Մինսկի խմբի համանախագահները կշարունակեն համագործակցել կողմերի հետ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ժակ Ֆորն ու Յան Կելլին համատեղ հայտարարություն են տարածել` ամփոփելով նախօրեին Վիեննայում Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամադյարովի առանձնազրույցը: Այս մասին տեղեկանում ենք ԵԱՀԿ կայքից:
Նշվում է, որ համանախագահները, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը հունիս և հուլիս ամիսներին բանակցային փուլեր են անցկացրել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման առաջարկները զարգացնելու ուղղությամբ: Հիշատակվում է համանախագահների հանդիպումը Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամադյարովի հետ հունիսի 6-ին Լոնդոնում և ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հունիսի 28-ին Փարիզում:
«Համանախագահներն ու նախարարները շարունակել են խաղաղ գործընթացի էության շուրջ ընթացիկ քննարկումները` առանձնակի շեշտելով կողմերի միջև լարվածության թուլացման միջոցների իրականացումն ու նախագահների մակարդակով մինչ տարվա ավարտը հանդիպում կազմակերպելու հնարավորությունը: Հուլիսի 12-ին Վիեննայում տեղի ունեցած համատեղ հանդիպման ժամանակ երկու նախարարները վերահաստատել են իրենց հավատարմությունը` նշված նպատակների առնչությամբ և քննարկել գալիք ամիսներին ծրագրված բանակցությունների հետագա ընթացքը», - ասված է հայտարարության մեջ:
Հաղորդագրության համաձայն, հուլիսի 13-ին համանախագահները բանակցությունների վերաբերյալ զեկուցել են Մինսկի խմբի դեսպաններին: Նշվում է, թե համանախագահները կշարունակեն սերտորեն համագործակցել կողմերի հետ` հետագա քայլերը մշակելու նպատակով:

OSCE Minsk Group Co-Chairs to coordinate closely with sides
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group Igor Popov of the Russian Federation, Jacques Faure of France, and Ian Kelly of the United States of America have issued a joint statement regarding the meeting of Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan in Vienna, according to the website of the OSCE.
It is stated that the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group: Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, Jacques Faure of France, and Ian Kelly of the United States of America and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, conducted a series of meetings in June and July to further develop ideas for a peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. They met with Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov in London on June 6 and Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian in Paris on June 28.
“The Co-Chairs and the Ministers continued ongoing discussions on the substance of the peace process, focusing on means to reduce tensions between the sides and create conditions for a meeting at the highest levels later this year.
In a joint meeting in Vienna with the Co-Chairs on July 12, the two Foreign Ministers reiterated their commitment to these goals, and discussed plans for further talks in the months ahead,” the statement reads.
According to the statement, on July 13, the Co-Chairs briefed OSCE ambassadors of the Minsk Group in Vienna. The Co-Chairs will coordinate closely with the sides to develop next steps.