«Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցածի տեսագրության բնօրինակը չունենք»
Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով հարուցված քրեական գործով մեղադրյալ Արտակ Բուդաղյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը «Փաստինֆոի» թղթակցի հետ զրույցում պնդեց, որ միջադեպի արդեն իսկ լայն տարածում ունեցող տեսագրությունը մոնտաժված է: Այն հարցին, թե ինչ հիմքեր կան այդպես կարծելու, փաստաբանը նշեց, որ «հիմքերը լուրջ են և պնդում եմ, որ այդ տեսագրությունը մոնտաժված է և եթե բնօրինակը դուք ինքներդ տեսնեք, ապա դրանում կհամոզվեք»:
Նշենք, որ ՀՀ Զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանը Tert.am-ի հետ հարզացրույցում ընդգծել էր, որ «ո՛չ Ալումյանը, ո՛չ ես, ո՛չ քննիչը, ո՛չ էլ որևէ մեկը այս պահի դրությամբ չի կարող ասել՝ այդ ձայնագրությունը մոնտաժված է, թե՞ մոնտաժված չէ, որովհետև այդ ձայնագրությունը գտնվում է փորձաքննության փուլում»:
Զինվորական դատախազը հայտարարել էր նաև, որ «եթե փաստաբանը կամ դատավարության այլ մասնակիցը ունեն նման տեսագրություն, ապա առնվազն իրենց պաշտպանության իրավունքից ելնելով՝ կարող են, այդ թվում և հրապարակայնորեն, այն ներկայացնել նախաքննության մարմնին:
Այդ ժամանակ արդեն այդ ձայնագրության նույնականացումը կհավաստվի համապատասխան փորձաքննության արդյունքում` պարզելու համար, թե այդ տեսաձայնագրությունը մոնտաժվա՞ծ է, թե՞ ոչ»: Ի դեպ, Հայկ Ալումյանը նշեց, որ տեսագրության «բնօրինակը» չունեն։

Адвокат Артака Будагяна: Видеозапись смонтирована
Адвокат Артака Будагяна, проходящего в качестве обвиняемого по уголовному делу, возбужденному по факту инцидента, имевшего место возле особняка экс-губернатора Сюниской области Армении Сурена Хачатряна, в беседе с корреспондентом “Пастинфо” заявил, что получившая широкую огласку видеозапись событий в Горисе смонтирована.
На вопрос, какие у него есть основания для подобного предположения, адвокат Айк Алумян отметил, что «основания весьма весомые и что он настаивает на том, что данная видеозапись смонтирована». «Если Вы посмотрите оригинал, то сами в этом убедитесь”,- подчеркнул Айк Алумян.
Отметим, что военный прокурор Геворк Костанян в интервью «Tert.am» подчеркнул, что “ни Алумян, ни он, ни следователь, никто по сосотоянию на данный момент не может утверждать, смонтирована ли эта запись или нет, потому что эта запись находится на стадии экспертизы”.
Военный прокурор заявил также, что “если адвокат или другой участник судебного процесса располагают подобной видеозаписью, то, хотя бы исходя из своего права на защиту, могут, в том числе и публично, представить ее органу предварительного следствия. Тогда подлинность этой видеозаписи будет установлена по итогам соответствующей идентификационной экспертизы”. Айк Алумян отметил, что они не располагают оригиналом “видеозаписи”.