«Նոր Մոսկվայում» վթարի մեղադրյալին 2 փաստաբան են տրամադրել
Մոսկվայում ՀՀ դեսպանատունը մշտական կապի մեջ է Հրաչյա Հարությունյանի դատապաշտպանների հետ՝ վերջինիս հնարավոր օժանդակություն ցուցաբերելու համար։ Հ.Հարությունյանը այժմ գտնվում է հիվանդանոցում, որտեղ, քննիչների փոխանցմամբ, հագուստի կարիք չկա։ Նոր զարգացումների մասին հավելյալ կտեղեկացնենք։
Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ Հ. Հարությունյանին 2 փաստաբան է տրամադրվել:
Հիշեցնենք, որ այսօր երկու ամիս ժամկետով կալանավորել են հայ վարորդ Հրաչյա Հարությունյանին, ով Մոսկվայում հուլիսի 13-ին տեղի ունեցած խոշոր ավտովթարի ենթադրյալ մեղավորն է: Հ. Հարությունյանին դատարանի դահլիճ են տարել՝ մարդու իրավունքների կոպիտ ոտնահարումներով: Դեպքի առնչությամբ փորձեցինք մեկնաբանություն ստանալ պատկան մարմիններից:
ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանատան լրատվական բաժնից Aysor.am-ին հայտնեցին, որ իրենք որևէ բան չեն կարող հաղորդել դեպքի հետ կապված իրենց քայլերի վերաբերյալ և իրենց մոտ խորհրդակցություն է, փորձենք փոքր-ինչ ուշ: Իսկ մի փոքր ուշ մեր հեռախոսազանգերին արդեն չէին պատասխանում, հետո համարը անջատեցին:

Armenian embassy keeps in touch with H. Harutyunian’s lawyers
The Armenian embassy in Moscow keeps in touch with the lawyers of Hrachia Harutyunian in order to provide assistance if necessary, the press service of Armenian Foreign Ministry said. According to the Foreign Ministry, Harutyunian is in hospital now.
Foreign Ministry’s spokesman Tigran Balayan told Aysor.am that two lawyers were provided to Hrachia Harutyunian.
Truck driver Hrachia Harutyunian is charged in connection with a crash in Moscow that left 18 people dead. He was sentenced to two month preliminary arrest today. Gross human rights violations were committed as he was brought into the courtroom.
Aysor.am tried to receive comments of the Armenian embassy in Moscow, but the embassy employee advised the correspondent to call a bit later and then the phone was disconnected.