«Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցածի տեսագրության բնօրինակը չունենք»
Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով հարուցված քրեական գործով մեղադրյալ Արտակ Բուդաղյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը «Փաստինֆոի» թղթակցի հետ զրույցում պնդեց, որ միջադեպի արդեն իսկ լայն տարածում ունեցող տեսագրությունը մոնտաժված է: Այն հարցին, թե ինչ հիմքեր կան այդպես կարծելու, փաստաբանը նշեց, որ «հիմքերը լուրջ են և պնդում եմ, որ այդ տեսագրությունը մոնտաժված է և եթե բնօրինակը դուք ինքներդ տեսնեք, ապա դրանում կհամոզվեք»:
Նշենք, որ ՀՀ Զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանը Tert.am-ի հետ հարզացրույցում ընդգծել էր, որ «ո՛չ Ալումյանը, ո՛չ ես, ո՛չ քննիչը, ո՛չ էլ որևէ մեկը այս պահի դրությամբ չի կարող ասել՝ այդ ձայնագրությունը մոնտաժված է, թե՞ մոնտաժված չէ, որովհետև այդ ձայնագրությունը գտնվում է փորձաքննության փուլում»:
Զինվորական դատախազը հայտարարել էր նաև, որ «եթե փաստաբանը կամ դատավարության այլ մասնակիցը ունեն նման տեսագրություն, ապա առնվազն իրենց պաշտպանության իրավունքից ելնելով՝ կարող են, այդ թվում և հրապարակայնորեն, այն ներկայացնել նախաքննության մարմնին:
Այդ ժամանակ արդեն այդ ձայնագրության նույնականացումը կհավաստվի համապատասխան փորձաքննության արդյունքում` պարզելու համար, թե այդ տեսաձայնագրությունը մոնտաժվա՞ծ է, թե՞ ոչ»: Ի դեպ, Հայկ Ալումյանը նշեց, որ տեսագրության «բնօրինակը» չունեն։

Artak Budaghian’s lawyer: Video was edited
The widely-known video of the Goris events was edited, Pastinfo news agency’s correspondent was informed by the lawyer of Artak Budaghian who is an accused person in the criminal case opened following the June 1 incident near the house of the then governor of Syunik province Suren Khachatrian in the city of Goris.
When asked if he has any grounds for such an assumption, the lawyer, Hayk Alumian, said he has “solid grounds” and he insists that the video was edited. “You will become convinced yourself if you watch the original,” the lawyer noted.
It is noteworthy that in his interview with Tert.am, Military Prosecutor Gevorg Kostanian stressed that at the moment neither Alumian nor he or any investigator can assert whether the video was edited or not, because the video is being examined by experts.
The military prosecutor also said that if the lawyer or any other participant of judicial proceedings has such a video, then they can – based on their right to defense – to submit it, also publicly, to the preliminary investigation body. The authenticity of the video will be established based on the results of a respective expert examination’. Hayk Alumian said that they have no original of the video.