Հրաչյա Հարությունյանի եղբայր. Ահաբեկչից վատ են վերաբերում Հրաչին
«Եթե ինքը երեխայա կորցրել, ո՞նց կարար ուզեր, որ ինչ որ մեկն իրա պատճառով վնասվեր կամ մահանար»,- Երևանում ՌԴ դեսպանատան մոտ կազմակերպված ցույցի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մոսկվայում 18 մարդու մահվան պատճառ դարձած վթարի կասկածյալ Հրաչյա Հարությունյանի քույրը` Սեդա Հարությունյանը:
«Հո միտումնավոր չի արել, նա փախուստի չի դեմել, խմած չի եղել: Ցավում եմ, որ նման բան է եղել, երեխա կորցրած մարդը միտումնավոր հո չէր անի»,- ասաց քույրը:
Սեդա Հարությունյանը պատմեց, որ պատերազմի տարիներին եղբայրը մի ամիս կորած է համարվել. «Էս երկրի համար է կռվել, սակայն այսօր, գտնվելով այլ երկրում, նրան ռեցեդիվիստի տեղ են դնում, ի՞նչ ա նշանակում երկրի նախկին զինվորին կանացի խալաթով տանել»:
Հ. Հարությունյանի քույրը պատմեց նաև, որ եղբայրը մահացած որդու վիրահատություններից հետո պարտքեր է ունեցել. «Որդին գնաց բանակ, եկավ, ուժեղ գլխացավեր ուներ, մի ամիս անց պարզվեց գլխի քաղցկեղ ունի ու մահացավ: Հրաչը գնացել էր Ռուսաստան, որ գոնե որդու գերզեմանաքարի հարցը լուծի: Հրաչը կոնտուզիա տարած մարդ ա, որ բանտ նստի դուրս գա, կխանգարվի, նա դեռ տանը երեխա ունի»,- ասաց քույրը` խնդրելով, որ երկրի իշխանությունները միջամտեն:
ՌԴ դեսպանատան դիմաց ցույցին մասնակցում է նաև Հրաչյա Հարությունյանի եղբարը` Հայկ Հարությունյանը, իր հերթին ասաց, որ կազմակերպությունը, որտեղ աշխատում էր եղբայրը, պատկանում է հայի: Նա նաև հայտնեց, որ տեղի ունեցածի մասին հիմնականում համացանցից են տեղեկատվություն ստանում:
Նա նաև ասաց, որ ՌԴ-ում գտնվող իրենց բարեկամներին թույլ չեն տալիս տեսակցել Հ. Հարությունյանին. «Ահաբեկչից վատ են վերաբերում Հրաչին, սստորացնում են նրան, ու չեն թողնում, որ էնտեղ գտնվող բարեկամները հանդիպեն նրան»:
Հիշեցնենք, որ այսօր երկու ամիս ժամկետով կալանավորել են Հրաչյա Հարությունյանին, ով Մոսկվայում հուլիսի 13-ին տեղի ունեցած խոշոր ավտովթարի կասկածյալն է:

Брат Арутюняна: К Грачье относятся хуже, чем к террористу
«Грачья Арутюнян потерял сына, он не мог хотеть, чтобы кто-то пострадал или умер из-за него», - заявила в беседе с журналистами в ходе сегодняшней акции протеста у здания посольства России в Ереване сестра обвиняемого в ДТП с 18 погибшими в новой Москве Г.Арутюняна – Седа Арутюнян.
«Он ведь сделал это не умышленно, он не обратился в побег, не был пьян. Я очень сожалею о произошедшей трагедии, однако человек, потерявший ребенка, не мог сделать это умышленно», - С.Арутюнян.
Она рассказала, что во время войны ее брат считался месяц без вести пропавшим: «Он воевал за эту страну, однако сегодня, находясь в другой стране, его принимают за рецидивиста. Что значит приводить в зал суда бывшего участника карабахской войны в женском халате», - отметила С.Арутюнян.
Сестра Г.Арутюняна также сообщила, что ее брат после операций и смерти сына имел долги. «Сын пошел в армию, вернулся со службы, а через месяц выяснилось, что у него рак мозга и он скончался. Грачья поехал в Россию, чтобы решить хотя бы вопрос надгробного камня на могиле сына. Грачья перенес контузию, если он сядет в тюрьму, то выйдет оттуда с психическим расстройством, а ведь у него еще есть дети», - сказала она. С.Арутюнян обратилась к властям страны с просьбой вмешаться в это дело.
В акции протеста у здания посольства России в Ереване принимает участие и брат Грачья Арутюняна – Айк Арутюнян. Он в свою очередь заявил, что организация, в которой работает его брат, принадлежит армянину. Он также сообщил, что информацию о произошедшем они получают в основном из сети.
По его словам, находящиеся в России их родственники не могут видеться с Грачья Арутюняном. «К Грачье относятся хуже, чем к террористу, унижают и не дают свиданий с родственниками», - отметил Айк Арутюнян.
Отметим, что Грачья Арутюнян, который обвиняется в смерти 18 человек в результате ДТП, сегодня приговорен к двухмесячному предварительному аресту. Г.Арутюнян был доставлен в зал суда с грубейшими нарушениями прав человека.