Սոցապնախարարություն. Նախատեսվում է ավելացնել ազատամարտիկների կենսաթոշակները
ՀՀ վարչապետի մոտ 2013թ. հուլիսի 17-ին ազատամարտիկների հետ տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքում տրված հանձնարարականների վերաբերյալ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը տեղեկացնում է.
Շարունակվում են աշխատանքները ազատամարտիկների և նրանց ընտանիքների անդամներին տրվող սոցիալական երաշխիքների ուղղությամբ: Մասնավորապես`
1.Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի 04.07.2013 թ. թիվ 93-Ա/1 հրամանով ՀՀ պաշտպանության մարտական գործողությունների մասնակիցները, համապատասխան բժիշկ-մասնագետների կողմից տրված եզրակացության հիման վրա, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի ուղեգրով կարող են ստանալ բժշկասոցիալական և հոգեկան առողջության վերականգնման ծառայություններ` ՀՀ ԱՍՀՆ միջոցով պետական պատվեր իրականացնող կազմակերպություններում:
2.Ընտանեկան նպաստ ստացող ընտանիքների կազմում ընդգրկված ազատամարտիկների 5092 ընտանիքներ արդեն ստացել են ավանդների փոխհատուցում:
Գործող ծրագիրը 2013 թվականին ավարտվում է, 2014 թվականի պետական բյուջեով նախատեսվելիք ֆինանսական միջոցների շրջանակներում կառաջարկվի նոր ծրագիր, որի մշակման ժամանակ կքննարկվեն նաև ազատամարտիկների ընտանիքների անդամների ավանդների փոխհատուցման հետ կապված հարցերը:
3.Նախատեսվում է ավելացնել կենսաթոշակները և արտոնությունների դիմաց տրվող դրամական օգնությունները:
Այսպես` միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրով 2014թ. սպայական անձնակազմի և նրանց ընտանիքների անդամներիկենսաթոշակային ապահովության համար նախատեսվել է ՀՀ 2013 թվականի պետական բյուջեով նախատեսվածից 8.4 տոկոսով, 2015-16թթ` շուրջ 24.4 տոկոսով ավելիֆինանսական միջոցներ:
Արտոնությունների դիմաց վճարվող դրամական օգնությունների համար նախատեսվել է. 2014 թվականին՝ շուրջ 9.1 մլրդ. դրամ, կամ ՀՀ 2013 թվականի պետական բյուջեով նախատեսվածից (շուրջ 8.3 մլրդ. դրամ) շուրջ 9.5 տոկոսով ավելի, 2015-2016 թվականներին՝ շուրջ 9.2 մլրդ. դրամ:
4. Հաշվի առնելով զինծառայողների աշխատավարձերի ձևավորման սկզբունքների փոփոխությունները (նախատեսվում է ներդնել աշխատավարձերի ձևավորման միասնական համակարգ)՝ աշխատանքներ են տարվում նաև զինվորական կենսաթոշակները հաշվարկելու կարգը փոփոխելու ուղղությամբ:
«Նախարարությունում քննարկվում են նաև ազատամարտիկներին սոցիալական այլ երաշխիքներ տրամադրելու հարցերը, որոնք ավելի առարկայական կդառնան նրանց հաշվառման և կարգավիճակի հստակեցման աշխատանքներն ավարտելուց հետո:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը պատրաստակամ է ազատամարտիկներին վերաբերող ցանկացած հարց քննարկել իրենց մասնակցությամբ, տալ պարզաբանումներ առկա սոցիալական երաշխիքների վերաբերյալ, ուստի հրավիրում է ակտիվորեն մասնակցել 2014թ. բյուջեի նախագծի քննարկումներին, ինչը հնարավորություն կտա մոտ ապագայում ավելի առարկայական, հստակ լուծումներ տալ նրանց սոցիալական խնդիրներին»,- ասված է նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:

Минтруда Армении планирует повысить пенсии ветеранам карабахской войны
В связи с поручениями премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна по результатам встречи с ветеранами карабахской войны, министерство труда и по социальным вопросам Армении сообщает, что работы в направлении предоставляемых ветеранам карабахской войны и их семьям социальных гарантий продолжаются.
Приказом министра труда и социальных вопросов № 93-А/1 от 04.07.2013г., участники боевых действий министерства обороны Армении, на основании полученных от врачей-специалистов заключений, могут воспользоваться услугами по восстановлению психического и социального здоровья в организациях, осуществляющих государственный заказ через ведомство.
Включенные в систему получения семейных пособий 5092 семьи ветеранов карабахской войны уже получили компенсации по вкладам. Действующая программа завершится в 2013 году, в рамках государственного бюджета на 2014 год будет предложена новая программа, в ходе разработки которой будут обсуждены также вопросы, связанные с возмещением вкладов членам семьи ветеранов карабахской войны.
Предполагается повысить пенсии и денежные компенсации по льготам. Так, в программе среднесрочных расходов на 2014 год для обеспечения пенсий офицерского состава и членов их семей предусматриваются финансовые средства на 8.4%. больше предусмотренных государственным бюджетом на 2013 год. В 2014 году для компенсационных выплат по льготам предусмотрено порядка 9.1 млрд. драмов, или на 9.5% больше предусмотренного государственным бюджетом на 2013 год.
Учитывая изменения в принципах формировании зарплаты военнослужащих (предполагается внедрить единую систему формирования зарплаты), ведутся работы также в направлении изменения порядка расчета военных пенсий.
В министерстве обсуждается также вопросы предоставления ветеранам карабахской войны других социальных льгот, которые станут более предметными после завершения работ по их учету и уточнению статуса.
Министерство труда и по социальным вопросам готово обсудить любой касающийся ветеранов вопрос с их участием, а также представить разъяснения о существующих социальных гарантиях, посему приглашает активно участвовать в обсуждениях бюджета на 2014 год.