Նախագահը մասնակցել է «Թուֆենկյան ավանդական Երևան» հյուրանոցի բացմանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել «Թուֆենկյան ավանդական Երևան» հյուրանոցային համալիրի բացման արարողությանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Այն «Թուֆենկյան ավանդական հյուրանոցներ» ծրագրի շրջանակներում կառուցված չորրորդ հյուրանոցն է Հայաստանում: Հանրապետության Նախագահը շրջել է հյուրանոցային համալիրում, ծանոթացել միջազգային բոլոր չափանիշներին համապատասխան և հին ավանդական ոճով կառուցված հյուրանոցի պայմաններին, առաջարկվող ծառայությունների որակին և ստեղծված աշխատատեղերին:
Շրջայցի ընթացքում Նախագահին ներկայացրել են, որ մայրաքաղաքի «Թուֆենկյան ավանդական Երևան» hյուրանոցային համալիրի նախագծման աշխատանքներին մասնակցություն են ունեցել հայ և ամերիկացի հայտնի ճարտարապետներ և դիզայներներ: Հյուրանոցի ոճը, ներքին հարդարանքը, կահավորանքը, խոհանոցը համապատասխանում են Թուֆենկյան ընկերության գաղափարախոսությանը` հին ավանդական ոճի պահպանման միջոցով հասնել ժամանակակից հարմարավետության և բարձր որակի: Հյուրանոցը կառուցվել է 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարասկզբին հատուկ երևանյան ճարտարապետության ոգով՝ սև տուֆՍ ?ց, նարնջագույն տուֆի համադրմամբ:
Նշվել է, որ «Թուֆենկյան Հոսփիթալիթի» ընկերությունը այսպիսի ձեռնարկների իրագործմամբ նպատակ ունի ստեղծել ավանդական հյուրանոցների այնպիսի համակարգ, որտեղ Հայաստանի բնաշխարհը, հազարամյա հայկական մշակույթն ու ավանդույթները, ինչպես նաև բարձրակարգ, միջազգային հյուրանոցային չափանիշները ներդաշնակ ամբողջություն կկազմեն և համապատասխանաբար կնպաստեն հյուրանոցներին հարող շրջանների տնտեսական և մշակութային զարգացմանը: Ծրագրի նպատակներից է նաև օտարերկրացիներին Հայաստանը ներկայացնել իր հնագույն ավանդույթներով, ճարտարապետությամբ, արհեստներով, պատմամշակութային հուշարձաններով, գեղատեսիլ բնությամբ և ավանդական խոհանոցով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է համալիրի բացման կապակցությամբ, ողջունել նման նախաձեռնությունները և հաջողություններ մաղթել «Թուֆենկյան Հոսփիթալիթի» ընկերությանը՝ հետագա ծրագրերի իրականացման գործում:

Президент Армении присутствовал на открытии новой гостиницы сети Tufenkian
Президент Армении Серж Саргсян присутствовал сегодня на церемонии открытия гостиничного комплекса «Туфенкян – традиционный Ереван». Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Это уже четвертая гостиница, построенная в рамках программы строительства в Армении гостиниц сети «Tufenkian». Президент Серж Саргсян ознакомился с условиями гостиницы, построенной в соответствии со всеми международными стандартами и национальными традициями, качеством предлагаемых услуг.
Президенту С.Саргсяну представили, что в проектировании гостиничного комплекса «Туфенкян – традиционный Ереван» в столице участвовали известные армянские и американские архитекторы, дизайнеры. Стиль гостиницы, внутренняя отделка, интерьер и кухня полностью соответствуют идеологии компании «Tufenkian Hospitality» – достичь современного комфорта и высокого качества, сохраняя армянские национальные традиции. Гостиница построена в конце 19 и начале 20 века в духе ереванской архитектуры, в сочетании черного и оранжевого туфа.
Было отмечено, что реализация таких проектов компанией «Tufenkian Hospitality» преследует цель создания такой системы традиционных гостиниц, где высокие международные гостиничные стандарты и природа Армении, тысячелетняя армянская культура и традиции составляют гармоничное целое, содействуя экономическому и культурному развитию прилегающих к гостиницам территорий. Среди целей программы также представление Армении иностранцам в лучших традициях: архитектуры, ремесел, историко-культурных памятников, живописной природы и традиционной кухни.
Глава государства поздравил компанию «Tufenkian Hospitality» в связи с открытием нового гостиничного комплекса и пожелал успехов в реализации дальнейших программ.