Արցախյան «Մռակած» երգչախումբը Վիլնյուսում երրորդ մրցանակի է արժանացել
2013թ. հուլիսի 3-8-ը Արցախի «Մռակած» պետական կամերային երգչախումբը Վիլնյուսում մասնակցել է «Gratulationes» ընկերության կողմից կազմակերպված հոգևոր երաժշտության «Լաուդատե Դոմինում» 4-րդ միջազգային երգչախմբային մրցույթ-փառատոնին:
Մրցույթին մասնակցել է 10 երգչախումբ Լիտվայից /3/, Ռուսաստանից /3/, Լեհաստանից /3/ և Արցախից /1/: Մրցույթի շրջանակներում երգչախմբերը համերգներով հանդես են եկել Վիլնյուսի մի շարք մշակութային հաստատություններում և եկեղեցիներում:
Մրցութային ծրագրի համաձայն` երգչախմբերից յուրաքանչյուրը կատարեց 3 հոգևոր երգ և հանդես եկավ պարտադիր ծրագրում` կատարելով լիտվական երգ: Կանոնակարգի համաձայն, երգերը կատարվել են առանց նվագակցության /ա կապելլա/:
Մրցույթ-փառատոնի արդյունքներով «Մռակած» պետական կամերային երգչախումբը արժանացել է երրորդ մրցանակի, իսկ պարտադիր ծրագրում գրավել է առաջին տեղը` կատարելով լիտվացի կոմպոզիտոր Յուոզաս Նաույալիսի «Tristis est anima mea» երգը:

Камерный хор Арцаха «Мракац» занял третье место на конкурсе в Вильнюсе
С 3-го по 8-е июля государственный камерный хор Арцаха «Мракац» участвовал в 4-ом международном хоровом конкурсе-фестивале духовной музыки «Лаудате Доминум», организованном компанией «Gratulationes» в Вильнюсе.
В конкурсе приняли участие 10 хоров: из Литвы /3/, России /3/ , Польши /3/ и Арцаха /1/. В рамках конкурса они выступили с концертами в ряде культурных учреждений и церквей Вильнюса.
Согласно конкурсной программе, каждый хор исполнил 3 духовные песни, а также выступил в обязательной программе, исполнив литовскую песню. По регламенту конкурса все песни исполнялись без аккомпанемента.
По результатам конкурса «Мракац» занял третье место в общей номинации и первое место в обязательной программе, исполнив песню литовского композитора Юозаса Науялиса «Tristis est anima mea».