16 տարեկանում Աղդամի մարտերին մասնակցած ազատամարտիկը հացադուլ է հայտարարել
Ազատամարտիկ, 16 տարեկանում Աղդամի մարտերին մասնակցած Շամիր Սահակյանը Ազատության հրապարակում հացադուլ է հայտարարել: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ազատամարտիկ, պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանը.
«Մենք էլ մի խումբ ազատամարտիկներով աջակցում ենք Շամիրին ու շուրջօրյա նստացույց ենք անում հրապարակում»,- ասաց Վոլոդյա Ավետիսյանն ու ավելցարեց, որ պատերազմին Շամիր Սահակյանը մասնակցել է ինքնակամ ու վերադարձել է համշմանդամությամբ.
«Շամիրին օրինական տուն է հասնում և պաշտպանության նախարարը հատուկ տուն է ընտրել ու ասել, որ այն հենց Շամիրին տան: Ավելի ուշ թղթաբանական քաշքշուկներ են եղել, հարցը ձգձգվել է ու հիմա ասում են, որ ազատամարտիկներին տուն են տրամադրելու միայն 2018թ.-ին: Մինչ այդ նա իր երկու անչափահաս երեխաների հետ ապրում ու ապրելու է վարձով»,- բացատրեց Վոլոդյա Ավետիսյանն ու ավելացրեց, որ ակցիան հավանաբար շարունակվելու է մինչև հուլիսի 17-ը.
«Հուլիսի 17-ին լրանում է վարչապետի խոստացված ժամկետը` մեր հարցերին լուծում տալու համար: Այդ օրը կհանդիպենք վարչապետին ու հանդիպումից հետո արդեն պարզ կլինի, թե հետագայում ինչ քայլերի կգնանք»,- ավելացրեց Վոլոդյա Ավետիսյանը:

Karabakh war veteran Shamir Sahakian went on a hunger strike in Liberty Square of Yerevan. Sahakian was 16 years old when he fought in the Aghdam battles, Aysor.am was informed by Karabakh war veteran, retired Colonel Volodya Avetisian.
“We together with a group of azatamartiks (Karabakh war veterans) are supporting Shamir by holding a 24-hour sit-in in the square,” Avetisian said, adding that Shamir Sahakian participated in the war voluntary and was disabled.
“Shamir is entitled to receive a house. The defense minister selected a house for him. But the issue was delayed by red tape and now we are told that azatamartiks will be given houses in 2018. Prior to that, he and his two minor children will have to rent an apartment,” Volodya Avetisian explained, adding that the sit-in will probably last until July 17.
“The date, by which the prime minister promised to deal with our problems, expires on July 17. We are going to meet with the prime minister on that day and then we will decide what to do next,” Avetisian noted.