Արցախյան «Մռակած» երգչախումբը Վիլնյուսում երրորդ մրցանակի է արժանացել
2013թ. հուլիսի 3-8-ը Արցախի «Մռակած» պետական կամերային երգչախումբը Վիլնյուսում մասնակցել է «Gratulationes» ընկերության կողմից կազմակերպված հոգևոր երաժշտության «Լաուդատե Դոմինում» 4-րդ միջազգային երգչախմբային մրցույթ-փառատոնին:
Մրցույթին մասնակցել է 10 երգչախումբ Լիտվայից /3/, Ռուսաստանից /3/, Լեհաստանից /3/ և Արցախից /1/: Մրցույթի շրջանակներում երգչախմբերը համերգներով հանդես են եկել Վիլնյուսի մի շարք մշակութային հաստատություններում և եկեղեցիներում:
Մրցութային ծրագրի համաձայն` երգչախմբերից յուրաքանչյուրը կատարեց 3 հոգևոր երգ և հանդես եկավ պարտադիր ծրագրում` կատարելով լիտվական երգ: Կանոնակարգի համաձայն, երգերը կատարվել են առանց նվագակցության /ա կապելլա/:
Մրցույթ-փառատոնի արդյունքներով «Մռակած» պետական կամերային երգչախումբը արժանացել է երրորդ մրցանակի, իսկ պարտադիր ծրագրում գրավել է առաջին տեղը` կատարելով լիտվացի կոմպոզիտոր Յուոզաս Նաույալիսի «Tristis est anima mea» երգը:

From July 3-8 2013, Artsakh State Chamber Choir “Mrakats” participated in the 4th International Sacred Music Choir Festival & Competition “Laudate Dominum”, organized by “Gratulationes” in Vilnius.
10 choirs from Lithuania /3/, Russia /3/, Poland /3/ and Artsakh /1/ took part in the festival, during which they had concerts in several cultural institutions and churches of Vilnius.
In accordance with the festival program, choirs were to perform 3 sacred songs from their repertoire and one Lithuanian song in the obligatory program. All songs were to be performed a cappella.
As a result, “Mrakats” took the third prize in the general program and the first prize in the obligatory program, having performed Lithuanian composer Juozas Naujalis’ “Tristis est anima mea”.