այսօր հայտարարեց Հայաստանի Եվրոպացի Բարեկամներ (ՀԵԲ) կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Մայքլ Քամբեքը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը նվիրված քննարկման ժամանակ:
«Միանալով Ասոցացաման համաձայնագրին` Հայաստանը, կարծես, կլուծի իր գոյատևման հարցը Ադրբեջանի հետ տնտեսական մրցավազքում: Ալիևը շարունակ կրկնում է, որ ցանկանում է Հայաստանը տեսնել թույլ, մեկուսացված, կաշառակերության զոհ դարձած, և Ասոցացման համաձայնագիրն ուղղված է հենց այս խնդիրների լուծմանը: Միաժամանակ սրանով Եվրամիությունը չի միջամտում հիմնախնդրին, քանի որ այս համաձայնագիրն առաջարկվել է Արևելյան գործընկերության բոլոր երկրներին»,- ասաց Մայքլ Քամբեքը՝ ընդգծելով, որ սա կարող է ազդեցություն ունենալ նաև ԼՂ հակամարտության կարգավորման վրա:
«Մեդալը երկու կողմ ունի: Նախ այն քննարկումները, թե Ասոցացման համաձայնագրին միանալով կարող է լինել Լեռնային Ղարաբաղի ստատուս քվոյի փոփոխություն ուղղակի հիմարություն են: Այլ կերպ բնորոշել չեմ կարող: Մյուս կողմից` համաձայնագրին միանալով՝ շատ բան կարող է փոխվել: Մասնավորապես, Հայաստանը կարող է շտկել իր տնտեսական վիճակն ու այսօր կա դրա կարիքը»,- ասաց Մայքլ Քամբեքը:
Քննարկամնը մասնակից Տարածաշրջանային Հետազոտությունների Կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանն էլ կարծիք հայնտնեց, որ` այո, Ասոցացման համաձայնագրին միանալով շատ փոփոխություններ են հնարավոր, բայց դրանք կլինեն միայն դրական.
«Նախ Ադրբեջանն արդեն իսկ հայտարարել է, որ չունի համաձայնագրին միանալու կարիք: Արդյունքում՝ Հայաստանը տարածաշրջանում կմիանա Ասոցացման համաձայնագրին, իսկ Ադրբեջանը` ոչ, և սա մեզ առավելություն կտա»,- ասաց Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Նշենք, որ ԵՄ-ի Ասոցացման համաձայնագրի հնարավոր նախաստորագրումը տեղի կունենա այս տարվա աշնանը` Վիլնյուսում:

Кембек: Подписав Соглашение об ассоциации, Армения выправит свою экономику
Соглашения об Ассоциации и глубокой всеобъемлющей зоне свободной торговли с ЕС – хорошая возможность для Армении в контексте противостояния навязываемой Азербайджаном гонке вооружений. Об этом заявил сегодня генеральный секретарь организации «Европейские друзья Армении» Майкл Кембек в ходе обсуждений, посвященных урегулированию карабахского конфликта.
«Присоединившись к Соглашению об ассоциации с ЕС, Армения решит свои проблемы в экономической конкуренции с Азербайджаном. Алиев постоянно повторяет, что хочет видеть Армению слабой, ставшей жертвой коррупции, и Соглашение об ассоциации с ЕС направленно именно на решение этих проблем. При этом Евросоюз тем самым не вмешивается в конфликт, поскольку это Соглашение предложено всем странам Восточного партнерства», - сказал М.Кембек. Он подчеркнул, что это может повлиять на урегулирование карабахского конфликта.
«У медали есть две стороны. Прежде всего, все разговоры о том, что подписание Соглашения об ассоциации может привести к изменению статус-кво в карабахском конфликте, просто глупость. Иначе их нельзя охарактеризовать. С другой стороны, присоединение к Соглашению, многое может изменить. В частности, Армения может выправить свою экономическую ситуацию и необходимость в этом есть сегодня», - отметил Майкл Кембек.
Глава Центра региональных исследований Ричард Киракосян в свою очередь выразил мнение, что присоединение к Соглашению об ассоциации с ЕС изменит многое, однако эти изменения будут только позитивными.
«Во-первых, Азербайджан уже заявил, что не нуждается в подписании этого соглашения. В результате, в регионе Армения присоединиться к Соглашению об ассоциации, а Азербайджан – нет. И это будет нашим преимуществом», - заявил Р.Киракосян.
Отметим, что парафирование Соглашения об ассоциации Армения-ЕС ожидается в Вильнюсе, где состоится саммит Восточного партнерства.